Контакт

Свет

(Видео) Екстремeн студ во Финска: зовриената вода замрзнува во воздухот

Објавено пред

Рекордно ниските температури во Финска оваа недела инспирираа турист на патување на Арктикот да испроба трик што долго време го заинтригира – да фрла зовриена вода во воздух кога надвор е екстремно студено и да ја гледа како инстантно се претвора во облак од ледена прашина.

dobivaj vesti na viber

Лаури Унтамо, 49-годишен менаџер за продажба од јужна Финска, бил на одмор во Финска-Лапонија со пријателите кога температурата на Нова година паднала на минус 30 Целзиусови степени.

“Видов видеа од тој трик на социјалните мрежи или на „YouTube“ што можеше да се направи, но никогаш не го имав вистинскиот мраз да го пробам на минус 30 степени или повеќе“, изјави Унтамо за Ројтерс.

Тој рече дека зоврил вода во неговата кабина, брзо ја извадил надвор и ја фрлил над главата. Го преживеал обидот без да биде изгорен бидејќи водата веднаш се претворила во леден облак кој потоа исчезнал.

Свет

Блинкен побара од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран да го нападне Израел

Објавено пред

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговараше со министрите за надворешни работи на Кина, Турција и Саудиска Арабија и побара од нив да го искористат своето влијание врз Иран и да го одвратат официјален Техеран од потенцијален напад врз Израел.

dobivaj vesti na viber

„Секретарот Блинкен имаше низа повици до странски колеги, вклучително и турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји и министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија Фајсал бин Фархан, на кои јасно им стави до знаење дека ескалацијата не е во ничиј интерес и дека земјите треба да го одвратат Иран од ескалација“, рече Милер на брифингот со новинарите.

Тој додаде дека американските претставници претходните денови разговарале со европските партнери и ги повикале да испратат јасна порака до Иран дека „ескалацијата не е во интерес на Иран, регионот и светот“.

Претходно оваа недела, Блумберг, повикувајќи се на неименувани извори, објави дека САД и нивните сојузници веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен.

Потенцијален напад, со употреба на ракети со висока прецизност, наводно би можел да се случи во наредните денови, наведуваат изворите на Блумберг, додавајќи дека прашање е само кога Иран директно или индиректно ќе го нападне Израел, а не дали ќе го нападне.

Веста за ова подоцна ја објави Ројтерс.

Односите меѓу Израел и Иран станаа позатегнати по избивањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври минатата година.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија прогласи персона нон грата вработен во словенечката амбасада во Москва

Објавено пред

Како одговор на протерувањето вработен во руската амбасада во Словенија, Русија прогласи персона нон грата вработен во словенечката амбасада во Москва, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

МНР оцени дека тоа е „уште еден отворен непријателски чекор“ во контекст на општата политика на Словенија за уривање на врските меѓу двете земји.

Од Министерството посочија дека одговорноста за последиците од ваквата деструктивна политика е целосно на словенечка страна.

Од МНР објаснија дека вработениот во словенечката амбасада бил протеран по принципот на реципроцитет.

Прикажи повеќе...

Регион

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што побргу да ги прими земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Кредибилитетот на политиката на проширување на ЕУ е нарушенa со одолжувањето на интегративниот процес на прием на земјите од Западен Балкан, изјави денеска министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, додавајќи дека тоа е во интерес на ЕУ што побргу да ги интегрира земјите од регионот во своите рамки.

dobivaj vesti na viber

На заедничката прес-конференција со министерката за европски прашања на Црна Гора, Маида Горчевиќ, Сијарто истакна дека изборите во Европскиот парламент го отворија патот за „десничарски, мирни, суверени“ промени во политичкиот правец наречен здрав разум во европски политички дебати, а ЕУ би можела да ги реши долгорочните предизвици и да ги интегрира амбициозните и брзоразвивачки земји од Западен Балкан, објави МТИ. Денес, додаде тој, на Европската Унија ѝ е потребен Западен Балкан повеќе отколку на Балканот ЕУ.

Додека, од една страна, многу земји членки на ЕУ јавно го поддржуваат проширувањето, вели Сијарто, работите се поинакви зад сцената нагласувајќи дека Унгарија за време на своето претседавање со Европскиот совет во втората половина на оваа година ќе ја промени оваа „лицемерна политика и ќе ја постави на темелите на искреност и чесност“, пренесува „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија2 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија3 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија4 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ5 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион6 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет7 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет7 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија7 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија22 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија24 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...