Контакт

Свет

Бројот на заразени со коронавирус во Египет надмина 50.000

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во Египет надмина 50.000, откако во таа земја се пријавени 1.218 нови случаи.

Според Министерството за здравство, во таа земја се разболеле вкупно 50.437 лица, а починале 1.938 пациенти, пренесува „Ројтерс“.

Најнаселената арапска држава воведе мерки во март, односно ги затвори училиштата, рестораните и беа откажани речиси сите меѓународни летови.

Египет се надева дека ќе може повторно да прими туристи оваа летна сезона, а аеродромите ќе бидат отворени за меѓународни летови од 1 јули.

Свет

Шефот на канцеларијата на Трамп: Претседателот ќе потпише одредби за пониски цени на лековите

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе потпише три извршни одредби за намалување на цените на лековите на рецепт, објави шефот на неговата канцеларија, Марк Медоус.

„Претседателот ќе потпише три различни извршни одредби кои во голема мера ќе гарантираат дека просечниот Американец ќе плати помалку за неговите лекови на рецепт“, рече Мејдоус во интервјуто за „Фокс бизнис нетворк“.

Тој не даде детали кога ќе бидат потпишани одредбите.

Медоус изјави за „Фокс њуз“ дека Белата куќа сакала да стори нешто околу цената на лековите што се издаваат на рецепт, бидејќи Конгресот не презел конкретни мерки.

Истиот ден, Претставничкиот дом усвои предлог-закон за здравство, кој вклучува одредби за намалување на цените на лековите на рецепт. Претставничкиот дом го контролираат демократите, а законот се очекува да биде блокиран од Сенатот кој е контролиран од републиканците, забележува „Ројтерс“.

Трамп заостанува зад претседателскиот кандидат на демократите Џо Бајден, во анкетите пред претседателските избори на 3 ноември, а трошоците за здравствена заштита се централно прашање во кампањата, потсетува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Демократската радикална левица му го испрала мозокот на Бајден

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека влијанието на колегите-демократи врз политиките на Џо Бајден го довело до тој степен што тој не знае каде се наоѓа, нешто што би било штетно за земјата ако тој победи во трката за Белата куќа во ноември, пренесува „Спутник“.

Во четврточната епизода на „Ханити“ на „Фокс њуз“, Трамп посочи дека левичарското крило на Демократската партија му го испрала мозокот на неговиот демократски ривал Бајден.

„Мислам дека го испрале мозокот“, истакна Трамп. „ Тој не знае каде се наоѓа. Не знае што прави. И нашата земја ќе трпи. Нашите берзи ќе паднат. Ќе се случат лоши нешта,“ кажа тој.

Трамп понатаму истакна дека демократите се подготвени да престанат да ја финансираат полицијата, па дури и да ја укинат, што, според него, може да предизвика негативна реакција или можеби и  витински пекол како во Венецуела.

„Бајден е превземен од радикалната левица. Тој нема поим што прават и на што го тераат”, му рече Трамп на водителот Шон Ханити.

Кога Ханити подоцна го праша Трамп дали Бајден се обидува да ги избегне закажаните дебати оваа есен, интервјуто се фокусираше околу тоа дали Бајден рекол дека редовно се подложува на когнитиви тестови или на тестови за Ковид-19.

„Тој мислеше на тестовите за Ковид“, рече Трамп. „Не мислеше „когнитивни“, мислеше на „Ковид“. Когнитивните тестови не се прават толку често,“ рече Трамп пред да го предизвика Бајден да се подложи на истиот когнитивен тест во медицинскиот центар „Волтер Рид“ како и во 2018 година.

Трамп понатаму предложи интересна причина зошто Бајден не можел да зборува за ништо друго освен за тестирање на Ковид-19:

„Тој не мислеше на когнитивни тестови зашто никогаш не поминал когнитивен тест затоа што не може да го помине“, резимираше Трамп, продолжувајќи да го исмева претпоставениот демократски ривал.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска регистрирани рекордни 116 новозаболени од коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани се 116 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, меѓу нив 104 пациенти се на болничко лекување, од кои 4 пациенти биле на респиратор. Две лица починаа, соопшти Дирекцијата за цивилна заштита.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 3.532 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 117 починале, а 2.377 оздравеле.

Во моментов има само 4660 лица во самоизолација. До денес, тестирани се вкупно 91.486 лица, од кои 1.722 во последните 24 часа.

Во согласност со сегашната епидемиолошка состојба, Центарот за цивилна заштита на Хрватска донесе Одлука за неопходни мерки за организирање на собири на кои се присутни повеќе од стотина учесници за време на прогласената епидемија на Ковид-19.

Споменатата одлука ги воведува потребните мерки што мора да ги исполнат организаторите на сите собири со повеќе од сто лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија53 минути

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија1 час

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

Очајници прават очајнички потези, напиша заменик министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев,...

Македонија2 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет3 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ3 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ4 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион4 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија5 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет6 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија7 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија7 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија7 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија18 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија19 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија21 час

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија21 час

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија22 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ23 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија24 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Досие