Контакт

Свет

Вакцината на „Модерна“ штити до три месеци

Објавено пред

Вакцината против Ковид-19 на компанијата „Модерна“ произведува антитела кои траат 90 дена по вакцинацијата, што е добра вест додека нејзиното одобрување сè уште се тестира во некои земји, покажа студијата спроведена на 34 учесници во првичните клинички испитувања, објавена во медицинското списание „New England Journal of Medicine”.

Времетраењето на заштитата е секако подолго од три месеци, но ова се првите податоци во повеќемесечен период кои се потврдени независно од научно списание.

Учесниците ќе бидат следени 13 месеци со цел да се испита заштитата на подолг период, посочуваат авторите.

Д-р Ентони Фаучи за АФП неодамна изјави дека е сигурен дека заштитата ќе трае, но дека не се знае дали ќе биде една, две, три или пет години. Времето ќе каже.

Свет

Судењето за отповикување на Доналд Трамп ќе почне в понеделник

Објавено пред

Претставничкиот дом на САД в понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

На тој начин ќе започне судска постапка што може да ја „затвори вратата“ тој повторно да се кандидира на претседателските избори, изјави денеска лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

„Претставничкиот дом ќе достави член за отповикување до Сенатот. Сенатот ќе спроведе судење за отповикување на Доналд Трамп. Ќе биде целосно судење. Ќе биде праведно судење”, рече Сумер во Сенатот, пренесува „Ројтерс“.

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, предложи почетокот на судењето за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп да се одложи за една недела или повеќе, за Трамп да има време да ја подготви својата одбрана. Сепак, Меконел им рече на своите републикански колеги дека краткото одложување ќе му даде време на Трамп да го подготви и состави неговиот правен тим, што ќе обезбеди правично судење.

Процесот пред Претставничкиот дом ќе го водат девет менаџери за отповикување кои редовно се состануваа за да разговараат за стратегијата.

Демократите се надеваат дека ќе го водат процесот, притоа носејќи закони кои се приоритет за Бајден, вклучително и олеснување поради пандемијата на коронавирусот, но за тоа им треба одредена соработка од републиканските сенатори. Демократите велат дека постапката треба да се одвива брзо, бидејќи сите биле сведоци на опсадата, додека многумина избегале поради загрозената безбедност додека бунтовниците упаднале во Конгресот.

Претставничкиот дом го отповика претседателот во заминување една недела подоцна, а десет републиканци гласаа за отповикување на Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Објавено пред

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави шведска компанија задолжена за доставување на вакцината.

Вкупно 2.100 дози на вакцината, околу 20 проценти од количината што Шведска ја доби досега од „Модерна“, се чуваат на премногу ниска температура, а дозите што не се користени се издвојуваат сè додека не се утврди нивната ефикасност, објави „Апотекет“.

Сите што примиле доза на вакцина од неисправна пратка се здравствени работници.

„Според првата проценка на шведскиот здравствен орган, нема индикации дека дозите транспортирани на прениска температура претставуваат ризик“, соопшти „Апотекет“.

Но, шведскиот здравствен орган и државната фармацевтска компанија вршат понатамошни истражувања, изјави портпаролот на „Апотекет“, Магнус Фриск.

„Сè уште треба да откриеме дали дадената доза на вакцината ќе делува“, додаде тој.

Фриск истакна дека ја контактирале „Модерна“ за повеќе информации за ефективноста на дозите што се одржуваат на премногу ниска температура и дали оние што ги примиле треба да добијат нова доза на вакцина.

Од 17 јануари Шведска вакцинираше 146.000 луѓе, претежно со вакцината „Фајзер“/„БиоНТех“.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕК: Унгарија може да ја купи руската вакцина, но само за својата територија

Објавено пред

Земјите членки на ЕУ не можат да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини само со оние производители со кои Комисијата склучи договор за набавка, изјави портпаролот на Комисијата, Стефан Де Кирсмаекер.

Ова значи дека Унгарија, која потпиша договор со Русија за купување на два милиони дози вакцини „Спутник V“, не ја нарушува европската стратегија за вакцини, бидејќи не ја вклучува руската вакцина.

„Земјите членки можат слободно да склучуваат вакви договори за вакцини, но тие се исто така одговорни за одобрување на употребата на нивната територија“, рече портпаролот Де Кирсмаекер.

Тој додаде дека без одобрение од Европската агенција за лекови, ваквите вакцини не можат да се користат во други земји членки на ЕУ.

Де Кирсмаекер нагласи дека не се дозволени паралелни преговори на земјите членки со производители со кои Комисијата веќе склучи договори.

„Но, земјите членки можат, доколку сакаат, да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини од производители кои не се опфатени со европската стратегија за вакцини“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет35 минути

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија3 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа3 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија4 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија5 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ6 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија6 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија7 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија7 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион7 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа8 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет8 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа9 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет9 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет20 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа21 час

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија23 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Досие