Контакт

Свет

Брод потона во Атлантскиот океан, се трага по 11 лица

Објавено пред

Во Атлантскиот океан потона бродот „Бурбон род“, при што три лица се спасени, а по 11 се трага, пренесе хрватски „Индекс“.

Бродот се движел кон Гвајана, на околу 1.200 наутички милји од Мартиник и 60 наутички милји од ураганот од четврта категорија „Лоренцо“, кога се нашол во временски неприлики.

На него биле 14 членови на екипажот, а капетанот на бродот бил од Шибеник, пренесе „Индекс“.

Пријавено е дека три лица биле пронајдени под чамец за спасување, додека по останатите се трага.

Според „Вечерњи лист“, капетанот на бродот е Дино Мишкиќ од Шибеник.

Весникот додава дека од Министерството за надворешни работи на Хрватска им потврдиле дека освен капетанот, на бродот немало други Хрвати.

Претставник на украинското Министерство за надворешни работи на „Твитер“ потврди дека двајца од тројцата спасени морнари биле Украинци.

Потрагата продолжува, а како што јави компанијата „Бурбон“, во чија сопственост е бродот, временските услови се подобруваат.

 

Свет

Ердоган до Макрон: Проверете си го менталното здравје

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го нападна неговиот француски колега, Емануел Макрон денеска, заради неговата политика кон муслиманите, велејќи дека му се потребни проверки на менталното здравје.

„Што може да се каже за шефот на државата кој се однесува вака кон милиони припадници на различни религиозни групи: пред сè, направете проверки на менталното здравје“, рече Ердоган во телевизиско обраќање, пишува „Аваз“.

Предлогот на Макрон да ги брани секуларните вредности од радикалниот ислам ја налути турската влада, проширувајќи го растечкиот список на спорови меѓу францускиот лидер и Ердоган.

Овој месец, Макрон го опиша исламот како религија „во криза“ ширум светот и рече дека владата ќе претстави мерки во декември за зајакнување на законот од 1905 година, со што официјално се одделуваат религијата и државата во Франција.

Тој најави построг надзор над образованието и подобра контрола над странското финансирање на џамиите, откако професор во Франција беше обезглавен оти покажал карикатури со пророкот Мухамед предавајќи за слободата на говорот.

Прикажи повеќе...

Свет

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение од надлежните органи, а „Џонсон и Џонсон“ исто така се подготвуваат да продолжат со тестирање на својата вакцина, јави „Ројтерс“.

„АстраЗенека“ ги прекина клиничките испитувања во САД на 6 септември, откако на волонтер кој учествуваше во испитувања во Велика Британија му беше дијагностициран трансверзален миелитис.

Компанијата соопшти дека не е невообичаено волонтер да се разболи за време на клиничките испитувања и дека Управата за храна и лекови на САД ги разгледала записите за безбедност на вакцините собрани во испитувањата ширум светот и заклучила дека тестирањата може да продолжат.

„АстраЗенека“ во текот на минатиот месец ги продолжи тестирањата во Велика Британија, Бразил и Јужна Африка, иако Управата за храна и лекови сè уште ги проучуваше записите за безбедност на вакцините во тоа време.

„Џонсон и Џонсон“ го прекинаа испитувањето минатата недела затоа што еден доброволец се разболел.

Компанијата во петокот соопшти дека ќе продолжи со клиничките испитувања затоа што нема докази дека волонтерот се разболел поради вакцината.

Компанијата наведува дека испитувањата ќе започнат повторно во понеделник или вторник, а податоците за ефективноста на вакцината треба да бидат достапни до крајот на оваа година или почетокот на следната година.

Компанијата има намера да разговара со властите на други земји и да продолжи со испитувањата таму.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран ја осуди нормализацијата на односите меѓу Израел и Судан

Објавено пред

Иранското Министерство за надворешни работи го осуди потегот на суданските власти, кои во петокот се согласија да ги нормализираат дипломатските односи со Израел.

Израел и Судан, со американско посредување, се согласија да ги нормализираат односите, со што Картум стана трета арапска престолнина што ги прекина непријателствата со Израел во последните три месеци.

„Платете доволно висок откуп, затворете ги очите кон злосторствата извршени врз Палестинците и тогаш ќе бидете избришани од таканаречената црна листа на ‘терористи’“, се вели во соопштението на Министерството.

„Очигледно списокот е лажен, како и американската борба против тероризмот. Срамота!“, се додава во текстот.

Американскиот претседател Доналд Трамп го најави потегот во петокот во Белата куќа. Претходно во текот на неделата, тој рече дека Судан се согласил да плати 335 милиони долари на американски граѓани кои биле жртви на терористички напади.

Исплатата дозволи Судан да се отстрани од озлогласената американска листа на спонзори на тероризам.

Иран, исто така, остро го осуди нормализирањето на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Бахреин со Израел во средината на септември.

Иранскиот претседател Хасан Рухани тогаш ги нарече земјите „поданици на САД, чии водачи ја загрозуваат безбедноста на целиот регион“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија2 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија3 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија3 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион5 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија6 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет6 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија7 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија7 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија19 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија20 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион20 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија21 час

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија22 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ23 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Досие