Контакт

Европа

Велика Британија испраќа еден од најмоќните воени бродови во Заливот: „Тоа е порака до Иран“

Објавено пред

Обединетото Кралство испраќа еден од своите најсмртоносните воени бродови во Персискиот Залив за да ги одврати растечките закани за бродовите од Иран и групите поддржани од Иран поради војната на Израел против Хамас.

dobivaj vesti na viber

Распоредувањето на HMS Diamond, разурнувач тип 45, способен да пресретнува проектили, доаѓа откако јеменските бунтовници Хути киднапираа товарен брод поврзан со Израел во Црвеното Море минатата недела, а американската војска мораше да спаси уште еден брод во неделата.

Грант Шапс, британскиот министер за одбрана, рече дека ја зајакнува долгорочната поморска безбедносна операција на Кралската морнарица во Заливот за да го намали ризикот актуелната криза меѓу Израел и Хамас поддржан од Техеран да ескалира во регионален конфликт.

„Ова е одговор на она што се случува во регионот“, рече тој пред група новинари, а потоа додаде: „Клучно е Обединетото Кралство да го зајакне своето присуство во регионот со цел да ги заштити Велика Британија и нашите интереси од сè понестабилниот свет“.

Испраќањето на разурнувачите е најзначајниот јавно објавен воен потег на Британија откако нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври ја предизвика војната. По ова, ќе следува распоредување два брода за поддршка и авиони за набљудување во регионот.

Сепак, мисијата и најзначајните обиди за деескалација на кризата и одвраќање на Иран дојдоа од САД, кои испратија две огромни ударни групи на носачи на авиони во регионот и невообичаено најавија присуство на американски подморници во регионот.

Европа

Украинците за три дена соборија шест од најдобрите руски авиони

Објавено пред

На Украинските воздухопловни сили им недостига најдобра муниција, вклучително и противвоздушни ракети Патриот од американско производство со дострел од 150 километри. Сепак, Украинците ретко залудно трошат проектил. Кога ќе го испалат, обично не пропуштаат, пишува Форбс.

dobivaj vesti na viber

Токму затоа украинската армија, дури и додека молеше и преговараше за повеќе муниција, за само три дена собори дури шест руски борбени авиони. Ова е стапка на загуби што руските воздухопловни сили не можат долго да ја толерираат.

„Руските авиони продолжуваат да паѓаат!“, се пофали во понеделникот украинското Министерство за одбрана. Тие тврдат дека меѓу соборените авиони има четири Сухој Су-34 и два борбени авиони Сухој Су-35.

Су-34 е најдобриот суперсоничен авион за напад на руските воздухопловни сили. Во последно време најчесто летаат мисии за поддршка – брзо летаат до линијата на фронтот и фрлаат прецизни бомби КАБ од далечина од 40 километри, по што следуваат авионите Су-35.

Украинците ги соборија првите три авиони во саботата, 90 километри источно од Авдиивка, додека авионите наводно се подготвувале да ги бомбардираат украинските војници кои се повлекувале од урнатините на градот.

Украинската војска тврди дека соборила четири Сухои во неделата и уште две во понеделникот, над Азовското Море на југ.

Можно е, можеби дури и веројатно, системите Патриот да се одговорни за сите шест уривања. Украинските воздухопловни сили испратија еден систем во Киев и по еден на југ и на север.

Прикажи повеќе...

Европа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се врати во Русија, не обвинувајќи никого за ненадејната смрт на рускиот дисидент во затвор. Демократскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери го обвинија рускиот претседател за смртта на Навални, како и Ники Хејли, единствениот преостанат ривал на Трамп за републиканската претседателска номинација.

dobivaj vesti na viber

„Навални е многу тажна ситуација…тој беше многу храбар човек затоа што се врати. Можеше да остане настрана. И искрено, веројатно ќе беше многу подобро ако се држеше настрана и зборуваше надвор од земјата наместо да се врати назад, затоа што тоа можеше да се случи и на крајот да се случи. Тоа е страшна работа“, рече Трамп во интервју за „Фокс Њуз“ од градското собрание во Јужна Каролина.

Кремљ негираше каква било вмешаност во смртта на Навални и ги нарече неодговорни и неприфатливи обвинувањата на Западот дека Путин е одговорен. Трамп дополнително се спореди себеси и Навални, алудирајќи дека и двајцата се жртви на политички прогон. „Тоа се случува во нашата земја“, рече Трамп. „Се претвораме во комунистичка земја на многу начини. Видете, јас сум водечкиот кандидат и сум обвинет“.

Во неделата, Трамп на својата социјална мрежа Truth Social напиша дека смртта на Навални во казнената колонија на Арктикот минатата недела го натера да „повеќе свесен за она што се случува“ во САД. Тој не ја елаборираше таа теза, но во минатото често зборуваше за тоа како обвиненијата против него биле политички мотивирани, тврдење кое обвинителството го отфрла.

Прикажи повеќе...

Европа

Финска: Илјадници луѓе чекаат на руската страна од границата, тоа е закана

Објавено пред

Финска денеска објави дека илјадници мигранти од трети земји чекаат да ја преминат границата и да влезат на нејзина територија од Русија. Минатата година Финска ги затвори сите гранични премини на границата со Русија долга 1.340 километри поради големиот пораст на бројот на мигранти кои немаа валидни документи за влез во Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Хелсинки ја обвинува Москва дека само ги препраќа мигрантите до финската граница, но Кремљ ги отфрла овие обвинувања.

„Имаме информации дека од руска страна илјадници луѓе чекаат да влезат во Финска“, рече министерката за внатрешни работи Мари Рантанен, додавајќи дека тоа претставува „закана за општеството“.

Таа, исто така, предупреди дека многу мигранти би можеле да се обидат илегално да ја преминат границата напролет, кога ќе се зголемат температурите. Според неа, законодавството на ЕУ не нуди решение во вакви ситуации.

Помеѓу август и декември минатата година, повеќе од 1.300 баратели на азил од Јемен, Сомалија и Сирија влегле во Финска од Русија. Од тој број, финските имиграциони власти не можат да лоцираат 160 мигранти, па се претпоставува дека отишле во некоја друга европска земја.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа2 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет2 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион2 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа12 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија14 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија14 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ16 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија18 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија19 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија21 час

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија22 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...