Контакт

Свет

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Објавено пред

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што Иран ги истрела синоќа врз Израел.

dobivaj vesti na viber

Иран истрела стотици беспилотни летала и крстаречки ракети кон Израел, како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск, од кои повеќето беа пресретнати. Ова е прв пат Иран да изврши директен воен напад врз Израел, и покрај децениското непријателство кое датира од Исламската револуција во земјата во 1979 година. Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што Иран ги истрела синоќа врз Израел.

Хагари рече дека Иран лансирал 170 беспилотни летала кон Израел и ниту еден од нив не влегол во израелскиот воздушен простор, туку сите биле соборени надвор од границите на земјата од Израел и неговите сојузници, пренесува Тајмс оф Израел.

Беа лансирани 30 крстаречки ракети, а ниту една не влезе во воздушниот простор на Израел, рече Хагари, додавајќи дека 25 биле соборени од израелските воздухопловни сили. Според Хагари, Иран истрелал 120 балистички ракети кон Израел, од кои некои ја погодиле воздушната база Неватим во јужен Израел.

Хагари рече дека неколку беспилотни летала и проектили биле лансирани од Ирак и Јемен, но ниту еден не навлегол во израелскиот воздушен простор.

Тешко повредено 7-годишно девојче

Припадниците на израелската медицинска служба потврдија дека лекарите пружаат медицинска помош на седумгодишно девојче од бедуински град во близина на Арад, на југот на Израел, дека е во тешка состојба и дека е префрлена во болница во Виршева, пишува Тајмс оф Израел.

Засега нема други извештаи за повредени во синоќешниот ирански напад.

Окружните команди на израелските одбранбени сили објавија дека воведуваат привремени безбедносни мерки како одговор на иранскиот напад: наставата е прекината во училиштата низ целата земја, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.

Овие правила ќе останат во сила до понеделник во 23 часот, кога учениците во Израел ќе го започнат распустот за празникот Пасха. Во Појасот Газа и областите долж границата со Либан, јавните собири се ограничени на 300 луѓе за собири во затворени простории или 100 во Газа и 30 во граничната област со Либан за собири на отворено.

Израел ќе победи откако ќе се одбрани од баражот ирански беспилотни летала и ракети, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а министерот за одбрана Јоав Галант најави дека Израел успеал да го запре главниот ирански напад, но и предупреди дека „кампањата не е завршена“ и дека израелските сили мора да се подготват за секое сценарио, пренесува Танјуг.

Иранската мисија во ОН на својот профил на мрежата X објави дека смета дека воената акција на иранските вооружени сили против Израел е легитимна и започната во согласност со член 51 од Повелбата на ОН, како одговор на израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск.

„Што се однесува до нас, ова е готово и оваа работа може да се смета за завршена. Доколку, пак, режимот во Израел ја направи следната грешка, одговорот на Иран ќе биде многу посериозен“, се наведува во соопштението на иранската мисија во Обединетите нации. Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да се двоуми да преземе дополнителни „одбранбени мерки“ за да ги заштити своите интереси од каква било воена агресија. Американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека, благодарение на распоредувањето на авиони и ракети и „извонредната вештина“ на американскиот воен персонал, САД му помогнале на Израел да ги собори речиси сите беспилотни летала и проектили истрелани од Иран. Тој остро го осуди иранскиот напад врз Израел и додаде дека ќе ги повика лидерите на земјите од Г7 да дадат заеднички дипломатски одговор.

„Иран и неговите сојузници кои оперираат од Јемен, Сирија и Ирак извршија воздушен напад без преседан врз воени објекти во Израел. Најостро ги осудувам овие напади. „По моја наредба, со цел да се поддржи одбраната на Израел, американската војска распореди авиони и уништувачи на балистички ракети во регионот во текот на изминатата недела“, рече Бајден во изјавата.

Поради иранскиот напад, Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итна седница денеска во 16:00 часот по локално време, односно во 22:00 часот по средноевропско време, објави постојаната мисија на Малта во ОН Советот за безбедност овој месец.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го осуди иранскиот напад и ги повика сите страни да покажат максимална воздржаност за да се избегне можен „голем воен конфликт на повеќе фронтови на Блискиот Исток“. Нападот го осудија западните земји и ЕУ, а Кина соопшти дека е длабоко загрижена поради ескалацијата на ситуацијата и ги повика релевантните страни да останат смирени и да покажат воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација на тензиите.

Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск во кој загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет офицери кои беа во нивната придружба.

Регион

Вучиќ: Горд сум што имав можност да го бранам правото на мала земја, покажавме како се бори за Србија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека е горд бидејќи имал можност да го брани правото на една мала земја пред Генералното собрание на Обединетите нации (ОНГА) и јавно и гласно да зборува против оние кои се многу моќни.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека смета дека резолуцијата, кога е во прашање легитимноста, пропаднала.

„Кога станува збор за вашата голема победа или големата победа на оние кои гласаа за неа, не би имал што друго да додадам. Само сакам да кажам дека тие луѓе кои сакаа да го стигматизираат српскиот народ не успеаја и никогаш нема да успеат, сакаа да ни стават белег на челото и не успеаја“, изјави Вучиќ.

 

Против резолуцијата гласаа Русија, Унгарија, Белорусија, Кина, Коморите, Антигва, Сирија, Куба, Конго, Јужна Кореја, Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Никарагва, Сао Томе и Принципе и Србија.

Прикажи повеќе...

Свет

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Објавено пред

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

dobivaj vesti na viber

„Унгарија ги осудува злосторствата и веруваме дека меѓународната заедница треба да биде обединета во оваа смисла. Ние сочувствуваме со жртвите на војната, нивните семејства и нивната несреќа. Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан и внимателно ќе следиме за да избегнеме какви било ескалација и тензии“, рече таа.

Во оваа смисла, се поставува прашањето дали нацрт-резолуцијата е фокусирана на одржување на стабилноста во регионот или создава дополнителни поделби кои ќе отворат „стари рани“.

Прикажи повеќе...

Регион

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Објавено пред

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека, што се однесува до демократскиот свет и она што нè учат, резолуцијата за Сребреница денеска не доби мнозинство во Генералното собрание на ОН и таа пропадна.

dobivaj vesti na viber

„На гласањето видовме дека за резолуцијата гласаа 84 земји, што не е ниту огромно мнозинство“, нагласи Додик.

Повтори дека Владата на Република Српска го покренала прашањето за мирно одвојување од Федерацијата Босна и Херцеговина, бидејќи, како што истакна, нема причина после ова да останат и да живеат заедно во Босна и Херцеговина.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија6 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија7 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија7 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија7 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија8 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија10 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија10 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија12 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет12 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија12 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет13 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет13 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет13 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија23 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија1 ден

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија1 ден

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 ден

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...