Контакт

Свет

(Видео) Бродови духови испливаа од морското дно по речиси 80 години во Јапонија

Објавено пред

Дури 24 бродови што беа потонати за време на битката за Иво Џим, во која Американците и Јапонците се судрија во последните месеци од Втората светска војна, испловија од морското дно на брегот на Иво Џим.

Причина за ненадејното појавување на бродоломи е движењето на морската почва поради активноста на вулканот Сурибахи, пишува „Дејли мејл“.

Снимките на јапонскиот весник „Ал Нипон“ покажуваат остатоци од трупот на 24 транспортни бродови што беа заробени од Американците, а потоа преместени во западниот дел на Иво Џим, за да послужат како основа за формирање пристаниште што не постоело на островот во тоа време.

Овие бродови служеле како заштита од бранови и ветер за американските бродови, војниците, оружјето и опремата.

Неколку децении подоцна, сеизмичката активност на вулканот Сурибахи, кој се смета за еден од најактивните во Јапонија, го подигна морското дно, а со тоа и бродовите.

Денес нема жители на островот, но има јапонски вооружени сили кои дошле таму откако Американците го вратиле островот под контрола на Токио во 1968 година.

Свет

(Видео) Бајден: Гласот ми е засипнат поради настинка, сè е во ред

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден денеска рече дека неговиот засипнат глас е последица на настинка што настапила по контакт со внукот и додаде дека секој ден се тестира на Ковид-19.

Тој денеска одржа говор за економијата со заспинат глас и имаше напади на кашлање, што го поттикна еден од новинарите да го праша претседателот за неговото здравје.

„Добро сум. Секој ден се тестирам на Ковид-19. Ова го добив од мојот внук, кој е една и пол година, а кој сака да му дава бакнежи на својот дедо. Се работи за обича настинка“, додаде тој.

Американскиот претседател минатиот викенд го помина со семејството кога во Америка се славеше Денот на благодарноста.

Здравјето на Џо Бајден, со оглед на тоа што тој е најстариот претседател некогаш избран во САД (79), привлекува особено внимание.

Пред две недели тој беше подложен на систематски преглед, чии резултати ги објави Белата куќа, а неговиот лекар заклучи дека е во добро здравје.

САД стравуваат од зголемување на случаите на Ковид-19 со доаѓањето на зимата и ширењето на новата омикрон-варијанта на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Преговорите за иранската нуклеарна програма без конкретен резултат

Објавено пред

Новата седма рунда преговори за договорот за иранската нуклеарна програма во Виена заврши без приближување на ставовите, но со договор да продолжи кон средината на следната недела.

„Ни претстојат уште многу предизвици“, нагласи преговарачот од ЕУ, Енрике Мора.

Тој во изјава за новинарите додаде дека не останува уште многу време, а има многу работа, предупредувајќи дека времето за преговори не е неограничено.

Дипломатите од Франција, Германија и од Британија изразија разочарување и загриженост бидејќи Иран предложи промена на текстот од претходните шест рунди разговори.

Пред пет месеци Иран ги прекина преговорите и оттогаш продолжи да ја развива својата нуклеарна програма, се жалат западните дипломати.

Кинескиот амбасадор при ОН во Виена, Ванг Џун, за новинарите изјави дека преговарачите ќе ја продолжат својата работа во Виена кон средината на следната недела, а според него, разговорите би можеле да продолжат во вторник или среда.

Тој додаде дека делегациите сега мора да се вратат во своите престолнини и да одржат политички разговори.

Кинескиот амбасадор разговорите во Виена ги оцени како умерено продуктивни.

Иран на разговорите во Виена, први по претседателските избори во земјата, дојде со целосно нов преговарачки тим, кој се сретна со речиси сите преговарачки делегации.

Сепак, немаше директни разговори со САД.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска приведени антиваксери, осомничени дека поттикнувале тероризам

Објавено пред

Во пет хрватски окрузи приведени се најмалку пет лица, меѓу кои и Марко Францишковиќ, водачот на протестите против вакцинацијата, кои се осомничени за јавно поттикнување тероризам, објави хрватскиот портал „Индекс“.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека во пет жупании се води кривична истрага поради постоење сомнение за сторено кривично дело јавно поттикнување тероризам.

Се наведува дека станува збор за истрага поради сомневање за дејства што поттикнуваат кршење на основните уставни, политички, економски и општествени темели на Хрватска со напаѓање на физичкиот интегритет на други лица и јавни објекти.

„Во денешните акции се опфатени повеќе лица, кои се под надзор на полицијата“, се вели во соопштението и се додава дека во наредните денови полицијата ќе работи на собирање докази со претрес на објекти, возила и друга опрема.

„Индекс“ неофицијално дознава дека меѓу приведените се и Марко Францишковиќ, еден од говорниците на неодамнешниот протест против ковид-сертификатите во Загреб и Шибеник, Натко Ковачевиќ, теоретичар на заговор, кој во 2016 година во емисијата на ХРТ изнесе теории од типот „Бил Гејтс, кој сака да ги убие Хрватите“. Порталот дознава дека меѓу приведените е и Денис Башнец, кој се претставува како лекар по природна медицина, фитотерапевт, билкар и нутриционист.

Се додава дека станува збор за лица што организирале акции во затворени групи преку апликацијата „Телеграм“ за да протестираат против ковид-сертификатите во Загреб, а некои од нив, како што се наведува, предложиле и насилни акции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија5 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија6 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија8 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија8 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава10 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет10 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет11 час

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет21 час

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа24 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион1 ден

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет1 ден

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие