Контакт

Свет

(Видео) Водачи на улични банди од Нов Зеланд повикуваат на вакцинација

Објавено пред

Седуммина водачи на новозеландски банди ги здружија силите и ги повикаа луѓето да се вакцинираат, во кампања зад која стои министерот Вили Џексон.

Вкупно 3.634 случаи се пријавени во Нов Зеланд. Околу 70% од позитивните меѓу заразените во моментот се Маори и Пасифики, кои сочинуваат околу 27% од вкупното население. Околу 72% од Маорите кои ги исполнуваат условите добиле единечна доза од вакцината на „Фајзер“, во споредба со 85% од Пасификите и 88% од сите луѓе на возраст над 12 години.

Вирусот е откриен во најмалку три банди, што ги натера здравствените служби на некои водачи да им дадат статус на работници за да се ангажираат во тешко достапните заедници.

Криминологот д-р Џерод Гилберт за „Хералд“ изјави дека е храбро од страна на Џексон што јавно се поврзал со толку широк спектар на луѓе во бандите.

„Ова е пример за тоа што треба да се случи ако сакаме да допреме до тешко достапните заедници – со ангажирање луѓе кои се почитувани во тие кругови“, вели Гилберт.

Видеото било нарачано од министерот за развој на Маорите, Вили Џексон, по разговорите со водачите на бандите, кои потоа му ги предале снимките што ги монтирал синот на Џексон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Шефот на кабинет на Трамп ја достави документацијата за немирите во Конгресот

Објавено пред

Истражниот комитет на Американскиот Конгрес, задолжен за утврдување на вистината за немирите во Капитол минатиот јануари, потврди дека записите биле доставени до нив.

Документите им ги даде Марк Медоус, шефот на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој се согласи наскоро да се појави и да даде изјава.

„ Господинот Медоус соработуваше со комисијата преку неговиот адвокат. Тој ни ги достави бараните записници и наскоро ќе ја даде првата изјава“, изјави демократот Бени Томпсон, претседател на истражниот комитет на Претставничкиот дом, пренесува „Ројтерс“.

Тој посочи дека ова тело очекува сите сведоци да ги достават сите барани информации кои одборот има законско право да ги побара и добие.

Томпсон додаде дека одборот ќе продолжи да оценува до кој степен поранешниот шеф на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги почитува следните повици на ова тело, дури и откако ќе ја достави бараната документација и ќе ја даде првата изјава на Марк Медоус.

Поранешниот американски претседател ги повика своите соработници да не соработуваат со истражниот комитет предводен од демократите, бидејќи, како што оцени, таа истрага е политички мотивирана.

Тој тврди дека неговата комуникација е заштитена со привилегија на претседателски имунитет, иако многу правни експерти велат дека овој принцип не важи за поранешните претседатели.

Поддржувачите на Трамп упаднаа во Капитол Хил и во зградата на американскиот Конгрес на 6 јануари во обид да го спречат Конгресот официјално да ја потврди победата на Бајден на претседателските избори во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Карантин и тестирање подобро отколку забрана за патување

Објавено пред

Државите треба да применуваат пристап заснован на докази и ризик при преземање какви било мерки за забрана за патување поврзани со новиот сој на коронавирус, омикрон, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО верува дека овој пристап треба да вклучи можно тестирање или карантин за меѓународните патници и дека општите забрани не можат да спречат ширење на нова варијанта на вирусот.

„ Мерките може да вклучуваат тестирање на патниците пред и по патувањето или карантин за меѓународни патници по детална проценка на ризикот“, соопшти СЗО во својата најнова препорака за патување.

Од организацијата сметаат дека општите забрани за патување нема да го спречат вирусот на границите на земјите, туку дека негативно ќе влијаат на квалитетот на животот, бидејќи околу 56 земји на 28 ноември воведоа строги мерки за патување, кои имаат за цел потенцијално да го спречат ширењето на омикрон.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон на 3 декември во посета на Емирати, најавени повеќе договори

Објавено пред

Се очекува Обединетите Арапски Емирати и Франција да потпишат поважни договори кога францускиот претседател Емануел Макрон ќе го посети Дубаи на 3 декември.

Ова го изјави високиот функционер на Емиратите Анвар Гаргаш.

„ Не сакам да го расипам божиќниот подарок за претседателот Макрон“, рече Гаргаш на прашањето на новинарите дали Абу Даби ќе купи француски борбени авиони „Рафал“, пренесува „Ројтерс“.

Тој исто така нагласи дека посетата на Макрон треба да ги потврди одличните односи меѓу двете земји и дека се очекува новите договори што ќе бидат потпишани по тој повод, дополнително да се прошират во различни области.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион2 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет2 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија4 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија5 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ6 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија7 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа8 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа9 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион9 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа10 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија24 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Досие