Контакт

Свет

(Видео) Огромен конвој се движи кон Тексас, се очекуваат 700.000 луѓе, Трамп кочи важен договор

Објавено пред

Двопартиските преговарачи во американскиот Сенат денеска ќе го објават долгоочекуваниот, политички чувствителен договор за запирање на преминувањето мигранти преку американско-мексиканската граница, со цел следната недела да се гласа за нацрт-законот кој исто така ќе обезбеди нова помош за Украина и Израел.

dobivaj vesti na viber

Но, законот веќе се соочува со значително противење од републиканците во Сенатот и Претставничкиот дом, кои се на страната на Доналд Трамп, фаворит за републиканската претседателска номинација.

Сенаторот Кирстен Синема, еден од тројцата двопартиски преговарачи кои со месеци работеа на граничниот договор, рече дека договорот на кој работат ќе стави крај на практиката на ослободување на мигрантите фатени како илегално ја преминуваат границата, ќе обезбеди итни овластувања за затворање на границата и враќање на американскиот систем за азил.

„Драматично ја менуваме политиката“, изјави независниот сенатор од Аризона.

Трамп ги повика пратениците да отфрлат каков било договор пред претседателските избори во ноември, кои ќе ја одредат контролата врз Белата куќа и Конгресот. Водачот на мнозинството во Сенатот, демократот Чак Шумер најави дека првото гласање во Сенатот за дополнителниот пакет помош ќе се одржи најдоцна следната среда.

„Не можеме едноставно да бегаме од нашите одговорности само затоа што задачата е тешка. Овие предизвици на границата и во Украина и на Блискиот Исток се едноставно премногу големи“, рече Шумер во Сенатот, најавувајќи дека текстот на законскиот предлог ќе да биде завршен најдоцна до недела.

Претседателот Џо Бајден побара од Конгресот во октомври да одобри предлог-закон за итни трошоци од 106 милијарди долари, вклучувајќи 61 милијарда долари за Украина и 14 милијарди долари за Израел. Тоа барање беше закочено поради инсистирањето на републиканците тоа да биде поврзано со промените во имиграциската политика.

Границата меѓу САД и Мексико е главен проблем за републиканците, со рекорден број мигранти фатени како илегално преминуваат во САД откако Бајден ја презеде функцијата во 2021 година. Граничната патрола на САД уапсила околу 2 милиони мигранти на границата во 2023 година, што е слично на рекордниот број во првите две години од мандатот на Бајден.

Имиграцијата е исто така втора најголема грижа за Американците, според анкетата на Ројтерс/Ипсос објавена во средата. Околу 17 отсто од испитаниците рекле дека тоа е нивната најголема грижа, што е голем пораст од декември.

Најавата на Шумер дојде еден ден откако претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, републиканец, фрли сомнеж за иднината на каков било договор за границата на Сенатот, велејќи дека на Бајден не му треба нов закон за да го реши проблемот. „Од она што го слушнавме, овој таканаречен договор не ги вклучува промените на трансформациската политика што се потребни за да се запре катастрофата на границата“, рече Џонсон.

Но, некои републиканци се противат на колегите од нивната партија кои го нападнаа законот без да знаат што има во него. „Има некои во Сенатот и Претставничкиот дом кои очајно се обидуваат да го саботираат ова“, им рече на новинарите пратеникот Ден Креншо, републиканец од Тексас, сугерирајќи дека слепата републиканска опозиција во голема мера имала за цел да не му помогне на Бајден да го избегне имиграциското прашање во ноемвриските избори. „Тие прават да изгледа дека другите сме против законот. Но, тоа едноставно не е точно. Сакам да ја обезбедам границата. Тоа е она што им кажав на моите гласачи дека ќе го направам“, додаде Креншо.

Голем конвој се упати кон границата, се очекуваат 700.000 луѓе

За утре е најавен огромен протест во Тексас. Колона камиони наречена „Take out border back“ ја напушти Вирџинија во понеделникот и се упати кон границата. Организаторите на протестот најавуваат доаѓање на 700.000 луѓе. Тие бараат од Бајден да преземе мерки за намалување на миграцијата.

„Ние сме само обични граѓани, земјоделци, сточари, пензионирани полицајци. Ние не сме некои луди теоретичари на заговор. Тоа ќе биде мирен собир на Американци од сите политички класи и сите етникуми. Имаме камионџии, родители, мотоциклисти… Кога луѓето би можеле да донесат коњи, би го направиле и тоа. Знам дека зборуваме за 700.000 луѓе, а можеби и повеќе од тоа“, изјави организаторот Ким Јетер за „Њујорк пост“.

Тој тврди дека не се против имиграцијата, туку дека „работите излегле од контрола“.

Да потсетиме дека сериозен конфликт меѓу федералната влада и Тексас избувна околу прашањето за мигрантите. Гувернерот на Тексас, републиканецот Грег Абот, постави жица на границата, но Врховниот суд нареди жицата да се отстрани. Абот тврди дека Тексас има право на „самоодбрана“ и ќе им се спротивстави на федералните сили доколку е потребно. Тој беше поддржан од 26 републикански гувернери кои велат дека се подготвени да му дадат воена поддршка на Тексас.

