Контакт

Свет

Бомба пронајдена пред куќата на Бил Клинтон

Објавено пред

Федералната полиција и тајната служба испитуваат сомнителен пакет што се наоѓа во близина на куќата на поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата сопруга Хилари, лоцирана во предградие на Њујорк.

Според „Ен-би-си њуз“, пронајдениот пакет содржи бомба слична на онаа пронајдена во поштенско сандаче во близина на домот на милијардерот Џорџ Сорос.

Неименуван американски официјален претставник изјави дека инспекторите веруваат оти уредот има врска со направата пронајдена во понеделникот во домот на споменатиот милијардер.

Сличен уред своевремено бил испратен и во канцеларијата на поранешниот претседател Барак Обама, пренесе РТ.

Извор на „Њујорк тајмс“ изјавил дека во пакетот навистина била пронајдена експлозивна направа, но за тоа немало официјална потврда веднаш.

Се тврди дека човекот кој ја проверувал целата пошта за оваа двојка, пронашол бомба во еден од пакетите. Напаравата била откриена рано изутрина во близина на домот на познатата двојка.

Полицијата соопшти дека им помага на инспекторите од ФБИ, тајната служба и властите на округот Вестчестер во истрагата за сомнителен пакет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

ЕУ веднаш ќе реагира доколку САД воведе тарифи за увозот на автомобили

Објавено пред

Европската Унија сака да ги подобри економските односи со САД, но ќе има брз и соодветен одговор доколку претседателот на САД Доналд Трамп реши да воведе тарифи за увоз на автомобили од ЕУ, изјави Европската комисија.

„Европската унија ќе се држи до својот збор се додека САД го прави истото,“ портпаролот на комисијата Маргаритис Шинас изјави на прес конференција.

„Европската комисија е свесна за заклучокот од страна на истрагата на департманот за трговија на САД за дали увозот на автомобилите претставува закана за националната безбедност на САД. Доколку овој извештај се претвори во санкции кои што ќе предизвикаат штета на европскиот извоз, европската комисија ќе реагира веднаш и адекватно,“ изјави тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран: ЕУ мора да се бори за нуклеарниот договор да опстои

Објавено пред

Иран ја повика ЕУ да стори повеќе со цел да се зачува нуклеарниот договор и да се заземе поцврст став против дипломатскиот притисок како и економските санкции од страна на САД.

Министерот за надворешни работи на Иран, Џавад Зариф, кој присуствуваше на конференцијата за безбедност во Минхен, изјави дека планот за алтернативно плаќање наместо каналот ИНСТЕКС не е доволен.

„ИНСТЕКС не е доволен за она за кое ЕУ3 (Германија, Франција и Британија) се обврзаа со цел да се зачува договорот. Европа мора да се намокри ако сака да плива против опасната плима на унилатерализмот на САД“, вели министерот.

Коментарите на Зариф се резултат на забелешките на потпретседателот на САД Мајк Пенс, кој ги повика сојузниците од Европа да го напуштат нуклеарниот договор и да се приклучат кон Вашингтон, вршејќи дипломатски и економски притисок против ИРан.

Сепак, и покрај одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за повлекување од нуклеарниот договор со Техеран, Германија, Франција и Британија стојат на ставот дека овој договор е најефективен начин со кој Иран ќе се спречи да развива нуклеарни оружја.

Минатиот месец, ЕУ3 земјите најавија нов механизам наместо ИНСТЕКС преку кој ќе се одвива трговијата со Иран, откако САД воведе нови санкции против исламската република.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Шпански воен брод предизвика тензии помеѓу британската и шпанската морнарица

Објавено пред

Шпански воен брод предизвика тензии помеѓу британската и шпанската морнарица откако дал наредба на бродовите кои се наоѓаат во водите на Гибралтар да се тргнат од „територијалните води на Шпанија.“

Службите на пристаништето во Гибралтар наредиле бродовите да останат на позициите, додека британската кралска морнарица биде распоредена.

По инцидентот започната е истрага за да се утврди дали се преземени вистинските мерки.

„Се чини дека се уште постојат луѓе во шпанската морнарица кои мислат дека можат да си играат со меѓународното право,“ рече портпаролот на владата на Гибралтар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија1 час

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Култура2 часа

Чудни коинциденции го следат победникот на „Санденс“, за „Медена земја“ и награда и дете

Телефонски повик непосредно пред премиерата што го добила екипата на трикратно наградениот македонски документарец на престижниот фестивал  „Санденс“ ги потресла...

Македонија2 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ3 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија3 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија5 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија6 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет7 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет8 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет9 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет9 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет10 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија18 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија21 час

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија24 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија1 ден

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Досие