Контакт

Европа

(Видео) Милион евра за информации за најбараниот криминалец во Европа

Објавено пред

Василис Палаикостас е добро познат на грчката и европската полиција особено по неговите спектакуларни бегства од добро чуваните затвори – двапати успеал да им избега на чуварите со хеликоптер.

dobivaj vesti na viber

Неговото прво бегство се случило во 2006 година. Тогаш неговиот брат Никос со еден соучесник го спасил со хеликоптер од затворот Коридалос близу Атина. Со закана од оружје, тие го принудиле пилотот да слета со хеликоптерот во затвор, а чуварите мислеле дека станува збор за официјална посета.

По две години криење, Василис повторно бил уапсен и ставен во затвор. Но ниту тогаш не останал долго зад решетки. Хеликоптерот повторно бил користен за да избега, а овој пат Гркот избегал благодарение на јажето што му било испуштено од леталото. За време на бегството, се случила и размена на оган меѓу чуварите и бегалецот, но тоа не го спречило Василис повторно да биде на слобода.

Според „Европол“, Василис во моментов е најбараниот криминалец во Европа, се бара за кражба, киднапирање, фалсификување документи, обид за убиство, закани и уцена.

Наградата за оној што ќе понуди какви било информации за него е дури милион евра.

Василис е наречен и Робин Худ, бидејќи голем дел од парите што ги крадел ги давал на сиромашните и затоа е популарен во неговата земја. Инаку, тој и неговиот брат Никос се познати по киднапирањето на бизнисменот Александар Хаитоглу во 1995 година во Солун, за чие ослободување барале откуп од 734.000 евра.

Грчката полиција верува дека Василис Палаиокостас исто така организирал во јуни 2008 година киднапирање на претседателот на Стопанската комора на Северна Грција, Јоргос Милонас (49), сопственик на „Алумил“, најголемата грчка групација за производство на алуминиум.

Милонас бил ослободен на 23 јуни откако неговото семејство платило откуп од 12 милиони евра.

Европа

Патниците на германската железница ќе пијат кафе од порцелански шолји

Објавено пред

В година патниците од германските железници ќе може да добијат кафе во порцеланска шолја, објави германскиот железнички оператор.

dobivaj vesti na viber

Патниците ќе може да изберат дали да пијат од „висококвалитетни порцелански или стаклени чаши“ кога нарачуваат храна и пијалаци на меѓуградски и на брзи линии, се вели во соопштението на компанијата.

Чашите и чините за повеќекратна употреба ќе им бидат понудени на клиентите бесплатно и без депозит за сите нарачки од бистрото на возот, се вели во соопштението.

Германија сака да го намали количеството отпад што се произведува во возовите, но пластичната и картонската амбалажа сепак ќе биде достапна на барање на клиентите.

Прикажи повеќе...

Европа

Кулеба: Украинските амбасади во Данска и Романија добија „крвави пакети“

Објавено пред

Украинските амбасади во Данска и Романија добија „крвави пакети“, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба, пренесе „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Кон крајот на минатата недела пакети со животински очи пристигнаа во украинските амбасади во неколку европски земји, вклучително и во Хрватска. Никој не презеде одговорност за испраќањето на пакетот, пишува медиумот.

Минатата недела до Амбасадата на Украина во Мадрид беше испратено писмо бомба.

Слични експлозивни писма беа испратени и до други институции во Шпанија, вклучително и Амбасадата на САД, Министерството за одбрана и во компанија за оружје што произведува ракетни фрлачи донирани за Украина, пренесува медиумот.

Прикажи повеќе...

Европа

Рјабков: Ако почне некаква војна без правила, Западот мора да биде подготвен на сѐ

Објавено пред

„Нема да ја раскажувам содржината на нашите контрамерки. Западот и оние што го поддржуваат мора да бидат подготвени на сѐ. Ако почнат некаква војна без правила, не треба да се чувствуваме ограничени во воведувањето сопствени контрамерки“, им рече рускиот заменик-министер за надворешни работи на новинарите во Москва.

dobivaj vesti na viber

„Воведувањето ограничувања на цената на руската нафта ќе доведе до ненадеен скок на цените на енергијата, што нема да влијае на економскиот потенцијал на Русија“, рече Рјабков.

„Оваа одлука ја оценуваме целосно негативно. Тоа се елементите на економската и психолошката војна што западната група ја води против Русија. Ова не е ништо ново: дискусијата за оваа идеја трае долго време. Имаше време да се подготвиме“, рече тој.

„Несомнено, ќе најдеме можности да ги продаваме нашите производи. Повторно, оние што ќе смислат шеми за да им наштетат на руските интереси ќе пропаднат. Нема да има резултати – резултатот може да биде нов скок на цените на западните пазари, ново зголемување на сметките за западните потрошувачи“, рече тој.

„Нашите економски можности нема да се намалат, сигурен сум дека ќе ни бидат обезбедени приходите од буџетот“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија6 часа

Град Скопје: Утре ќе се објави јавниот повик за приватните превозници, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во...

Македонија9 часа

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија10 часа

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија11 часа

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет11 часа

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион11 часа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија12 часа

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет12 часа

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија12 часа

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија13 часа

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...

Економија13 часа

Путин: Евроазија е моторот на глобалниот економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму треба да се формираат...

Свет13 часа

Орбан ја поддржа изјавата на Макрон: Војната во Украина различно влијае врз Америка и ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на преиспитување на санкциите воведени кон Русија и ја поддржа изјавата на францускиот претседател Емануел...

Свет14 часа

Индонезија донесе закон со кој се санкционира сексот надвор од бракот

Парламентот на Индонезија денеска усвои нов кривичен закон, според кој сексот надвор од бракот е прогласен за кривично дело со...

Свет14 часа

Најмногу заболени од грип во САД во последните 10 години, починале 14 млади лица

САД забележаа најголем број хоспитализации на заболени од грип во последните 10 години, соопшти денеска директорката на Центарот за контрола...

Свет1 ден

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија1 ден

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија1 ден

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија1 ден

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...