Контакт

Свет

(Видео) Ловец „су-27“ пресретна НАТО-авиони во близина на руската граница

Објавено пред

Руското министерството за одбрана на „Јутјуб“ објави видео од пресретнување два авиона на НАТО. До оваа блиска средба дошло пред два дена некаде над Балтичкото Море, недалеку од руската граница.

Како што пишуваат Русите, во неутрална област недалеку од руската граница биле забележани два авиона. Поради тоа, ловец од типот „су-27“ бил испратен на тоа место. Авионот, според податоците од Министерството, се приближил на безбедно растојание и леталата ги идентификувал како авиони на НАТО.

Како што се наведува во соопштението, рускиот авион го спречил влезот на леталата во рускиот воздушен простор, но исто така се нагласува дека целата операција била во согласност со меѓународните прописи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Лидерот на Доњецк бара санкции за Киев за неисполнување на мировниот договор од Минск

Објавено пред

Како гаранти, Германија и Франција треба да го казнат Киев со санкции поради неподготвеноста да ги исполни договорите од Минск за решавање на кризата во Донбас, изјави за ТАСС лидерот на самопрогласената народна република Доњецк, Денис Пушилин.

„Изјавите на новиот министер за надворешни работи на Украина дека Киев не планира да го измени уставот за да му даде на Донбас посебен статус, не не изненадија. Украинските политичари кои ветија целосна посветеност на Минск, со години се обидуваат да ја избегнат одговорноста со неисполнување на обврските“, рече Пушилин.

Лидерот на Доњецк потсети дека специјалните одредби за статусот на регионот и за ослободување на лица поврзани со настаните во Донбас беа потврдени со договорот од Минск, кој беше поддржан со обврзувачка резолуција на Советот за безбедност на ОН.

„Никаква измена и дополнување на договорите во Минск не доаѓа во предвид. Ако мешународната заедница и гарантите на договорот од Минск се непристрасни, тогаш веќе требаше да има санкции за Украина, барем од Германија и од Франција, за кршење на договорите и неисполнување на обврските“, истакна Пушилин.

Министерот за надворешни работи на Украина, Вадим Пристајко, на 14 септември рече дека Киев нема да го измени уставот на земјата за да ги вклучи одредбите за доделување посебен статус на Донбас. Тој исто така изјави дека нема да биде обезбедена амнестија за учесниците во украинскиот конфликт иако тоа беше предвидено со мировните договори во Минск.

Претходно, шефот на делегацијата на Украина во Контакт групата, Леонид Кучма, даде слична изјава, нагласувајќи дека претседателот Владимир Зеленски нема да му даде на Донбас посебен статус.

Прикажи повеќе...

Регион

Могерини: Косово ги исполнува сите услови за добивање визна либерализација

Објавено пред

Канцеларијата на Европската Унија (ЕУ) во Косово објави дека Косово ги исполнило сите услови за визна либерализација и иако земјите-членки на ЕУ ја носат конечната одлука, високата претставничка Федерико Могерини на состанокот во Хелсинки рече дека е време да се донесе одлука за укинување на визите за косовските граѓани, пренесува Зери.
        
Во исто време, според ЕУ, важно е Косово да покаже континуирани напори во почитување на владеењето на правото, контролата на миграцијата и безбедноста.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху најави анексија на еврејската енклава во Хеброн на Западниот Брег

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе ги анектира еврејските населби во Западниот Брег, вклучувајќи ја и онаа во центарот на најголемиот палестински град, доколку биде реизбран по утрешните втори парламентарни избори оваа година.

Нетанјаху изјави за израелското воено радио дека планира да ги анектира „сите населби“ на Западниот Брег.

На прашањето дали ова ја вклучува и добро чуваната енклава во која живеат неколку стотици еврејски доселеници во поделениот град Хеброн, тој одговори: „Се разбира“.

Критичарите велат дека ако Нетанјаху ги исполни сите ветувања, ќе исчезне секоја надеж на Палестинците дека ќе основаат независна држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија2 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија3 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион3 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ3 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет3 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет4 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион15 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион16 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија18 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија22 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија23 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет24 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 дена

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт2 дена

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа2 дена

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Досие