Контакт

Свет

(Видео) Гутереш: Доста беше со уништување на природата, сами си копаме гробови

Објавено пред

На климатскиот самит во Глазгов, што се одржува денес и утре, се разговара за климатската иднина на светот, а особено одекна изјавата на првиот човек на ОН, кој остро порача дека самите си ги копаме гробовите во насоката во која моментално оди светот.

На Светскиот состанок за спасување на климата (COP26), со кој претседава Обединетото Кралство, присуствуваат околу 120 лидери – меѓу другите се американскиот претседател Џо Бајден со илјада делегати, германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, индискиот премиер Нарендра Моди, јапонскиот премиер Фумио Кишида.

„ Ние самите си ги копаме гробовите“, рече генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, познат како еден од најжестоките застапници за итно решение на проблемот со емисиите на стакленички гасови. Тој на конференцијата изјави дека „нашата зависност од фосилните горива го турка човештвото во пропаст“.

„ Или ќе го запреме овој процес или тој ќе нè запре нас. Време е да кажеме – доста. Доволно се убиваме со јаглерод. Доволно ја третиравме природата како тоалет. Доволно горевме, дупчевме и се закопувавме подлабоко. Сами си копаме сопствени гробови“, рече Гутереш.

Тој додаде дека неодамнешните најави на земјите дека намалувањето на јаглеродот ќе ги сврти работите се всушност „илузија“ и дека државите треба да одржуваат состаноци и да ги ажурираат своите планови секоја година, а не на секои пет, како што е во моментов, пишува Би-би-си.

„Мораме да избереме амбиција и солидарност, да ја заштитиме нашата иднина и да го спасиме човештвото“, рече Гутереш.

Регион

Уапсен православен свештеник во Атина, го нарече папата неверник

Објавено пред

Папата Франциск денеска во Атина се сретна со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним.

Во моментот кога Папата влезе во резиденцијата на поглаварот на Грчката православна црква, се одржа протест на православен свештеник.

„ Папо, ти си еретик! свештеникот извикал три пати додека Франциск доаѓал во резиденцијата, пренесува АП.

Свештеникот паднал на земја, по што полицијата го привела, а, како што пренесува АП, се чинело дека поглаварот на Римокатоличката црква тоа не го ни забележал додека влегувал во резиденцијата на средба со грчкиот надбискуп.

Инцидентот уследи по малите протести на Кипар, каде папата претходно беше во посета, а чии жители Грци се исто така претежно православни, каде што папата повика на помирување меѓу православните и католичките христијани.

Денешната официјална посета на Грција е прва посета на папа од 2001 година, кога во Атина престојуваше папата Јован Павле Втори, кој тогаш се извини за гревовите што католиците ги направиле или пропуштиле за православните браќа низ вековите.

Папата Франциск денеска го повтори своето извинување пред Јероним и пред другите православни свештеници.

Двајцата црковни поглавари ги повикаа христијаните да работат заедно за заштита на животната средина и грижа за мигрантите, а Јероним рече дека целосно ги споделува ставовите на Папата за создавање силни врски за да се одговори на овие глобални предизвици.

Папата Франциск денеска пристигна во Атина, како дел од турнејата низ медитеранските земји за време на која сака да укаже на страдањата на мигрантите и бегалците.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автобус слета во река во Кенија, над 20 загинати

Објавено пред

Најмалку 20 лица загинаа кога автобус со членови на хорот на Католичката црква слета во река во Кенија.

Десет лица се спасени од автобус кој слета во реката Ензија во југоисточна Кенија, додека 20 тела се извлечени.

Според полицискиот командир, членовите на хорот отпатувале на свадба на еден од нивните членови.

До трагедијата, како што се гледа на видеото објавено на социјалните мрежи, дошло поради надојдената река по која минувал автобусот, со панични врисоци на присутните.

Минатата недела имаше обилни врнежи во многу делови на источноафриканската земја, јавува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Романија откриени први случаи на омикрон кај две лица кои се вратиле од Јужна Африка

Објавено пред

Првите два случаи на новиот сој на коронавирус – омикрон кај двајца Романци кои се вратиле од Јужна Африка на 30 ноември се откриени во Романија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Станува збор за жена (48) од Брашов и маж (59) од Васлуи, а се во изолација дома и немаат никакви симптоми.

Властите го истражуваат и третиот можен случај на варијантата омикрон, пренесува „Ројтерс“.

Во Романија денеска се пријавени 1.490 нови случаи на коронавирус, а починале 131 пациент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет13 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет14 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет15 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија16 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија19 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион19 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ20 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет21 час

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа21 час

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет22 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет1 ден

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 дена

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 дена

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 дена

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 дена

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Досие