Контакт

Свет

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Објавено пред

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа во нормала.
Ова го соопшти кинеската Национална здравствена комисија, пренесува „Ројтерс“.

Во Вухан, од каде што почна ширењето на новиот коронавирус, не се пријавуваат нови случаи веќе шести ден по ред, продавниците повторно се отвораат и граѓаните почнаа да се враќаат во секојдневниот живот по два месеца карантин.

Во тој град повторно е отворен трговскиот центар „Вухан интернешнл плаза“, во кој се наоѓаат продавници на луксузни брендови, како „Картие“ и „Луј Витон“, а на влезот се почитуваат мерките за растојание од 1,5 метар и проверка на температурата.

Регион

Еден починат и 72 новозаразени со коронавирус во Србија

Објавено пред

Во изминатите 24 часа едно лице почина во Србија од последиците од коронавирусот, а од 3.138 тестови, 72 се позитивни, објави Министерството за здравство.

Во моментов има 274 пациенти на болничко лекување и 21 пациент на респиратор.Од почетокот на епидемијата, 33.384 лица се разболеле од Ковид-19, а починале 747 пациенти, со стапка на смртност од 2,24 проценти.

Досега се тестирани 1.115.095 лица во Србија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Објавено пред

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува Ројтерс. Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев рече дека има мртви и ранети меѓу цивилното население и меѓу војниците, откако ерменските сили отворија оган по линијата на раздвојување.

Огнот беше отворен од разни оружја, вклучително и од голем калибар, рече Алиев, наведувајќи дека „ова е уште една воена провокација од Ерменија“. Тој посочи дека Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија.

Лидерот на Нагорно-Карабах, Араик Артјунјан, рече дека започна мобилизацијата на сите граѓани над 18 години и дека е прогласена воена состојба во земјата.

И во Ерменија премиерот Никол Пашинијан прогласи воена состојба и општа мобилизација.

Регионот Нагорно-Карабах објави дека 16 војници биле убиени, а над 100 се ранети во утринските судири со азербејџанските сили.

Утрово избувнаа судири меѓу ерменските и азербејџанските сили околу Нагорно-Карабах, област со мнозинство Ерменци, која прогласи отцепување од Азербејџан во 90-тите години на минатиот век. Во текот на денот, ерменската влада прогласи воена состојба и општа мобилизација поради ескалацијата на конфликтот во Нагорно- Карабах, а истото го стори и Азербејџан, пренесува Ројтерс.

Ерменија и Азербејџан се во конфликт подолго време поради одвоениот азербејџански мнозински ерменски регион Нагорно-Карабах, а граничните конфликти се интензивираат во последните месеци.

Единиците на одбраната на Карабах му нанесуваат штета на непријателот во однос на опремата и персоналот.

Видеото прикажува серија артилериски напади врз колона непријателски тенкови и борбени возила на пешадија. Одбраната на Нагорно-Карабах им нанесува моќни и прецизни удари на азербејџанските позиции и оклопните возила. Видеото за нападот го објави прес-службата на Министерството за одбрана.

Како што пишува портпаролот на ерменскиот министер за одбрана, Шушан Степанјан, на својот Фејсбук, претходницата на АО Карабах извршува успешни казнени дејства, нанесувајќи му човечки и технички штети на непријателот.

Министерството за одбрана на Ерменија преку соопштение тврди дека Азербејџан изгубил 4 хеликоптери, 15 дронови и 10 тенкови и борбени возила во конфликтите во Нагорно-Карбах, пренесува РИА Новости. Министерството за одбрана на Ерменија објави и снимки од уништување на тенкови.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ до Антикорупцискиот совет: Изнесете докази против Вучиќ, или поднесете оставка

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брабиќ, ја повика членката на Антикорупцискиот совет Јелисавета Василиќ да изнесе цврсти докази за тврдењата дека братот на српскиот претседател Андреј Вучиќ купува земјиште во Војводина, или да си даде оставка од членството во Совет.

„Го молам Советот да се изјасни, да излезе со имињата за кои зборуваше Василиќ, каде е земјиштето или жената да си даде оставка и да каже’претерав, толку сум политички необјективна“, рече Брнабиќ.

Таа додаде дека потпретседателката на Партијата за слобода и правда, Мариника Тепиќ, ги нападнала неа и нејзиниот брат и дека граѓаните на Србија ќе плаќаат за тоа, бидејќи таа го напаѓала Асеко, кој е странски инвеститор.

Брнабиќ истакна дека нејзиниот брат е еден од 25.000 вработени во компанијата Асеко. Таа исто така рече дека побарала од Антикорупцискиот совет да се занимава со Асеко, но тие и рекле дека таму нема ништо спорно.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет2 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ3 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија3 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија4 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ5 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа6 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет6 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ8 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа9 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет10 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија22 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа1 ден

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија1 ден

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Досие