Контакт

Свет

(Видео) Нетанјаху обелодени дека постои тајно складиште за оружје на Хезболах

Објавено пред

Во своето обраќање до ОН во вторникот израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, обелодени тајно складиште за оружје што му припаѓа на Хезболах во станбена област, во близина на меѓународниот аеродром во Бејрут, предупредувајќи на ризикот од уште една разорна експлозија и го повика либанскиот народ да протестира против терористичката група.

dobivaj vesti na viber

„Сите ја видовме страшната експлозија на пристаништето во Бејрут минатиот месец. Ова е пристаништето во Бејрут. Двесте луѓе загинаа, илјадници луѓе беа повредени и четвртина милион луѓе останаа без домови“, рече тој осврнувајќи се на катастрофалната експлозија на 4 август кога експлодира магацин со речиси 3.000 тони амониумнитрат уништивајќи големи делови од градот.

„Сега еве каде може да се случи следната експлозија. Точно тука. Ова е населбата Јанах во Бејрут. Тоа е веднаш до меѓународниот аеродром. Тука Хезболах има тајно складиште за оружје. И тоа е сместено во станбена населба“, рече тој и ја посочи неговата близина до компанија за гас.

Нетанјаху покажа фотографии од објектот за кој рече дека е фабрика за ракети на Хезболах.

„Им велам на луѓето од Јанах, сега мора да дејствувате. Треба да протестирате за ова. Затоа што ако ова нешто експлодира, тоа ќе биде нова трагедија. Му велам на народот во Либан: Израел не ви мисли лошо. Но, Иран го прави тоа. Иран и Хезболах намерно ве доведоа во сериозна опасност вас и вашите семејства. И треба да ви биде јасно е дека она што тие го прават е неприфатливо. Треба да им кажете: срушете ги овие депоа. Меѓународната заедница мора да инсистира Хезболах да престане да ги користи Либан и либанските цивили како жив штит“, рече Нетанјаху.

Израелските одбранбени сили подоцна објавија информации за две дополнителни складишта за оружје во Бејрут и двете подземни постројки за производство на ракети лоцирани под големи станбени комплекси.

Нетанјаху го пофали претседателот Доналд Трамп што му се спротивстави на Иран.

„Прво и најважно, моите честитики до претседателот Трамп за повлекувањето од погрешниот нуклеарен договор со Иран. Тој нуклеарен договор не го блокира патот на Иран кон бомбата, туку го трасира патот до неа“, рече тој додавајќи дека ограничувањата на договорот за иранската нуклеарна програма се само привремени и не се поврзани со промени во однесувањето на Иран.

„Нема сомнеж дека Иран сака нуклеарно оружје. Некогаш тајната нуклеарна архива, што израелските агенти ја добија од срцето на Техеран, докажува дека нема сомнеж“, продолжи премиерот осврнувајќи се на рацијата на Израел во мај 2018 година во магацин во Техеран, во која оперативците на Мосад изнеле половина тон тајни документи за иранската нуклеарна програма надвор од земјата.

Тој упати остри критики кон Советот за безбедност на ООН дека не направил апсолутно ништо пред кршењето на нуклеарниот договор од Иран.

„Наместо да се спречи агресијата на Иран, нуклеарниот договор ја нахрани и ја финансира“, рече тој.

„За среќа, претседателот Трамп ја препозна суштината на катастрофалниот нуклеарен договор и дејствуваше. Тој ги врати американските санкции, ги принуди земјите да изберат помеѓу деловна соработка со Америка или деловна соработка со Иран и го отстрани најопасниот терорист во светот, Касем Сулејмани“, рече израелскиот премиер.

Тој продолжи да ги посочува предвремените санкции на САД минатиот месец когас Советот за безбедност одби да го продолжи ембаргото за оружје.

„И Арапите и Израелците бараат строги мерки за Иран. А кога Арапите и Израелците ќе се усогласат, другите треба да обрнат внимание“, рече тој.

Економија

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Објавено пред

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и Австралија, како и ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ, со неколку исклучоци.

dobivaj vesti na viber

Одлуката за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел овозможува таа да се продава на трети земји користејќи танкери од земјите на Г7 и ЕУ, нивните осигурителни компании и кредитни институции, но само доколку нафтата се продава по цена под 60 долари.

Со оглед на тоа што клучните светски компании за превоз и осигурување се лоцирани во земјите од Г7, ограничувањето на цената може да и отежне на Москва да продава нафта за повисока цена, оценува „Ројтерс“.

Но, Москва предупреди дека нема да ја почитува одлуката, дури и ако треба да го намали производството.

Александар Новак, потпретседателот на руската влада задолжен за енергетика, рече дека „работат на механизми за забрана на употребата на инструментот за ограничување на цените, без оглед на нивото на кое е поставен, бидејќи таквото мешање може дополнително да го дестабилизира пазарот“.

Од друга страна, Украина побара цена од 30 долари за барел, но Западот стравува дека прениската цена може да доведе до тоа Русија да ја повлече суровата нафта од пазарот, што би довело до голем скок на цените.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во саботата дека ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари не е сериозно и тешко дека ќе ја одврати Русија од војната во Украина. Зеленски се пожали дека светот покажал слабост поставувајќи ја границата на 60 долари, што според него ќе го зголеми буџетот на Русија за 100 милијарди долари годишно.

„ Овие пари ќе одат за дестабилизација на токму оние земји кои во моментов се обидуваат да избегнат сериозни одлуки“, рече тој.

Ограничувањето ќе го разгледуваат ЕУ и Г7 на секои два месеци.

Ембаргото на ЕУ за увоз на руска нафта беше договорено во јуни како дел од пакетот санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Исклучоците се однесуваат на Унгарија, Словачка и Чешка, три земји-членки на ЕУ кои се особено зависни од руската нафта поради нивната географска локација и неможноста да го заменат тој увоз за кратко време.

За два месеца, на 5 февруари, стапува на сила ембаргото за нафтените деривати.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Објавено пред

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, Абдурахманов бил убиен од група луѓе. За ова убиство е покрената истрага, пренесува „Некста“.

Абдурахманов беше жесток критичар на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, живееше во Шведска и претходно беше цел на неуспешен обид за атентат.

Прикажи повеќе...

Свет

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Објавено пред

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за „можна бомба“ во авионот.

dobivaj vesti na viber

Според чешкиот аеродром, Ербас А320 полетал вчера од Краков, Полска за Бристол, кога бил пренасочен кон главниот град на Чешка каде безбедно слетал синоќа во 22.50 часот, објави „Гардијан“.

„ Чешката полиција ги спроведе сите неопходни дејствија за да се обезбеди безбедност на патниците и на целиот воздушен сообраќај – се наведува на Твитер профилот на чешкиот аеродром.

Аеродромот во Прага подоцна објави дека во авионот не е пронајден опасен предмет.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија14 минути

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет20 минути

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет28 минути

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија44 минути

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија19 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион20 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет21 час

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија23 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија23 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија24 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...