Контакт

Европа

Британската двојка била отруена со новичок, покажаа тестовите

Објавено пред

Лабораториските тестирања потврдија дека двојката во британскиот град Ејмсбери била изложена на нервниот гас новичок, соопшти Организацијата за забрана на хемиско оружје.

Од организацијата е соопштено дека анализа од примерокот што го земал нивниот тим се потврдуваат наодите на Велика Британија во врска со идентитетот на токсичната хемикалија, пренесе „Ројтерс“.

Дон Старџес почина откако таа и нејзиниот партнер биле изложени на отров во близина на Солзбери, каде во март со истиот агенс беа отруени рускиот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Британија ја обвини Русија дека стои зад труењето на Скрипалови, што Москва го негира и ги отфрли наводите за  каква било вмешаност.

Европа

Издадена потерница за убавата „Русинка“ поради која падна австриската влада

Објавено пред

Сагата поврзана со видеото снимено на 24 јули 2017 година на Ибица продолжува. Поради ова видео, падна австриската влада. Снимката од 12 часа и 32 минути ги покажува Хајнц-Кристијан Страхе и Јохан Гуденус, двајцата од деснопопулистичката Партија на слободата на Австрија.

Тие запознале девојка, која се претставила како внука на руски олигарх. Средбата почнала со аперитиви на терасата и продолжила со вечера, шампањ, туна и суши. Подоцна друштвото се преселило во дневната соба, каде што продолжиле да пијат. Девојката рекла дека се подготвени да инвестираат руски пари во Австрија. Штрахе почнал да ѝ објаснува како се финансира нивната партија. Тој рекол дека има богати луѓе што ѝ даваат на партијата до два милиона евра, но дека тие не ги плаќаат парите на сметката на партијата, туку на здружението, со цел да ја избегнат контролата на државната ревизија. Во видеото се споменува и австрискиот премиер Себастијан Курц за кој се вели дека имаат информации за неговите сексуални оргии.

Според најновите информации, полицијата сослушала 259 лица поради овој случај, следела 15 лица и извршила претрес во домовите на 55 лица. Во меѓувреме, тие ја добиле целата снимка и утврдиле кој е детективот Х., кој е мозокот на целиот случај од Ибица. Тие исто така ја идентификувале жената што се претставувала како внука на олигарх. Тие утврдиле дека жената што се претставила како Алиона Макаров е всушност изнајмена актерка, која, најверојатно, потекнува од Унгарија. Таа, наводно, живее во Рига и има помалку од 30 години. Тие издадоа потерница за неа. Истражителите исто така забележале дека убавата девојка има тетоважа на десната рака и тие се надеваат дека тоа ќе ја издаде, пишува „ОЕ24“.

Прикажи повеќе...

Европа

Дали важат истите правила за политичарите како и за обичните граѓани за време на пандемијата?

Објавено пред

Во неколку земји забележавме како политичарите не ги почитуваат рестриктивните мерки воведени за да се намали ширењето на коронавирусот.

Случајот со главниот советник на британскиот премиер, кој во време на забрана за движење со семејството отпатува од Лондон во северна Англија, предизвика бурни реакции во британската јавност, а слични примери се забележани во уште неколку европски земји.

Па, во анализа на „Евроњуз“ се наметна прашањето: Дали за владејачката елита важат едни правила, а за обичниот свет други?
Освен гневните граѓани и претствниците на опозицијата, оставка од британскиот советник Доминик Камингс побараа и 40-ина пратеници од Конзервативната партија на Борис Џонсон, која деновиве бележи рекорден пад на популарноста, но и неколку бискупи од Англиската црква.

Пред овој скандал во Британија, во Ирска се појавија фотографии од премиерот Лео Варадкар, на кои се гледа како за време на рестриктивните мерки тој со партнерот и пријателите ужива на излет во еден парк по што беше критикуван дека со тоа дава лош пример за граѓаните.

Австрискиот претседател, Александер ван дер Белен, беше принуден јавно да се извини поради тоа што со одењето во ресторан со сопругата го прекршиле полицискиот час, а и премиерот Себастијан Курц мораше да упати извинување поради тоа што не носеше заштитна маска додека за време на посета на едно село во близина на границата со Германија се најде во група луѓе.
Во Германија лидерот на либералната партија ФДР, Кристијан Линднер, е забележан како во ресторан се прегрнува со пријател, очигледно игнорирајќи ја опасноста од заразата по што јавно ја призна грешката.

Во Полска на свеченост во знак на сеќевање на жртвите од авионската несреќа кај Смоленск, во која во 2010 година загина и тогашниот претседател Лех Качински, премиерот Матеус Моравјецки не носеше маска, што во јавноста беше карактеризирано како кршење на едно од правилата воведени поради пандемијата.

Спротивен пример на прекршителите на правилата е холандскиот премиер Марк Руте, кој, придржувајќи се на мерките за забрана на посетите на домовите за нега на стари лица, не ја посетил својата мајка, која била на смртна постела, наведува „Евроњуз“.

Прикажи повеќе...

Европа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Објавено пред

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен примерок.

Како што објави Канцеларијата за национална статистика, примероци се земени од 885 луѓе.

Во студијата се оценува дека во Англија еден од 15 луѓе бил заразен, пренесе Би-би-си.

Во анализата се проценува дека во Англија моментно се заразени 133.000 луѓе, што е 0,24 отсто од популацијата.

Британскиот премиер, Борис Џонсон, најпрвоин во март заговараше стратегија на имунитет на стадото и не сакаше веднаш да воведе рестриктивни мерки, но поради притисокот од јавноста, се откажа од таа стратегија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

(Видео) Пауновски: Угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија2 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија3 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија3 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија3 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија4 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија4 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија4 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет5 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет6 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион7 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет7 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа8 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет8 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија8 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија21 час

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион22 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ24 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија1 ден

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Досие