Контакт

Свет

(видео) Марин Ле Пен сподели видео од престрелка во Монпелје, го спореди со Багдад

Објавено пред

Лидерката на францускиот популистички Национален митинг (РН), Марин Ле Пен, ги спореди сцените во мултикултурниот град Монпелје со Багдад откако  спротивставени банди во неделата среде бел ден размениле оган, пренесува „Франс прес“.

Снимките што ги сподели Ле Пен на социјалните мрежи беа потврдени како автентични од локалната полиција која откри дека најмалку едно лице е повредено во престрелката. Се чини дека нема повредени меѓу случајните минувачи бидејќи градските улици се главно празни поради ограничувањата поврзани со пандемијата на Ковид-19.

Престрелките започначе околу 13 часот во неделата, кога приближно десетина мажи со качулки почнале да пукаат едни кон други пред кулата Тур д’Асас во населбата Мосон во градот, изјави полицискиот комесар.

Реагирајќи на пукањето, Ле Пен рече: „Овие воени сцени не се случуваат во Багдад, туку во Монпелје. Безбедносната состојба ќе остане надвор од контрола сè додека владата не ги разоружа предградијата и не ја прекине трговијата со луѓе “.

Таа додаде дека времето за груби зборови помина и дека владата мора да преземе нешто.

Пукањето се случи само еден ден откако беше убиен грчки православен свештеник во Лион и нешто повеќе од една недела откако градското собрание во Монпелје проектираше слика на карикатурата на „Шарли ебдо“  од исламскиот пророк Мухамед.

Во моментов не се верува дека последното пукање било поврзано со радикален исламски терор.

Насилствата на бандите се во пораст во Франција, придонесувајќи за драматично зголемување на убиствата и обидите за убиства во земјата. Во последните десет години до септември минатата година, убиствата и обидите за убиства се зголемија за неверојатни 79 отсто.

Фредерик Лагаш од полицискиот синдикат „Алијанс полис насионал“ во тоа време рече: „Насилството се шири. Полицијата веќе не е страшна. Денес за ништо, за обиечн поглед, се прибегнува кон насилство. Извлекувањето пиштол стана вообичаено “.

Монпелје беше жариште на насилството меѓу бандите. Во април полицијата уапси тројца мажи откако две ривалски банди се судрија во градот со мачети. Инспекторите соопштија дека борбата избила околу територијалните спорови околу продажбата на шверцувани цигари и хашиш.

Во јуни, во градот Дижон десетици чеченски гангстери ја нападнаа северноафриканската заедница, ооружени со ножеви, железни прачки и со огнено оружје, во очигледен напад за одмазда за наводен напад врз млад Чеченец. Најмалку шест лица беа повредени во нападот.

 

Свет

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа од граѓаните.

„Ви велам, нема да се вакцинирам. Тоа е мое право”, рече Болсонаро како што пренесува Ројтерс.

Тој, исто така, уште еднаш изрази сомнеж за ефективноста на носењето маска и имплицираше дека има малку докази за ефикасноста на маската во спречување на ширењето на вирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,1 степен ги погоди Сирија и Либан

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала синоќа го погоди регионот на Сирија и Либан.
Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот бил на околу 60 километри од Дамаск на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за штета или повредени.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Вакцината е светло на крајот од тунелот

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да останат трпеливи поради ограничувањата што се во сила со цел да се забави ширењето на коронавирусот, проценувајќи дека „светлото на крајот од тунелот“ ќе пристигне заедно со вакцините.

Во говорот во германскиот парламент, Бундестагот, еден ден по договорот со шефовите на владите на федералните провинции за продолжување на ограничувањата барем до 20 декември, Меркел рече дека е потребно да се осигура дека болниците не се преоптоварени.

„Борбата против пандемијата не е во врска со здравјето или економијата, здравството или образованието, здравството или културата, здравството или социјалните контакти, туку за сите овие работи заедно“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели...

Свет23 минути

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО),...

Свет33 минути

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет45 минути

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Еден милиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат...

Македонија12 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија14 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија14 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа15 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион17 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија17 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија18 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија19 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија20 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија22 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ24 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија24 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија1 ден

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет1 ден

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија1 ден

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Досие