Контакт

Свет

(Видео) Мијачи на прозорци висеа на кран на покривот на 50-катна кула

Објавено пред

Двајца мијачи на прозорци беа спасени од метална платформа што висеше на кран и неконтролирано се нишаше од покривот на 50-катна кула во градот Оклахома, САД.

Кран со двајца работници на солитер ја изгуби стабилноста и почна да се ниша како резултат на исклучително силни ветрови.

Притоа беа скршени неколку прозорци.

За среќа, пожарникарите брзо интервенираа и ги спасија двајцата мажи на височина од 260 метри.

Кранот влезе во безбедносниот начин на работа блокирајќи ги моторните кабли.

Затоа спасувачите мораа да контактираат со производителот кој им објасни како да ја исклучат автоматизацијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Кина бара извинување од дански весник за карикатурата на вирусот

Објавено пред

Кинеската амбасада во Копенхаген побара од данскиот весник „Јиландс постен“ да се извини за карикатурата на новиот вирус, која сметаат дека е навреда за Кина.

Во карикатурата е прикажано кинеско знаме со симболи кои личат на вирус на местото каде што треба да бидат ѕвездите, а главниот уредник на весникот рече дека немале намера да ја исмеваат Кина.

„Не можеме да се извиниме ако сметаме дека не сме направиле ништо лошо“, рече уредникот, кој истакна дека во прашење се културолошки разлики.

Кинеската амбасада изрази силно негодување и рече дека карикатурата, која се појави во печатено издание на весникот, е навреда за Кина, пренесе АП.

Како што изјавија, со карикатурата авторите и уредниците ја преминале крајната линија на цивилизираното општество и етичките граници на слободниот говор, навредувајќи ја човечката совест.

Прикажи повеќе...

Свет

Сведочеше една од жртвите на Харви Вајнстин: Ме силуваше во неговиот стан во Њујорк

Објавено пред

Една од двете жртви во судењето на Харви Вајнстин на денешното рочиште рекла дека холивудскиот продуцент сексуално ја злоупотребувал во својот стан во Њујорк.

Филмскиот магнат досега го обвинија повеќе од 80 жени за силување и полово вознемирување, а пред судот во Њујорк го тужат дури две жени.

Американската актерка Анабела Глорија Филомена Шиора сведочеше во четвртокот на судењето на славниот холивудски продуцент Харви Вајнстин дека ја силувал на почетокот од 1990-тите години.

Шиора, најпозната по улогата во телевизиската серија „Семејството Сопрано“, е клучниот сведок на судењето и најпозната членка на движењето MeToo која ќе сведочи против Вајнстин. Повеќе од 80 жени го обвинија продуцентот за сексуална злоупотреба.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Кинез протеран од Хрватска поради пеење усташки песни

Објавено пред

Кинезот од Хрватска Ше Јат Лунг доби казна тримесечно протерување од Хрватска и поведување прекршочна постапка поради пеење усташки песни, пишува „Слободна Далмација“.

Весникот пишува дека 44-годишниот Кинез, кој сакал да се претставува како усташ, пеел усташки песни будници во кафуле кај бензинската пумпа во Грубине, општина Подбабље, за време на ракометниот натпревар на европското првенство меѓу Хрватска и Шпанија.

Тој бил уапсен откако било објавено видео на кое се гледа кинескиoт државјанин кој пее усташки песни.

Против него било покренато обвинение за нарушување на јавниот ред и мир, а тој бил изведен пред суд по скратена постапка.

„Станува збор за песни со неприфатливи пораки и содржини кои предизвикуваат омраза и нетрпеливост“, за „Слободна Далмација“ изјавила Жељка Радошевиќ од полицискиот оддел на Сплитско-далматинска жупанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

Се судрија автобус и автомобил, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура17 минути

Тимот на „Медена земја“ на вечера пред Оскарите во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот Долби во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет1 час

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет3 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет3 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија16 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија19 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија20 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија21 час

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија22 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија22 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија22 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет23 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Досие