Контакт

Свет

Ватикан: Сè уште има простор за мудрост и добра волја

Објавено пред

Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин, по повод руската интервенција во Украина изјави дека се надева оти оние што ја држат судбината на светот во свои раце ќе имаат трошка совест.

dobivaj vesti na viber

„За жал, трагичните сценарија од кои сите стравуваа стануваат реалност“, изјави кардиналот Паролин, кој е втор по папата Франциско во хиерархијата на Ватикан, пренесува „Ројтерс“.

Како што рече кардиналот Паролин, „има уште време за добра волја, има уште простор за преговори, сè уште има простор да се покаже мудрост што спречува да преовладуваат партиските интереси, што ги штити сечии легитимни аспирации и го спасува светот од глупоста и ужасите од војна“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Огромна експлозија во Севастопол, Русија: погодено седиштето на Црноморската флота

Објавено пред

Денеска, се случи силна експлозија во Севастопол. Не станува збор само за најголемиот град на украинскиот полуостров Крим, кој беше присоединет од Русите во 2014 година, туку и клучно пристаниште, каде што е сместена руската Црноморска флота.

dobivaj vesti na viber

Севастопол од неодамна често е цел на украински воени беспилотни летала и крстосувачки ракети. Според фотографиите и видеата што денеска се проширија на социјалните мрежи, се чини дека експлозијата се случила токму во пристаништето, каде што често се наоѓаат руски воени бродови.

Неофицијалните канали на „Твитер“, блиски до украинската страна, објавија видео на кое се гледа облак чад, а локалните жители велат дека виделе ракети над градот непосредно пред експлозијата.

Русите потврдија: Погодено е седиштето на Црноморската флота

Најмалку една украинска ракета го погоди седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол, изјави локалниот проруски гувернер, Михаил Развозаев.

Прикажи повеќе...

Свет

„Гадно и опасно е како лаже“: Захарова до Фон дер Лајен

Објавено пред

Портпаролката на МНР, Марија Захарова, изјави дека невистинитите изјави на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, против Русија се опасни.

dobivaj vesti na viber

Имено, Захарова обрна внимание на говорот на претседателката на Европската комисија на церемонијата на доделување награди на Атлантскиот совет – американскиот аналитички центар во НАТО, чиј лауреат годинава е и јапонскиот премиер Фумио Кишида.

„Фон дер Лајен одржа прилично впечатлив говор. Таа го пофали шефот на јапонската влада за поддршката на режимот во Киев и борбата против Русија. Таа потсети дека неговото семејство е од Хирошима и дека за време на нуклеарното бомбардирање во 1945 година таму загинале неговите роднини. За џелатите на САД и Вашингтон, кои фрлаа бомби врз јапонските градови и цивилното население, ниту збор“, напиша Захарова на „Телеграм“.

Како што додаде таа, Фон дер Лајен, „која е вмешана во најголемите корупциски скандали во историјата на ЕУ, отиде чекор понатаму – ја обвини Русија за трагедијата во Хирошима“.
Захарова ја цитира претседателката на Европската комисија.

„Ова се нејзините зборови дословно: Многу ваши роднини загинаа кога нуклеарната бомба ја срамни Хирошима. Вие пораснавте слушајќи ги приказните на преживеаните и сакавте и ние да ги слушнеме тие приказни, да погледнеме наназад и да научиме нешто за иднината. Русија повторно се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје. Одвратно и опасно е како лаже Урсула фон дер Лајен“, напиша Захарова.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Поранешен фудбалер на „Звезда“, водач на наркоклан, кој шверцувал дрога: откриено кој стои зад шверцот на 324 килограми кокаин во Грција

Објавено пред

Водач на шестчлената група, која вчера беше уапсена за 324 килограми кокаин во Солун, е 40-годишниот Живко Бакиќ, поранешен фудбалер на „Црвена звезда“, објави српски „Блиц“.

dobivaj vesti na viber

Покрај него, уапсени се: А. М., Н. П., С. Ш., М. С. и С. С., поради постоење основано сомнение дека сториле кривични дела здружување за извршување кривични дела во врска со кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Осомничените се обвинети за формирање организирана криминална група во Јужна Америка, Западна Европа, Република Грција и во Република Србија во 2020 и 2021 година со цел купување и пренесување поголема количина наркотична дрога кокаин преку океански бродови од Јужна Америка на територијата на Западна Европа и Република Србија заради пуштање во оптек и прибавување голема противправна имотна корист, пишува српски „Блиц“.

Но, и дека во наведениот временски период оваа организирана криминална група купила, пренела и задржала на продажба 324 килограми наркотична дрога кокаин, од Еквадор до пристаништето во Солун во Грција, каде што наведената наркотична дрога била запленета од грчката полиција.

Осомничените се приведени во полиција по што со кривична пријава ќе бидат изведени пред Јавното обвинителство за организиран криминал, објавија српските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

35-годишен маж почина во пожарот во зградата во Хром

35-годишен скопјанец е пронајден починат во пожар, што избувна утрово во стан на ул. Исаија Маџовски во Скопје, велат од...

Македонија1 час

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија3 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија3 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија4 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион5 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа5 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет5 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа6 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 домови останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „итен...

Свет6 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион7 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ16 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија16 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион19 часа

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија19 часа

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија21 час

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија1 ден

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ1 ден

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...