Контакт

Свет

(Видео) Момче обвинето за кражба на статуата на Мерилин Монро

Објавено пред

Момчето што беше осудено во 2018 година за кршење на ѕвездата на претседателот Доналд Трамп на Булеварот на славните сега е обвинето за кражба на статуата на Мерилин Монро од споменикот во Холивуд.

Остин Клеј (25) може да биде осуден на три години затвор ако биде прогласен за виновен за кражба и вандализам, наведува окружното обвинителство во Лос Анџелес.

Младиот човек беше идентификуван благодарение на надзорните камери.

Бидејќи беше откриено дека Клеј е на условна слобода поради пресудата за кршење на Трамповата ѕвезда во Холивуд, неговиот стан беше претресен во петокот.

Според локалните медиуми, беа пронајдени докази што го поврзуваат со кражбата на статуата, која претставува култна сцена од филмот „Седум години верност“ од 1955 година. Споменикот се наоѓа на почетокот на Булеварот на славните и е посветен на холивудските актерки.

Статуата сè уште не е пронајдена, а полицијата се сомнева дека можеби е оштетена за време на кражбата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Харадинај напиша на „Фејсбук“ дека не сакаат „Додик република“ во Косово

Објавено пред

Рамуш Харадинај, премиерот во оставка на привремените приштински институции,  се јави на „Фејсбук“ за првпат откако поднесе оставка на функцијата што ја вршеше.

Тој им се заблагодари на сите за поддршката што му ја даваа во изминатите неколку дена и рече дека „не се чувствува осамен”, а потоа го спомна прашањето за признавање на независноста.

Faleminderit të gjithëve. Jeni shumë që më përkrahët këto ditë. Nuk jam ndier vetëm asnjëherë! Tregun për njohje, e jo ndarjen e Kosovës e as Dodik Republikë në Kosovë! RH

Posted by Ramush Haradinaj on Понеделник, 22 јули 2019

„Бараме признавање, а не поделба на Косово, а не ‘Додик република’ во Косово“, напиша тој на „Фејсбук“.

Рамуш Харадинај во петокот поднесе неотповиклива оставка на фукцијата премиер на привремените приштински институции бидејќи, како што рече, добил повик од Специјалниот суд во Хаг како осомничен за воени злосторства.

По седницата на владата во Приштина, тој им се обрати на новинарите објаснувајќи ги причините за неговата оставка, а потоа и со официјалното писмо на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Регион

Црногорците ако пронајдат нафта, ќе ја продаваат

Објавено пред

Ако се пронајде сурова нафта во подморјето на Црна Гора, земјата може да стане значаен извозник на овој дериват, рече директорот на „Хеленик петролеум“, Роберто Караханас.

„Црна Гора нема рафинерија, па ако се пронајде сурова нафта, таа нема да се користи за потребите на државата, туку за извоз”, изјави Караханас за РТЦГ.

Според него, изградбата на рафинерија нема да биде исплатлив бизнис бидејќи веќе десетици се затвораат низ цела Европа.

„Пронаоѓањето нафта сигурно ќе има големо влијание и на државата ќе ѝ донесе приходи од продажбата на сурова нафта”, рече Караханас.

Прикажи повеќе...

Европа

„Цитроен“ прослави 100 години постоење

Објавено пред

Илјадници луѓе и автомобили се собраа во Ла Ферте Видам во регионот Вал де Луар овој викенд за да ја прослават 100-годишнината на „Цитроен“. Посетителите кои присуствуваа на настанот можеа да ги видат класиците, необичните и старите автомобили на „Цитроен“, кои дојдоа од целиот свет за оваа пригода.

Настанот привлече фанатици на автомобили, аматери механичари, семејства и луѓе вљубеници во моделите на „Цитроен“, француски производител на автомобили основан во 1919 година од Андре-Густав Цитроен.

Неговите автомобили брзо се здобија со популарност и репутација за иновативна технологија благодарение на масовното производство на предни тркала. „Цитроен“, исто така, го направи и ДС, првиот масовно произведен автомобил со современи сопирачки.

Во неделата присутните можеа да купат необични делови за автомобили и сувенири, а имаа и моженост да присуствуваат на исклучителна аукција на автомобили. Прославата беше затворена со два музички концерти.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија30 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата поевтинуваат за половина, односно за денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините еуросупер БС-95...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет3 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет3 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет4 часа

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет4 часа

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет5 часа

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет5 часа

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија15 часа

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија17 часа

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион19 часа

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија21 час

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија22 часа

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет1 ден

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет1 ден

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Македонија1 ден

Речиси 300 возачи санкционирани во Скопје поради брзо возење и алкохол

Сообраќајната полиција во Скопје, почнувајќи од синоќа, спровела акциски контроли за откривање на возачи кои возат под дејство на алкохол,...

Свет1 ден

(Видео) Нобеловка му зборуваше на Трамп за мртвите родители, а тој ја праша „Каде се тие сега?“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предизвика бурни реакции на социјалните мрежи поради неговите прашања за време на разговорот со добитничката на...

Свет2 дена

Половина век од првото слетување на Месечината

Во Америка со низа манифестации денеска се одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината на американските астронаути, Нил Армстронг и Баз...

Свет2 дена

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Досие