Контакт

Свет

(Видео) Евакуирани 19.000 луѓе во Канада: Поради пожарот ноќта изгледаше како ден

Објавено пред

Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба. Премиерот на Британска Колумбија објави вонредна состојба, велејќи дека локалните власти се соочуваат со најлошата сезона на шумски пожари досега, додека илјадници луѓе се евакуирани од градовите источно од Ванкувер.

dobivaj vesti na viber

„Во последните 24 часа ситуацијата брзо се разви и се соочуваме со исклучително предизвикувачка ситуација во наредните денови“, изјави синоќа премиерот на Ванкувер Дејвид Еби, пишува Гардијан.

Пожарникарите се борат со неконтролираниот шумски пожар во Мекдугал Крик кој изгоре 10.500 хектари шума во ридовите и планините над градот Западен Келоун, принудувајќи илјадници луѓе да се евакуираат. Западен Келоун, град со 36.000 жители, се наоѓа на 300 километри источно од Ванкувер.

Евакуации беа извршени и во блискиот Келоун, град со околу 150.000 жители лоциран отаде езерото Оканаган.

Евакуацијата следуваше откако властите посеверно во регионот на северозападните територии соопштија дека се проценува оти повеќе од 19.000 луѓе се евакуирани поради шумските пожари кои му се закануваат на градот Јелоунајф.

Противпожарните екипи работат деноноќно да спречат ширење на пожарот и испуштаат вода од воздух за да го заштитат градот со 20.000 жители. Облачноста и ниските температури вчера го забавија пожарот западно од Јелоунајф, соопштија пожарникарите.

Се проценува дека околу 4.000 луѓе се префрлени со хеликоптер, а денеска се можни повеќе летови доколку временските услови дозволат.

Канада минува низ својата најлоша сезона на шумски пожари досега, со повеќе од 1.000 активни пожари кои горат низ целата земја, вклучително и 236 во северозападните територии. Во пожарите изгореа повеќе од 2 милиони хектари земја, а повеќе од половина од населението во регионот е под наредба за евакуација.

Официјалните лица рекоа дека следните 24 до 48 часа би можеле да бидат најтешките.

Регион

Избори во Хрватска: На три часа пред затворањето на гласачките места излезноста е 50,6 отсто

Објавено пред

Државната изборна комисија во Хрватска објави нови податоци за излезноста до 16:30 часот. На три часа пред затворањето на гласачките места гласале повеќе од 50 отсто од гласачите.

dobivaj vesti na viber

Во моментов на избирачките места има долги редици, голем број граѓани чекаат да ја извршат својата граѓанска должност, јавуваат медиумите.

Изборите ги одбележаа помали инциденти и прекршување на изборниот молк.

Околу 6.000 гласачи денеска не можеа да гласаат бидејќи ги немало во избирачкиот список оти немале важечки лични карти. Но, на сите им била дадена можност да гласаат со издавање на т.н „син“ сертификат.

До 11:30 часот на парламентарните избори во Хрватска излегле 24,18 отсто од гласачите, што е за шест отсто повеќе од изборите одржани во 2020 година.

Ова е втор најголем одѕив по историските избори во 1990 година и независноста на Хрватска.

Денеска во Загреб гласаа главните кандидати за премиер – актуелниот претседател Зоран Милановиќ и актуелниот премиер Андреј Пленковиќ.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Бербок: Блискиот исток не смее да се лизне во ситуација чиј исход е целосно непредвидлив

Објавено пред

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави дека на средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нагласила дека Блискиот Исток „не смее да се лизне во ситуација чиј исход е целосно непредвидлив“.

dobivaj vesti na viber

„Тоа не би помогнало никому, ниту на безбедноста на Израел, ниту на десетиците заложници кои се уште се во рацете на Хамас, ниту на многуте луѓе во Иран кои страдаат под тој режим, ниту на другите земји во регионот кои едноставно сакаат да живееме во мир“, рече Бербок.

„Сега сите мора да дејствуваат претпазливо и одговорно“, додаде Бербок пред да го напушти Израел, пренесува Ројтерс.

Таа беше на седмата посета на Израел во обид да помогне во деескалација на тензиите откако Хамас ја нападна земјата на 7 октомври минатата година.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди Јапонија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Шикоку во Јапонија.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот е регистриран на 24 километри од Уваџима на длабочина од 41 километар, пренесува EMSC.

Нема предупредувања за опасност од цунами поради земјотрес, а засега нема информации за жртви или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Обид за убиство во прилепскиот затвор: со нож избоден осуденик

Полицијата поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради убиство во обид. Од МВР информираа дека инцидентот...

Македонија3 часа

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ4 часа

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија4 часа

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија5 часа

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија6 часа

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија7 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион9 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет9 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија9 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет9 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија10 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија1 ден

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...