Контакт

Свет

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Објавено пред

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја засилува репресијата додека се зголемуваат тензиите со неговиот најголем непријател Израел, велат активистите.

dobivaj vesti na viber

Иранците во Исламската Република се соочуваат со зголемена репресија откако избија протести низ целата земја по смртта во септември 2022 година во притвор на 22-годишната Махса Амини, која беше уапсена поради наводно кршење на правилата за облекување на жените.

Но, задушувањето на опозицијата влезе во нова фаза бидејќи се зголемија стравувањата од регионален конфликт, откако Израел го нападна Иран во петокот.

Активистите забележаа дека белите комбиња на „моралната полиција“ се вратија на градските плоштади низ целата земја, грабнувајќи ги жените за кои сметаат дека го прекршиле правилото за задолжителен хиџаб кое е на сила од Исламската револуција во 1979 година.

Шефот на полицијата во Техеран Абас Али Мохамадијан јавно ги објави најновите мерки на 13 април, а локалните медиуми објавија дека тие биле наречени „Нур“ („светлина“ на персиски јазик).

Неколку видеа објавени на социјалните мрежи, со клучни зборови „jang aliyeh zanan“ („војна против жените“), прикажуваат жени како се туркаат во комбиња од полицајци придружувани од полицајки кои носат чадор – исламска облека за жени.

„Исламската Република ги претвори улиците во бојно поле против жените и младите“, напиша добитничката на Нобеловата награда за мир и затворена активистка за човекови права Наргес Мохамади од затворот Евин во Техеран, како што нејзините поддржувачи објавија на социјалните мрежи.

Едно видео, снимено во близина на станицата на метрото во северен Техеран, прикажува жена како паѓа на земја откако полицијата ја привела, кажувајќи им на случајните минувачи кои се обиделе да ѝ помогнат дека ѝ бил одземен телефонот.

Во друго видео, се слуша звукот на, како што изгледа, полицијата која користи електрични шокови против жени набиени во комбе.

„Во услови на зголемен домашен отпор и меѓународно внимание фокусирано на регионалните тензии, Исламската Република ја користи можноста да ја засили својата кампања на репресија против опозицијата“, рече Хади Гаеми, директор на Центарот за човекови права во Иран со седиште во Њујорк.

„Без силен меѓународен одговор, Исламската Република ќе биде охрабрена да го зголеми насилството врз жените и нејзините срамни прекршувања на човековите права“, рече Гаеми.

Стотици луѓе се убиени, според групите за човекови права, а илјадници уапсени, според Обединетите нации, во задушувањето на протестите во 2022 година, кои беа најголемиот предизвик за Исламската Република.

Меѓу уапсените во последните денови е и Аида Шахкарами, сестра на 16-годишната Ника Шахкарами, која загина за време на задушувањето на протестите во 2022 година, напиша нејзината мајка Насрин на социјалните мрежи.

Аида е приведена „затоа што не носела задолжителен хиџаб“, напиша Насрин на социјалните мрежи.

Ника Шахкарами беше пронајдена мртва за време на протестите, а некои членови на семејството ги обвинија безбедносните сили за нејзиното убиство.

Дина Галибаф, новинарка и студентка на Универзитетот Шахид Бехешти во Техеран, беше уапсена откако ги обвини безбедносните сили на социјалните мрежи за врзување со лисици и сексуално вознемирување за време на претходното апсење на станицата на метрото, според норвешката група за права Hengaw.

Егзекуциите, за кои активистите велат дека Техеран ги користи за тероризирање на општеството, исто така продолжија, со најмалку 110 егзекутирани луѓе оваа година, според норвешката група за човекови права во Иран, ИЧП.

Меѓу егзекутираните во последните денови се и брачната двојка 29-годишниот Есмаил Хасаниани и неговата 19-годишна сопруга Марјан Хаџизадех, кои беа осудени на смрт поради обвиненија поврзани со дрога во заедничко судење. и тие беа обесени во затворот Занјан на 11 април, според ИЧП.

„Без сомнение, режимот ќе ја искористи оваа можност да ја заостри контролата врз земјата“, рече шефот на ИЧП Махмуд Амири-Могадам.

„Тие сè уште не успеале да ја воспостават контролата што ја имаа пред септември 2022 година. Сега можеби ќе имаат можност да го сторат тоа доколку целото меѓународно внимание е насочено кон ескалацијата на тензиите со Израел.

Свет

Вирусот на птичји грип е пронајден во говедско месо во САД

Објавено пред

Вирусот на птичји грип е пронајден во говедско месо во САД, но официјални лица изјавија дека месото потекнува од една болна млечна крава и дека не било дозволено да се најде во продавниците во земјата, соопшти американското Министерство за земјоделство.

dobivaj vesti na viber

Надлежните прецизираат дека говедското месо останува погодно за консумирање.

Министерството соопшти дека вирусот бил откриен за време на тестирањето на 96 млечни крави кои биле извадени од производната линија бидејќи федералните инспектори забележале знаци на болеста при рутински прегледи на трупови во погоните за преработка на месо. Птичји грип е пронајден само кај една од овие крави.

Птичјиот грип е пронајден во стадата млечни говеда во девет држави, откриен е во млеко и предизвика уништување на милиони кокошки и мисирки. Сепак, неговото откритие во говедско месо е новост за епидемијата што започна во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Состојбата на словачкиот премиер Фицо се подобрува

Објавено пред

Лекарскиот тим, што се грижи за словачкиот премиер Роберт Фицо, по минатонеделниот атентат денеска потврди дека неговата состојба е субјективно подобрена, соопшти прес-службата на словачката Влада.

dobivaj vesti na viber

Фицо се лекува во болницата „Рузвелт“ во Банска Бистрица.

Тој беше застрелан минатата среда од 71-годишниот писател Јурај Цинтула, кој веднаш беше приведен од полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна во близина на Загреб

Објавено пред

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна попладнево во близина на Загреб. Неофицијално се дознава дека три лица преживеале, додека едно лице починало, јавува 24сата.

dobivaj vesti na viber

„Денеска во 15 часот и 51 минути е добиена дојава за пад на мал спортски авион во шумата јужно од Керестинац. Полициски службеници излегоа на терен, се укажува помош на повредените, местото на настанот е обезбедено“, соопштија од полицијата.

Авион од типот „Цесна“ кој се користел за скокови со падобран, се урна попладнево во близина на Загреб. Според неофицијални информации, во него имало четворица членови на екипажот.

Најверојатно се работи за спортски, тренинг или туристички авион кој се урнал во недалеку од пистата во загрепската населба Јеждовец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија13 часа

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија16 часа

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ17 часа

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион19 часа

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија22 часа

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија1 ден

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија1 ден

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија2 дена

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет2 дена

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет2 дена

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија2 дена

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија2 дена

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија2 дена

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ2 дена

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа2 дена

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија2 дена

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион2 дена

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет2 дена

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет2 дена

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...