Регион

Во Босна и Херцеговина пронајдено петгодишно девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе

Објавено пред

Во автобус на граничниот премин Брод босанско-херцеговската полиција идентификувала петгодишно девојче од Германија, жртва на меѓународна трговија со луѓе, соопшти Обвинителството на БиХ.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителот од Одделот за шверц и трговија со луѓе на Обвинителството на БиХ ги координира активностите во соработка со Службата за работи со странци на БиХ и Граничната полиција на БиХ, кои при контрола на стоки и патници на редовните автобуски линии на граничниот премин Брод открија и идентификуваа жртва на меѓународна трговија со луѓе“, велат од таму.

Девојчето патувало на редовна автобуска линија во придружба на странски државјанин. По наредба на обвинител, тој е приведен во Службата за странци на Босна и Херцеговина, а таа е сместена во безбедна куќа.

„Споменатото девојче се наоѓа во базата на лица по кои трагаат меѓународните институции, а обвинителот е во постојана комуникација со надлежното обвинителство и полицијата во Визбаден, Германија. Се преземаат активности за враќање на детето кај мајката“, велат од Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Русите го гранатираа Чернихив, загинаа најмалку 13 лица, Зеленски бара дополнителна помош

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните партнери на потребната решителност и поддршка по рускиот ракетен напад врз северниот град Чернихив утринава, при што загинаа најмалку 13 лица.

dobivaj vesti na viber

„Ова немаше да дојде до ова доколку Украина добиеше доволно опрема за противвоздушна одбрана и ако беше доволна решеноста на светот да се спротивстави на рускиот тероризам“, објави Зеленски на „Телеграм“.

Министерот за внатрешни работи, Ихор Клименко, во изјава за „Телеграм“ рече дека во нападот загинале најмалку 13 лица, а повеќе од 60 се повредени и дека спасувачките операции се во тек.

Во нападот беа оштетени и четири катни згради, болница, образовна институција и десетици автомобили, додаде тој.

Русија изврши напад со три крстосувачки ракети „Искандер“, изјави регионалниот гувернер Вјачеслав Чаус во коментар за украинскиот јавен сервис „Суспилна“. Тој рече дека три проектили паднале во близина на центарот на градот и дека е оштетена цивилната инфраструктура.

Локалното население е повикано да дарува крв, изјави градоначалникот Олександр Ломако. Чернихив се наоѓа на речиси 150 километри северно од Киев, недалеку од границата со Русија. Кога руските сили ја нападнаа Украина во февруари 2022 година, Чернихив беше нападнат, но не беше преземен.

Прикажи повеќе...

Регион

„Ова е стрес за сите, за детето што го носам“: сослушани родителите на малата Данка

Објавено пред

Родителите на малата Данка (2), која исчезна на 26 април, Ивана и Милош, беа на распит во Обвинителството во Заечар.

dobivaj vesti na viber

Тие беа први сослушани со неколку сведоци, кои сè уште се во Окружното јавно обвинителство во Заечар.

„Овде сме од 8 часот. Разговарав со обвинителот од 8.15 до 11 часот. Кажав сè што се случи од тој ден“, изјави Ивана за „Информер“,  која е во шестиот месец од бременоста и додаде:

„Сето ова е стресно за сите нас, за нашето постаро дете, за детето што го носам“, додаде таа.

По неа, и нејзиниот сопруг разговараше со обвинителката и, како што објасни, не може да опише како се чувствува.

„Не можев да видам кој седи зад мене. Не знам дали осомничените биле во истатапросторија. Не можам да опишам како се чувствувам“, изјави Милош.

Toj во изјава за „Телеграф.рс“ вели: Смртната казна не им е доволна, треба да бидат во затвор до крајот на животот. Тоа се чудовишта, она што постојано го доживуваме е неописливо. Тоа може да го разбере само родителот. Неколку пати ни дојде полиција, ѝ ги зеде работите на Данка, ништо не знаеме, ни за крвта на патот, ни во кола, ни ништо. Не разбираме зошто не се јавиле во итната помош, зошто не помогнале, но го направиле ова. Тоа што јас и Ивана постојано страдаме е страшно, разни луѓе ни се јавуваат, не навредуваат, ни ја префрлаат вината. Морав да побарам да го сменам бројот, не можеме повеќе… Кога се ќе заврши, ќе излеземе на медиумите и ќе кажеме се“, изјави за Телеграф.рс Милош Илиќ, таткото на убиената Данка.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 минути

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица кои не биле вработени во градинката

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К.Д., градоначалник на скопска општина, поради...

Македонија37 минути

„Два месеци нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – Национални шуми на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие Национални шуми, со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија2 часа

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија2 часа

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија4 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион5 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет6 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија6 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет6 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија6 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија24 часа

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион1 ден

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...

Свет1 ден

Полицијата нападот во црквата во Сиднеј го карактеризира како терористички чин, напаѓачот уапсен

Австралиската полиција го прогласи прободувањето со нож во црква во Сиднеј за верски мотивиран „терористички чин“. Момче (15) е уапсено...