Контакт

Европа

(Видео) Апсења во Рим по хаосот на протестите против задолжителни ковид-сертификати

Објавено пред

Италијанската полиција денеска објави дека уапсила 12 лица, меѓу кои и водачи на екстремно десничарската партија Форца Нуова, по немирите во Рим ден претходно, поттикнати од владината мерка според која здравствениот зелен сертификат ќе биде задолжителен за сите работници.

Илјадници луѓе излегоа на улиците на италијанската престолнина во саботата за да се спротивстават на мерката. Некои се обидоа да ги пробијат полициските кордони што ја чуваа канцеларијата на премиерот Марио Драги, додека одделна група упадна во седиштето на синдикатот CGIL и ги демолира канцелариите.

Десетици демонстранти во текот на ноќта се обидле да упаднат во одделот за итни случаи на римската болница „Поликлинко Умберто I“, каде што еден од нив бил задржан на лекување. Здравствените работници биле принудени самите да се забарикадираат, изјави шефот на итната помош, Франческо Пуглијезе.

Драги во текот на летото го претстави сертификатот, кој е во дигитална или хартиена форма, а кој докажува дека неговиот сопственик примил барем една доза од вакцината, има негативен тест или неодамна се опоравил од Ковид-19, со цел да ги поттикне граѓаните да се вакцинираат.

Сертификатите првично беа потребни за влез во културни и рекреативни простории, но нивната употреба постепено се прошири. Владата минатиот месец го направи сертификатот задолжителен за сите работници.

Повеќе од 80 проценти од Италијанците постари од 12 години се целосно вакцинирани до денес.

Според системот за зелен сертификат за работници, што го прифатија синдикатите и работниците, работникот кој нема валиден здравствен сертификат, од 15 октомври ќе биде суспендиран и нема да прима плата, но не смее да биде отпуштен.

Европа

Лукашенко: Не увезуваме вакцини од Запад, руските и кинеските се подобри

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека не гледа причина да увезува вакцини против коронавирус од западните земји, бидејќи кинеските и руските кои се користат во неговата земја се подобри.

Тој додаде дека Белорусија, покрај тоа, веќе произведува вакцини со помош на руска технологија и дека во иднина ќе се појави белоруски лек против Ковид-19, пренесуваат руските агенции.

Во Белорусија се користи кинеската вакцина на „Синофарм“, како и руските „спутник В“ и „спутник лајт“.

Како што беше претходно најавено, експерти од Белорусија до крајот на годинава ќе добијат пробни дози од вакцината развиена во таа земја, а првите комерцијални дози се најавени за следната година.

Според податоците на Министерството за здравство, прва доза од вакцината досега примиле повеќе од 2,7 милиони Белоруси, а повеќе од 2,02 милиони од вкупно 9,35 милиони жители се целосно имунизирани.

Прикажи повеќе...

Европа

Брод со мигранти потона кај грчки остров, неколкумина се водат како исчезнати

Објавено пред

Дваесет мигранти се спасени, а неколкумина се сметаат за исчезнати при потонување брод во водите кај грчкиот остров Хиос, недалеку од Турција, соопшти грчката крајбрежна стража.

Спасените мигранти изјавија дека на бродот имало 27 лица, се наведува во соопштението на крајбрежната стража, која им пристигнала на помош во тешки временски услови, со поддршка од брод на НАТО, два хеликоптера и неколку бродови. Хиос е оддалечен седум километри од турскиот брег.

Според УНХЦР, повеќе од 2.500 луѓе го преминале Егејското Море од Турција оваа година наспроти 9.700 лица минатата година, кога повеќе од 100 луѓе загинаа или исчезнаа.

Прикажи повеќе...

Европа

Кримските артефакти да ѝ бидат вратени на Украина, одлучи холандскиот Апелациски суд

Објавено пред

Холандскиот Апелациски суд денеска донесе одлука за случајот со кримските уметнички дела од голема вредност и пресуди тие да ѝ бидат вратени на Украина.

Станува збор за дела шото биле изложени во Холандија кога Русија го анектира полуостровот Крим во 2014 година.

Меѓу артефактите се и скитски свечен шлем направен од чисто злато од 4 век пр. н.е. и златен украс за вратот од 2 век од нашата ера, при што секој артефакт тежи повеќе од еден килограм.

Станува збор за предмети што биле изложени во музејот „Алард Пирсон“ во Амстердам во 2014 година во времето кога Русија го присвои Крим.

Четири музеи од Крим побараа колекцијата да се врати, но Украина тврдеше дека е нејзина државна сопственост.

Судот во 2016 година донесе одлука водејќи се од правилото на УНЕСКО дека уметничките дела треба да им се вратат на суверените држави, а бидејќи Крим не е суверена држава, Украина треба да одлучи каде ќе се вратат делата по што Русија поднесе жалба на таа пресуда.

Апелацискиот суд делумно ја промени одлуката на понискиот суд во 2019 година наоѓајќи дека тој погрешно пресудил оти само владите може да прогласуваат предмети за културно наследство.

Универзитетот во Амстердам, сопственик на музејот „Алард Пирсон“, најави дека музејот ќе продолжи да ги чува предметите додека не се решат процедурите за сите жалби.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија2 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија2 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија4 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија4 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет5 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија6 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет6 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион21 час

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија22 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија24 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет1 ден

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Досие