Контакт

Свет

(Видео) На жителите на Лос Анџелес им е наредено да останат во своите домови

Објавено пред

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети, објави итна наредба со која им се наложува на сите жители на градот да останат во своите домови поради зголемениот број случаи со коронавирус.

Наредбата стапува на сила веднаш.

Гарсети привремено ја повлече претходната наредба побезбеден дома и издаде нова неопходна за заштита на животот и имотот во градот, јавува „Ројтерс“, пренесе „Танјуг“.

 

Европа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна забрана за патување со цел да се намали бројот на новозаразени, пренесуваат германските медиуми.

„Работата ни излегува надвор од контрола. Мора да ги заостриме мерките или за 14 дена ќе бидеме повторно таму каде што бевме. Не можеме ли да го забраниме патувањето?“, рекла Меркел за време на видеоконференција со водечките политичари на ЦДУ во сојузните покраини, известува дневникот „Билд“ повикувајќи се на информации од учесниците на состанокот.

Меркел го посочила фактот дека за време на божикните празници 50.000 Германци дневно патувале на Канарските Острови и Малдивите.

„Треба да го разредеме воздушниот сообраќај, така што ќе не може да се оди никаде“, рекла Меркел според учесниците на состанокот, а истовремено ја споменала можноста за затворање на границите, како што беше случај минатата пролет.

На истиот состанок таа го довела во прашање ублажувањето на мерките за зклучување по 15 февруари. Како причина за сè уште тешката состојба, и покрај падот на бројот на новозаболени, Меркел го навела појавувањето на новиот мутиран коронавирус, кој се шири со многу побрзо темпо.

Доколку дојде до олеснување на мерките по средината на февруари, Меркел смета дека првин треба да се отворат градинките и училиштата, па малопродажбата и на крајот угостителските објекти.

Строги мерки на затворање се на сила во Германија до средината на февруари, вклучително и забрана за работа на речиси сите малопродажни, угостителски, културни и спортски објекти.

Прикажи повеќе...

Свет

Исчезнале 20 милиони дози вакцини за време на Трамп

Објавено пред

Речиси 20 милиони дози вакцини наводно исчезнале за време на испораката до американските сојузни држави, кога бил претседател Доналд Трамп.

Лондон Индепендент ја цитира веб-страницата „Дејли Бист“ и извори од администрацијата на Бајден, кои наведуваат дека недостасуваатречиси 20 милиони дози откако биле испратени во САД, а Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) прецизира дека 41,1 милион дози биле испратени низ Соединетите Држави од декември, но само 22,7 милиони Американци примиле вакцина.

Според податоците со кои располага новата администрација, некои земји објавија дека не можат да се следат одредени количини вакцини, односно дека не се достапни во магацините или на кои било други места.

Додека преодниот тим на Бајден се жали на брзината на вакцинирање, верувајќи дека е бавна, многу граѓани одбиваат да бидат вакцинирани.

Прикажи повеќе...

Свет

Десетте најбогати луѓе би можеле да ги купат сите вакцини во светот

Објавено пред

Десетте најбогати луѓе во светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација „Оксфам“.

Нивното вкупно богатство се зголеми за 540 милијарди долари за време на пандемијата на коронавирусот и сега изнесува 11,95 трилиони долари, се наведува во извештајот на организацијата под наслов „Вирус на нееднаквост“.

Тие пари се доволни за да се спречи речиси секој поединец да падне во сиромаштија за време на пандемија и да му обезбеди вакцина против коронавирусот, пресметале истражувачите од „Оксфам“, пренесува „Ројтерс“.

Количината на богатство што ја имаат овие 10 лица е еднаква на вкупното трошење на членките на Г20 за да закрепнат од пандемијата. Затоа „Оксфам“ ги повикува владите да размислат за оданочување на супер богатите.

Некои од нив дадоа значителен придонес за итен одговор на пандемијата.

Меѓу 10-те најбогати луѓе се наоѓаат лидерот на Амазон, Џеф Безос, лидерот на Тесла, Илон Маск и основачот на Фејсбук, Марк Закерберг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ43 минути

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа52 минути

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет4 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа4 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа5 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија5 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија6 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа6 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа7 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија7 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија8 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија8 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа8 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет9 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет20 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет21 час

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија22 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет22 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие