Контакт

Свет

Борел: ЕУ се соочува со непријателство од муслиманските земји поради нејзиниот однос кон Газа

Објавено пред

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, предупреди дека Унијата се соочува со непријателството на муслиманските земји поради нејзиниот став за настаните во Газа и обвинувањата за двојни стандарди кон Газа и Украина.

dobivaj vesti na viber

Борел ја изрази својата загриженост дека разните ставови на земјите од Европа и Блискиот Исток би можеле да доведат до недостиг на поддршка во Украина на глобалниот југ, како и можноста ЕУ да влијае да инсистира на човековите права во меѓународните договори, пренесува „Ројтерс“.

Тој додаде дека Европската Унија мора да покаже повеќе емпатија кон палестинските цивилни жртви од војната меѓу Израел и Хамас.

За време на турнејата на Блискиот Исток, Борел ги посети остатоците од кибуцот Бери, уништен на 7 октомври, Западниот Брег, Бахреин, Катар и Јордан.

Шефот на европската дипломатија откри дека добил индикации од разговорите со одредени министри на земјите од Блискиот Исток дека Украина нема да ја добие поддршката од тие земји на претстојното гласање во Обединетите нации. Како одговор на критиките Борел истакна дека сите животи се еднакво вредни и ја повика Европа да инсистира на хуманитарна пауза и испорака на помош за жителите на Газа.

Како одговор на арапските барања за итен прекин на израелското бомбардирање на Газа, Борел ја повика ЕУ да почне разговори за резолуцијата меѓу двете земји и да покаже дека членките се грижат за спасување на животите на цивилите во Појасот Газа, пренесува „Танјуг“.

Свет

(Видео) Млада жена од Мексико ја спасила ќерка си од ајкула, па починала

Објавено пред

Млада жена од Мексико починала кога била касната за ногата од ајкула во Тихиот Океан во близина на плажа во градот Мелака, соопштија властите во неделата.

dobivaj vesti na viber

Рафаел Араиза, шеф на локалната канцеларија за цивилна одбрана, рече дека нападот се случил на кратко растојание од плажата.

Аријаза рече дека 26-годишната жена пливала со својата петгодишна ќерка кон пловечка платформа за играње на 25 метри од брегот, пренесува „Јаху“.

Жртвата се обидувала да го турне своето дете на пловечката платформа кога ја здогледала ајкулата. Успеала и ќерката не била повредена, но ајкулата ја каснала мајка ѝ за ногата.

Аријаза рече дека и покрај брзата реакција на спасувачите, жената починала од загуба на крв од големата рана при каснување на ногата.

Таа била жител на блискиот град.

Властите како мерка на претпазливост ги затворија плажите Мелака и Бара де Навидад за капење.

Прикажи повеќе...

Свет

Белата куќа: Ни снемуваат пари за да ѝ помогнеме на Украина во војната со Русија

Објавено пред

Белата куќа предупреди дека на САД им снемуваат време и пари да ѝ помогнат на Украина во војната со Русија. Буџетскиот директор на Белата куќа, Шаланда Јанг, го напиша ова во понеделникот во писмо до претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, и другите конгресни лидери, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

„Сакам да бидам јасна: без акција од Конгресот, до крајот на годината ќе снемаме ресурси за да добиеме повеќе оружје и опрема за Украина и да добиеме опрема од американските воени резерви. Во моментот нема волшебно тенџере со средства за одговор. Снемавме пари – и за малку ќе снемавме време“, напиша таа.

Во октомври администрацијата на Бајден поднесе барање до Конгресот за финансирање од 106 милијарди долари за плановите за обезбедување на границите на Украина, Израел и САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Судење на Нетанјаху за поткуп и измама

Објавено пред

Во Окружниот суд во Ерусалим продолжува судењето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по обвинение за корупција, кое беше прекинато заедно со сите други неитни случаи по нападот на Хамас на 7 октомври.

dobivaj vesti na viber

Итната наредба што министерот за правда Јарив Левин ја издаде до израелските судови по избувнувањето на конфликтот со Хамас истече минатата недела, а на повеќето судови им беше наредено да продолжат со нормална работа, пишува „Тајмс оф Израел“.

Нетанјаху во моментот е ослободен од присуство на сослушувања, но може да биде повикан да сведочи за неколку месеци.

Нетанјаху се соочува со обвиненија за поткуп, измама и нарушување на довербата во еден случај и обвиненија за измама и нарушување на довербата во два други случаја.

Тој ја негира својата кривична одговорност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за...

Македонија4 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија4 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија4 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија4 часа

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија5 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејство“,...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија6 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија6 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за целата држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за целата држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија7 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија7 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија15 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија15 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија17 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија18 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...