Контакт

Свет

Бројот на починати во САД надмина 140.000

Објавено пред

Во Соединетите Американски Држави (САД) бројот на смртни случаи од коронавирус надмина 140.000, а во 42 од 50 земји бројот на новозаболени рапидно расте во последните две недели, пренесува „Ројтерс“.

Според анализата на таа агенција, од крајот на јуни има големо зголемување на бројот на нови случаи, а бројот на починати постојано расте.

Наведено е дека околу пет илјади луѓе умираат во САД секоја недела од коронавирусот.

За една недела, во САД се регистрирани 5,6 илјади смртни случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Фејсбук отстрани седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Објавено пред

Фејсбук отстрани седум милиони објави во второто тримесечје од оваа година, како резултат на споделување на лажни информации за новиот коронавирус, вклучително и содржина што промовирала лажни превентивни мерки и лекови, пренесува Ројтерс.

Објавените податоци се дел од шестиот извештај за усогласеност со стандардите на однесување на социјалната мрежа, воведен во 2018 година, заедно со построги правила за пристојност, по критиките дека компанијата е блага во контролата на содржината на своите платформи.

Фејсбук соопшти дека ќе покани независни експерти да ги проверат извештаите, почнувајќи од 2021 година.

Фејсбук отстрани и околу 22,5 милиони објави поврзани со говор на омраза во вториот квартал од оваа година и 9,6 милиони во првиот.

Избришани се и 8,7 милиони објавувања поврзани со екстремистички организации, споредено со 6,3 милиони во претходниот период.

Прикажи повеќе...

Регион

Во последните 24 часа, во Грција регистриран голем број заразени лица

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 196 нови случаи на инфекција со коронавирус, меѓу кои дваесет се тестирани на граничните премини.

Од вчера е пријавен еден смртен случај, соопшти националната организација за јавно здравје.

Во Грција досега се разболеле речиси 6.000 лица, од кои 1.503 се поврзани со патувања во странство.

Досега починаа 214 лица, од кои 71 се жени. Агенцијата АНА наведува дека 95,8 проценти од починатите имале придружни болести.

Прикажи повеќе...

Свет

Првa Aфроамериканка кандидат за потпретседател, Трамп веднаш реагираше

Објавено пред

Камала Харис, сенаторка од Калифорнија, е првата Афроамериканка во американската историја којашто е номинирана за заменик претседател од една од двете водечки партии.
Таа е номинирана од претседателскиот кандидат на Демократската партија Џо Бајден за кандидат за потпретседател на САД.

Ова е четврта жената којашто ја кандидира партијата. Претходните тројца изгубија сè, две како кандидати за потпретседател и Хилари Клинтон како ривал на Доналд Трамп. Камала Харис се кандидираше за претседателска номинација на Демократската партија пред да го поддржи Бајден.

Кога беше избрана во Сенатот во 2016 година, таа беше втората афроамериканска сенаторка во историјата на горниот дом на американскиот Конгрес. Пред да биде избрана за сенатор, таа беше главен државен обвинител на Калифорнија.

Харис реагираше на Твитер и наведе дека и е чест што е номинирана и дека Џо Бајден може да ги обедини Американците. Таа е позната по острите прашања, особено за време на расправата за потврдата на кандидатурата на Брет Кавано за судија во Врховниот суд.

Нејзината кандидатура за потпретседател би можела да придонесе за поголем одѕив на афроамериканските гласачи – кои се најлојалниот електорат на Демократската партија, пренесува Ројтерс.

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека е изненаден што неговиот противник Бајден ја одбрал Камала Харис за свој кандидат за потпретседател, бидејќи, како што вели, таа била многу лоша кон самиот Бајден за време на дебатите.

Трамп рече дека Харис била „многу, многу непријатна“ кон Бајден за време на внатрешните партиски избори на демократите, пренесува Ројтерс. Како што вели тој, една од причините што го изненадува е тоа што таа веројатно била непријатна и се однесувала кон Бајден со непочитување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија48 минути

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет2 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти за првпат прогласија општ карантин, откако еден граѓанин кој е позитивен на коронавирус бил во близок контакт со...

Свет2 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека рече дека има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирус во Русија...

Свет2 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија2 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија17 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија18 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа18 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија18 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија20 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија21 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија22 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет23 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија23 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ24 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 ден

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Досие