Контакт

Свет

(Видео) Вооеужен маж уби четири лица на неколку локации во Денвер

Објавено пред

Вооружен маж уби четири лица и рани тројца при пукање во американскиот град Денвер.

Нападот се случил на повеќе локации во градот, а завршил откако полицијата го убила осомничениот.

Инцидентот почнал околу 17 часот по локално време, кога засега неидентификуван напаѓач застрелал две жени и ранил маж во центарот на градот, изјави шефот на локалната полиција Пол Пазен.

Осомничениот потоа со автомобил побегнал од местото на настанот и го продолжил крвавиот марш до квартот Чисман Парк во источниот дел на градот, каде што убил маж. Пукал и во западниот дел на градот, но, за среќа, никој не бил погоден.

Тој во два наврати разменувал оган со полицијата.

Напаѓачот потоа се возел во соседниот град Лејквуд, каде што ја убил четвртата жртва, изјави портпаролот на полицијата во Лејквуд, Џон Ромеро.

Следел вооружен судир со полицијата, а осомничениот побарал засолниште во блискиот хотел. Таму ранил еден полицаец, пред полицајците да го убијат.

Осомничениот потоа со автомобил побегнал од местото на настанот и го продолжил крвавиот марш до квартот Чисман Парк во источниот дел на градот, каде што убил маж. Пукал и во западниот дел на градот, но, за среќа, никој не бил погоден.

Тој во два наврати разменувал оган со полицијата.

Напаѓачот потоа се возел во соседниот град Лејквуд, каде што ја убил четвртата жртва, изјави портпаролот на полицијата во Лејквуд, Џон Ромеро.

Следел вооружен судир со полицијата, а осомничениот побарал засолниште во блискиот хотел. Таму ранил еден полицаец, пред полицајците да го убијат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Емиратите го осудија терористичкиот напад на јеменските бунтовници

Објавено пред

Обединетите Арапски Емирати го осудуваат терористичкиот напад на јеменските бунтовници Хути врз цивилните објекти на територијата на Емиратите, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ОАЕ.

Тоа нема да остане неказнето, се наведува во соопштението, пренесе Ројтерс.

Министерството за надворешни работи на ОАЕ истакна дека земјата го задржува правото да одговори на овие терористички напади и ескалацијата на криминалот.

Откако властите на ОАЕ пријавија два пожари во главниот град Абу Даби, кои најверојатно биле предизвикани од дронови, јеменските бунтовници Хути, кои се борат против коалицијата предводена од Саудиска Арабија, денеска објавија дека ги нападнале Обединетите Арапски Емирати.

Три лица загинаа, а шест се повредени во експлозија на цистерна со гориво во Абу Даби, а пожар избувна во близина на аеродромот во Абу Даби, јави државната новинска агенција на Обединетите Арапски Емирати.

Убиени се двајца Индијци и еден Пакистанец.

ОАЕ, членка на меѓународната коалиција, ги вооружи и обучи локалните јеменски сили кои неодамна се приклучија на борбата против Хутите во јеменските региони Шабва и Мариб, според Ројтерс.

Движењето Хуту, муслиманска група на шиитските зеидски секти именувани по нејзиниот командант Хусеин ал-Хути убиен во Јемен во 2004 година, често извршува прекугранични ракетни и беспилотни летала напади врз Саудиска Арабија, но тврди дека имало неколку такви напади врз ОАЕ.Властите на Емиратите во голема мера го негираат тоа.

Прикажи повеќе...

Свет

Британија им испраќа нов ракетен систем на Украинците

Објавено пред

Обединетото Кралство ќе и испорача нов противтенковски ракетен систем на Украина, што ќе помогне да се зголемат одбранбените капацитети на Украина, која, како што денеска изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас, „се соочува со заканувачкото однесување на Русија“.

„Одлучивме да ја опремиме Украина со системи за лесно противтенковско одбранбено оружје“, рече Валас во парламентот, додавајќи дека го поканил својот руски колега Сергеј Шојгу да го посети Лондон во следните неколку недели за да разговара за кризата, пренесе Ројтерс.

– Не станува збор за стратешко оружје. Опремата што ќе и ја испорачаме на Украина не претставува закана за Русија, бидејќи е од одбранбен карактер – рече Валас.

Прикажи повеќе...

Свет

Институт Пастер: Врвот на инфекции и хоспитализации ќе се постигне во средината на јануари

Објавено пред

Францускиот институт Пастер предвиде дека врвот на бранот на инфекции со новиот сој омикрон ќе се случи до средината на јануари, по што ќе следи врвот на приеми во болница во втората половина на јануари.

Француското Министерство за здравство вчера потврди дека во изминатите 24 часа се регистрирани повеќе од 278.000 нови инфекции, што е пад од 6 отсто во однос на една недела претходно и првиот пад на неделна основа оваа година, пренесува Ројтерс.

Бројот на заболени од Ковид-19 во француските болници се зголемил за 888 за еден ден, вкупно 25.775, соопшти денеска француското Министерство за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија5 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија6 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија8 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија9 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија9 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет10 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт10 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија11 час

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион11 час

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет11 час

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет12 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет13 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија22 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Досие