Контакт

Свет

Бројот на загинати во протестите во Ирак порасна на 72 лица

Објавено пред

Бројот на загинати во текот на четиридневните насилни немири во Ирак се зголеми на 72 убиени и стотици повредени, соопштија полицијата и здравствените служби.

Областите во Багдад, каде изминатите денови се собраа повеќе илјади демонстранти, се уште се блокирани со бетонски бариери. Полека се нормализира сообраќајот на улиците на Багдад.

Антивладините протести избувнаа поради незадоволството на претежно млади луѓе кои бараат работа, подобри комунални услуги и борба против ендемичната корупција во земјата богата со нафта.

Свет

Околу 700 лица приведени за 24 часа во Белорусија поради неодобрени митинзи

Објавено пред

Белоруската полиција уапси околу 700 луѓе во изминатите 24 часа за учество во неовластени митинзи, објави белоруското Министерството за внатрешни работи, пренесува ТАСС.

„Околу 700 лица се приведени за учество во неовластени масовни собири. Превирањата во земјата не се толку масовни, но нивото на агресија полицијата останува високо“, се вели во соопштението.

Во меѓувреме, белорускиот Истражен комитет се обрати до граѓаните барајќи помош во потрагата по координаторите на учесниците на масовните немири, новинската агенција БелТА, цитирајќи ги претставници на агенцијата.

„При прегледот на снимките за видео надзор, истражителите дошле до заклучок дека координаторите професионално ја организирале толпата и ги поттикнале граѓаните на агресивни активности“, посочија претставници на истрагата.

Комитетот исто така објави дека имало вметнати луѓе во толпата кои го поттикнувале насилството врз полицајците и испровоцирале примена на присилни мерки, а тие самите за време на овие акции стоеле подалеку од местата на конфронтација меѓу граѓаните и интервентната полиција.

Поради тоа, Истражниот комитет јавно побара очевидци на овие настани.

„Ако имате видео снимки или фотографии од овие лица или ако поседувате информации важни за истрагата за идентитетот на поттикнувачите и на координаторите, ве молиме известете ги службите во Дирекцијата на Истражниот комитет во Минск“, истакна комитетот.

„Само заедно сме во состојба да престанеме со масовните превирања, да осигураме безбедност за сите и да го вратиме мирот во нашата родна земја“, велат од агенцијата.

Белорусија одржа претседателски избори на 9 август. Според првичните резултати обезбедени од белорускиот Централен изборен комитет, актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, доби 80,08 отсто од гласовите.

Светлана Тихановскаја, која важеше за негов главен противник, се најде на второ место со 10,09 отсто. Таа изјави дека не ги признава овие резултати, сметајќи дека е избрана за шеф на државата и поднесе жалба до Централниот изборен комитет.

Откако беа објавени резултатите од излезните анкети вечерта на 9 август, во центарот на Минск и другите региони во земјата избувнаа протести, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Протестите продолжија на 10 и 11 август. Како резултат на тоа, беа приведени неколку илјади луѓе, а повредени се десетици полицајци и демонстранти.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов потенцијален извор на вирусот во Кина – корона на замрзнати пилешки крилца од Бразил

Објавено пред

Властите во кинескиот град Шенжен соопштија дека преку анализа утврдено било присуство на коронавирус на увезени пилешки крилца од Бразил.

Слична ситуација се случила вчера и во градот Вухан, каде анализата утврдила дека ракчиња увезени од Еквадор биле контаминирани со коронавирус, јави Би-би-си.

И двата случаи ги зголемија стравувањата дека увезената храна може да предизвика нов бран на ширење на коронавирусот, а властите во Шенжен ги повикаа граѓаните да ги преземат неопходните мерки на претпазливост за да се избегне нов бран кој би се проширил преку увезени прехранбени производи.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Ќе разговарам со Меркел, нема да дозволиме ниедна земја да ги крши нашите права

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека денеска ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Тој најави дека ќе се обиде да ги смири тензиите во источниот Медитеран.

Ердоган го рече тоа во обраќањето пред претставниците на неговата партија во Анкара.

„Решението во источниот Медитеран е преку дијалог и преговори“, рече турскиот претседател, но додаде дека Анкара нема да дозволи ниедна земја да ги крши нивните права.

Тензиите се интензивираа во последните неколку дена во зоната богата со енергенси во источниот Медитеран, за која се спорат Турција и Грција. Атина ја обвини Анкара за нелегални истражувања на нафта и гас во нејзините води.

Франција денес испрати два борбени авиони „рафал“ и два брода на Воената морнарица кон источниот Медитеран, каде Турција повторно испрати брод во грчкиот дел од морето за да бара гас и нафта под морето, придружено со флота на воени бродови. Како одговор на тоа, Грција ги испрати своите воени бродови во областа и ја крена воената подготвеност.

Франција соопшти дека испрати воени засилувања во источниот Медитеран за да придонесе за почитување на меѓународното право.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес се заблагодари на Франција за зајакнувањето на военото присуство во источниот Медитеран, јавува агенцијата АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија57 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија1 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија2 часа

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија5 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија6 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет19 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија22 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија24 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие