Контакт

Свет

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед.

dobivaj vesti na viber

Десетици илјади демонстранти во Бангладеш го нарекоа Макрон сатанист и палеа негови фотографии по што слични протести како вчера беа одржани и во Пакистан, Ирак, Турција и во Појасот Газа.
Иранскиот весник „Ватан-е емруз“ објави на насловната страница карикатура од Макрон како ѓавол означувајќи го како антиисламист и тврдејќи дека се видени француски екстремисти како го палат Куранот.

Членовите на исламистичката група „Ислами Андолон Бангладеш“ се приклучија на протестот во Дака повикувајќи ги муслиманите од светот да ги бојкотираат француските производи.

Демонстрантите од групата што се залага за воведување исламистички закон во таа земја носеа плакати со натпис: „Сите муслимани на светот се обединуваат“ и „Бојкотирајте ја Франција“.

Демонстрантите носеа и голема фотографија од Макрон со чевли околу вратот, пренесува АП.

Земјите со муслиманско мнозинство се бесни во врска со изјавите на Макрон минатата недела и неговото одбивање да го осуди објавувањето карикатури на пророкот Мухамед.

Минатата недела Макрон го осуди убиството на Самуел Пати, наставник кој беше обезглавен во околината на Париз на 16 октомври, изјавувајќи дека тој бил убиен затоа што предавал за слобода на изразување, слобода да се верува или да не се верува.

Европа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

Објавено пред

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски прашања, препорачувајќи Киев во меѓувреме да се приклучи на Европската политичка заедница, како што предложи претседателот Макрон.

dobivaj vesti na viber

„Треба да се биде искрен. (…) Ако кажеме дека Украина ќе влезе во ЕУ за шест месеци, година или две, тоа е лага. Тоа не е вистина. Поверојатнен е период од 15 или 20 години, а тоа е многу долг период“, рече Клеман Бон за Радио Ј.

„Не сакам на Украинците да им се продаваат илузии и лаги. Ако на Украинците им се каже ‘Добредојдовте во ЕУ, но не сте ги прочитале ситните букви на крајот на договорот, а тоа е всушност за 15 години’, мислам дека ќе разочараме цела генерација Украинци. Во меѓувреме, на Украинците им должиме политички проект во кој можат да влезат“, рече Бон.

Европската политичка заедница, предложена од претседателот Макрон, е комплементарна на ЕУ и може да понуди политички и конкретен проект за земјите кои не се во срцето на Европската унија, а сакаат да се доближат до неа, рече тој.

„Но, тоа не значи дека вратата е затворена, напротив, таа е отворена“, додаде Бон, укажувајќи на придобивките како што се слободното движење во Европа и делумните придобивки од европскиот фонд за реконструкција или можеби заедничката енергетска политика.

Прашањето за проширување на Унијата со Украина, Грузија и Молдавија создава контроверзи и несогласувања во ЕУ.

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба во четвртокот го осуди второкласниот третман што доаѓа од како што рече, некои престолнини, кога станува збор за кандидатурата на Украина за влез во ЕУ.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во четвртокот дека не е склон кон тоа на Украина да ѝ се одобри приклучување кон Европската унија по скратен пат, бидејќи процесот на пристапување не е прашање на месеци или години.

Прикажи повеќе...

Европа

Сопругата на Зеленски: Никој нема да ми го одземе, па дури ни војната

Објавено пред

Првата дама на Украина, Олена Зеленска, даде интервју за украинската Рада ТВ со нејзиниот сопруг Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

Ова е само втор пат двојката да биде видена заедно од почетокот на војната, бидејќи Зеленска е скриена поради безбедност.

„Најлошата мака е војната што започна. Не можам да кажам дека нешто значајно се променило од почетокот на оваа војна. Володимир беше и останува сигурен човек. Неговото гледиште не се промени. Нашето семејство, како и сите украински семејства, сега е раздeлено“, рече Зеленска и додаде:

„Никој нема да ми го одземе сопругот, дури ни војната. Тој живее на работа, едвај го гледаме. Воопшто не сме го виделе два и пол месеца, само разговараме на телефон. Досега имавме неколку шанси да се видиме“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Блинкен му посвети песна на Путин: „Никогаш нема да се помириме“

Објавено пред

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера одржа говор на церемонијата на дипломирање на Универзитетот Џорџтаун. Но, тој се осврна и на односите меѓу Америка и Русија и му испрати порака на рускиот претседател Владимир Путин – со песна, пренесуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Откако им се обратил на студентите, Блинкен решил да му се обрати на рускиот лидер, поради што му посветил песна од американската поп ѕвезда Тејлор Свифт.

„Моите соработници не ми дозволија да донесам гитара овде за да му ја посветам изведбата на песната „We Are Never Ever Getting Back Together“ на рускиот претседател Владимир Путин. Ми рекоа дека тоа е недипломатско“, рекол Блинкен.

Од почетокот на војната во Украина, американскиот државен секретар дава силна поддршка за Украина, истовремено осудувајќи ги постапките на Русија, анализираат медиумите.

„Морам да ви кажам неколку работи во кои сум сигурен. Прво, независна Украина ќе трае многу подолго отколку што ќе трае Владимир Путин. Вака или онака, Украина ќе биде таму, а Путин во еден момент нема. Се надевам дека оваа војна ќе заврши порано отколку подоцна, така што смртта и уништувањето не можат да продолжат“, изјавил неодамна Блинкен.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа5 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија6 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион6 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа7 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа7 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија8 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија8 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа20 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа22 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ24 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет24 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 ден

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 ден

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет1 ден

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа1 ден

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа1 ден

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион1 ден

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...