Контакт

Свет

Британка била убиена во 1999 година додека се враќала од ноќен клуб, во 2021 откриена е клучна трага, а убиецот сега е повторно приведен

Објавено пред

Полицијата во Сафолк повторно го уапси осомничениот за убиството на Викторија Хол (17), чиешто тело било пронајдено во 1999 година.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува Дејли Мејл, Викторија исчезнала кога се враќала од ноќен клуб во вечерните часови, а пет дена подоцна, на 24 септември, било пронајдено нејзиното тело.

Дваесет години подоцна, во 2019 година, полицијата повторно ја отвори истрагата за овој случај, кога доби нови индиции, а на 28 јули 2021 година го уапси осомничениот за нејзиното убиство. Сепак, тој набргу беше ослободен.

Градските власти соопштија дека Стив Рајт бил уапсен под сомнение дека ја убил Викторија.

Родителите на Викторија последен пат ја виделе на 18 септември 1999 година, кога таа излегла. Клубот го напуштила околу еден часот по полноќ, а последна кој ја видела жива е нејзината пријателка со која се разделила околу два часот по полноќ.

Следниот ден забележале дека Викторија не е во нејзината соба и веднаш повикале полиција.

Нејзиното голо тело е пронајдено на 40 километри од местото каде што последен пат била видена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рама: Или ќе успееме заедно или ќе пропаднеме заедно, соработката на земјите од Западен Балкан е услов за ЕУ

Објавено пред

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во Тирана изјави дека сложените прашања меѓу земјите од Западен Балкан мора да се решаваат во билатерален дијалог и не смее да влијаат на мултилатералните односи.

dobivaj vesti na viber

„Нашата соработка е основен услов за нашиот пат кон ЕУ. Тие се поподготвени од кога и да е да ни помогнат во интеграцијата, ние мора да бидеме подготвени да си помогнеме“, рече тој на почетокот на средбата на лидерите на Западен Балкан и претставници на ЕУ за европската интеграција на регионот и спроведувањето на планот на ЕУ за раст на Западен Балкан.

Тој посочи дека Албанија влезе во нова фаза, ги продлабочи реформите, ја интензивира борбата против корупцијата и тројно ги зголеми напорите за постигнување на оваа цел.

„Остануваме цврсти во соработката со регионалните партнери, промовираме мир и соработка со сите шест земји од Западен Балкан“, рече Рама.

Берлинскиот процес покажа колку е полесно да се каже отколку да се направи, додаде тој.

„Албанија, Србија и Северна Македонија го почнаа ‘Отворен Балкан’, а со планот за раст е јасно дека или ќе се приближиме до ЕУ заедно или ќе ризикуваме да го изгубиме местото на масата на ЕУ. Или ќе успееме заедно или ќе пропаднеме заедно. Или ќе работиме за мир за наш просперитет или ќе го изгубиме мирот. Така функционира ЕУ, така треба да функционира и Западен Балкан“, рече Рама.

Самитот е посветен на планот за раст на Западен Балкан, кој предвидува финансиска поддршка од шест милијарди евра, од кои две милијарди се неповратни грантови, а четири милијарди се поволни заеми обезбедени од ЕУ. Целта е да се стимулира економскиот раст на регионот и да се забрза социо-економската хармонизација.

Планот што Европската комисија го усвои во ноември се однесува на периодот од 2024 до 2027 година и предвидува секоја влада од западнобалканската шесторка да добива одредена сума пари на секои шест месеци, во зависност од реформите што ги спроведувала во тој период.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Втор најголем шумски пожар во историјата на Тексас, се шири брзо, едно лице загина

Објавено пред

Во Шумски пожар во Тексас, кој брзо се шири, загина едно лице, жителите се евакуирани, а домовите и деловните објекти останаа без струја, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Во вториот најголем шумски пожар во историјата на Тексас изгореа 850.000 хектари северно од градот Амарило. Гувернерот на Тексас Грег Абот прогласи катастрофа во 60 окрузи.

Сувата трева, високите температури и силниот ветер придонесуваат за ширење на пожарот.

Во округот Хачинсон, една од најтешко погодените области, координаторката на јавниот ангажман Деидра Томас изјави за Си-ен-ен дека едно лице загинало во пожарите.

Шумската служба на Тексас А&М соопшти дека ветровите малку се намалиле, што помогнало да се забави ширењето на пожарот. Сепак, само мал дел од пожарот е ставен под контрола вчера попладне.

Денеска се очекуваат врнежи од дожд во северниот дел на државата, што може да помогне во напорите за гаснење на пожарот. Во меѓувреме, стотици пожарникари и екипи за итни случаи се испратени во пожарот, изјави Сет Кристенсен, портпарол на Одделот за вонредни состојби во Тексас.

Пожарот веќе уништи половина милион хектари и е втор само по пожарот во комплексот Источен Амарило во 2006 година, кога изгореа повеќе од 900.000 хектари.

Пожарот принуди евакуација на жители во неколку градови, како и населби во градот Амарило и други заедници, соопшти шумската служба и локалната полиција.

Националната метеоролошка служба ги предупреди жителите во близина на Амарило да останат дома со своите миленици поради лошиот квалитет на воздухот. Тексас издаде предупредувања до фармерите за можните влијанија врз земјоделството и сточарството.

Повеќе од 4.500 домови и деловни објекти се без струја во погодената област.

Прикажи повеќе...

Свет

Штрајкот на јавниот превоз почна во цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Објавено пред

Во многу германски сојузни покраини утринава почна дводневен штрајк на јавниот превоз.

dobivaj vesti na viber

Патниците може да очекуваат значителен прекин бидејќи автобусите, трамваите и метрото престанаа да сообраќаат на многу места. Синдикатот „Верди“ свика дводневен штрајк, кој ќе трае до петок.

Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц беа погодени од штрајкот. Денес се планирани протести во повеќе градови.

Повеќето приградски возови или регионални автобуси, кои не ги управуваат општинските работодавци, нема да бидат засегнати.

Регионалниот и меѓуградскиот железнички сообраќај исто така не штрајкуваат и тој ќе се одвива според вообичаениот возен ред.

Работниците организираа неколку штрајкови во последниве недели во услови на напнати колективни договарања со речиси секоја транзитна агенција во земјата.

Вработените во Баварија исто така се вклучени во преговорите, но остануваат под договор и не може да учествуваат во штрајкови.

Нови штрајкови се планирани за следната недела во разни денови на разни локации, иако синдикатот „Верди“ најави дека главниот ден на штрајкот ќе биде петок.

Групата климатски активисти „Петок за иднината“ најави дека планира да организира протести и в петок барајќи поагресивна акција во борбата против климатските промени и поголеми инвестиции во јавниот транспорт.

Германија неодамна беше погодена од повеќекратни штрајкови во секторот на јавниот транспорт.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа1 час

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија1 час

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ3 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија3 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија4 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет4 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет4 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет4 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија15 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија19 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ19 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ21 час

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ22 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија23 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...