Контакт

Европа

Бројот на новозаразени и починати од коронавирус во Италија опаѓа

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Италија починале 161 лице од коронавирус, скоро исто како и претходниот ден, кога починале 162 лица, објави Агенцијата за цивилна заштита.

dobivaj vesti na viber

Бројот на новозаразени лица се намали во однос на вторникот. Во последните 24 часа се регистрирани 665 нови случаи, додека еден ден претходно тој број беше 813.

Италија е трета во светот по бројот на починати, по САД и Велика Британија, со вкупно 32.330 смртни случаи.

Потврдени се 227.364 случаи со што Италија се наоѓа на шестото место по бројот на заболени во светот, по САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил.

Бројот на активни случаи се намали од 65.128 во вторникот на 62.752.

Во единиците за интензивна нега има 676 пациенти, што е помалку од ввторникот, кога имало 716.

Од Агенцијата за цивилна заштита наведуваат дека од коронавирусот се опоравиле 132.228 лица.

Европа

Киев бесен од изјавата на Зоран Милановиќ дека „Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Објавено пред

Украинското Министерство за надворешни работи во вторникот го критикува хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за неговата изјава дека Крим никогаш нема да се врати под украинска контрола опишувајќи го неговиот коментар како неприфатлив.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата на Милановиќ во понеделникот за воената помош што Загреб треба да му ја даде на Киев, Милановиќ рече дека е „јасно оти Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“.

„Ги сметаме за неприфатливи изјавите на претседателот на Хрватска, кои всушност фрлаат сомнеж на територијалниот интегритет на Украина“, напиша на „Фејсбук“ портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Во понеделникот Милановиќ рече дека е лудо да се мисли оти Русија може да биде поразена во конвенционална војна и ги критикува западните земји за снабдување на Украина со тешки тенкови и друго оружје.

Милановиќ им рече на новинарите во хрватскиот главен град Загреб дека воената помош што западните земји му ја даваат на Киев е залудна и само ќе го продолжи конфликтот.

„Јас сум против испраќање какво било смртоносно оружје таму, тоа ја продолжува војната“, рече Милановиќ за напорите на Западот да ѝ помогне на Украина да стави крај на илегалната и неиспровоцирана инвазија на Путин.

„Која е целта? Распад на Русија, промена на власта? Се зборува и за распад на Русија. Тоа е лудо“, рече тој.

Милановиќ исто така изјави дека Крим – полуостровот што Русија го анектира од Украина во 2014 година – никогаш нема да му биде вратен на Киев.

Она што Западот го прави во однос на Украина е „длабоко неморално бидејќи нема решение за војната“, им рече Милановиќ на новинарите за време на посетата на касарната во источниот град Петриња, пренесе „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Трамп тужи новинар за неовластено користење аудиоснимка

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска покрена тужба против новинарот Боб Вудворд и го обвини дека незаконски користел аудио снимки од нивните разговори во објавеното аудио издание на неговата книга, со што ги прекршил интересите и авторските права на Трамп.
Трамп го обвинува новинарот Вудворд за систематско узурпирање, манипулирање и искористување на звучната снимка со објавување на „Трамп лентите“, аудио компилација од нивните разговори од 2022 година, според „Политико“.

dobivaj vesti na viber

Во тужбата поднесена во Окружниот суд на САД во Пенсакола, Флорида, Трамп бара отштета и признавање дека неговите интереси за авторски права се компромитирани.

Тужбата беше поднесена и против издавачката куќа „Simon & Schuster и Paramount Corporation“, матичната компанија на издавачот „Simon & Schuster“.

Во заедничкото соопштение што го објавија новинарот Боб Вудворд и издавачката куќа „Simon & Schuster“, се наведува дека тужбата на Трамп е „неоснована“, со оглед на тоа што интервјуата се снимени со негова согласност.

Централниот аргумент во тужбата на Трамп е тврдењето дека поранешниот американски претседател никогаш не се согласил неговиот глас да се користи во аудио изданието на книгата на Вудворд, туку се согласил да се снима, нагласувајќи во повеќе наврати дека таквите аудио снимки служеле исклучиво како материјал за печатено издание на книгата.

Прикажи повеќе...

Европа

Ја поправале канализацијата во Рим, а пронашле древна мермерна статуа

Објавено пред

При поправка на канализацискиот систем под еден парк во Рим, пронајдена е античка римска статуа на Херакле, која, најверојатно, датира од римскиот царски период (27 пр. н.е. до 476 г. н.е.).

dobivaj vesti na viber

„Ова место ни приреди големо изненадување: мермерна статуа во природна големина. Поради палката и наметката од лавовска кожа, знаеме дека станува збор за фигура што го претставува Херакле“, објави на „Фејсбук“ археолошкиот парк „Апија антика“.

Статуата е откриена при работа на канализациски цевки, кои биле паднати предизвикувајќи лизгање на земјиштето. Работниците ископувале на длабочина од 20 метри и нивните активности, како што често се случува во Рим, биле следени од археолози, пишува „Гардијан“.

Ваквите наоди не се изненадувачки за подрачјето на Италија. Во ноември минатата година беше откриена неверојатна група бронзени статуи, кои биле зачувани во калта илјадници години. Археолозите открија 24 статуи под урнатините од кал на античка бања во Сан Касијано деи бањи, град на врвот на ридот во провинцијата Сиена.

Се проценува дека статуите се стари околу 2.300 години. Повеќето од статуите пронајдени под бањите, заедно со речиси 6.000 бронзени, сребрени и златни монети, датираат помеѓу 2 век пр. н.е. и 1 век од нашата ера.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое што останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое што останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи...

Економија31 минута

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа1 час

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија1 час

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет3 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет4 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија4 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија15 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа16 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа19 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ19 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија22 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија23 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион1 ден

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...