Контакт

Свет

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

Објавено пред

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

„ЦИА ги разгледа овие прашања, но притоа не најде ништо сигурно за да го потврдиме тоа”, изјави Трамп за новинарите во Белата куќа.

Од американскиот претседател Доналд Трамп беше побарано да утврди дали саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман одиграл улога во убиството на Џамал Кашоги, пишува Би-би-си. А републиканците и демократите при Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД испратија писмо со барање за втората истрага.

По коментарите на претседателот на САД, републиканскиот сенатор Боб Коркер и демократот Боб Менендез испратиле соопштение во име на Комитетот за надворешни односи при Сенатот.

Во него тие го повикаа Трамп да се фокусира на втората истрага посебно на принцот, со цел да „утврди дали е одговорен за убиство, тортура или друго грубо кршење” на човековите права.

Американскиот претседател претходно изјави дека не ја отфрла можноста за вмешаност на принцот во убиството на новинарот Џамал Кашоги, но додаде дека тоа нема да влијае на „беспрекорните односи” меѓу САД и Саудиска Арабија.

59-годишниот Кашоги, кој беше критичар на саудиските власти и пишуваше колумни за „Вашингтон пост“, беше убиен на 2 октомври во саудискиот конзулат во Истанбул, каде што отиде по документот потребен за свадба со неговата свршеница која по потекло е од Турција.

Европа

Уапсено и петто лице поврзано со напаѓачот од Стразбур

Објавено пред

Петто лице од блиското опкружување на Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур е притворено, соопштиja од париското државно обвинителство.

Притворениот човек е близок до осомничениот кој се уште е во бегство, но не е член на неговото семејство, информираат изворите. Тој утрово бил уапсен во Стразбур.

Родителите на Шериф Чекат и двајцата браќа беа уапсени во средата. Во четвртокот попладне тие сè уште биле на распит во полиција, додаваат извори од државното обвинителство.

Покрај тоа, попладнево во квартот Нојдорф во Стразбур беше спроведенa голема операција во која учествуваше и елитната француска полициска единица, RAID. Акцијата завршила околу 17 часот по локално време.

Според полициски извори, рацијата била спроведена во рамки на истрагата, но нејзината непосредна цел не била апсењето на осомничениот.

Шериф Чекат со такси дошол до округот Нојдорф по пукањето во вторникот. По кратката престрелка со полицијата, му се губи секаква трага.

Прикажи повеќе...

Свет

Состанок меѓу Трамп и Путин нема да има додека Русија не ги пушти украинските бродови

Објавено пред

Состанок меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин нема да има се додека Русија ги држи во заробеништво украинските бродови и нивниот екипаж, кои беа запленети во близина на Крим, изјави денеска американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон.

„Не гледам околности дека во блиска иднина би можело да дојде до организирање на таков состанок, доколку бродовите не бидат пуштени“, изјави Болтон за новинарите во Вашингтон, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На 25. ноември руските сили запленија три бродови на украинската морнарица во Кречката теснина која ги поврзува Црното Море и Азовското Море, со образложение дека бродовите илегално влегле во руски територијални води.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Полициска рација во Стразбур, специјалци трагаат по напаѓачот на божиќниот панаѓур

Објавено пред

Вооружени француски полицајци денеска започнаа рација во округот Нојдорф во Стразбур како дел од потрагата по напаѓачот кој уби тројца луѓе на божиќен панаѓур во овој источен француски град.

Елитната единица на француската полиција, RAID, е распоредена по една улица, а некои од вооружените полицајци претресуваат куќи во потрага по напаѓачот. Други го прошируваат безбедносниот периметар на соседните населби, објави агенцијата „Ројтерс“.

Засега не е јасно дали полицијата има информации дека напаѓачот се крие во оваа населба, каде што последен пат бил виден по нападот во вторникот вечерта.

По Шериф Чекат, напаѓачот во бегство, денес трагаат 720 полицајци низ источна Франција, иако не е сигурно дека тој уште е на територијата на оваа земја. Властите порачаа дека го бараат жив или мртов.

Чекат последен пат бил виден во населбата Нојдорф, од каде му се губи трага. За Чекат денска истрага отвори и германското обвинителство, поради соменжите дека тој успеал да ја премине границата меѓу двете земји и дека сега се наоѓа на германска територија.

Чекат не им е непознат на германските власти. Во 2016 година, тој бил осуден на две години и три месеци затвор поради грабежи, а таму отслужил нешто повеќе од една година пред да биде екстрадиран во Франција.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија2 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија3 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија4 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија5 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа6 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија6 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија7 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток7 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија8 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа8 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа9 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет9 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа9 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет10 часа

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија23 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет23 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски24 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие