Контакт

Европа

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Објавено пред

Група украински деца кои руските власти ги киднапирале и со месеци ги држеле во кампови се ослободени и вратени дома, пренесува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

На Крим биле однесени 17 млади луѓе на кои им било кажано дека нивните семејства ги напуштиле.

Хуманитарна организација вчера ја врати првата група киднапирани деца во нивните домови, каде што раскажаа како Русите ги тепале со метални прачки доколку изразат поддршка за Киев.

Минатата недела Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го за воени злосторства поради присилната депортација на 16.000 украински деца.

Еден тинејџер раскажа како децата ги тепале со стапови ако зборуваат надвор од редот. Тој рече дека службеникот за обезбедување го предупредил: „Ќе те однесеме во интернат, таму ќе разбереш сè“.

Тој додаде дека киднаперите му се заканувале дека ќе го однесат во Псков, руски град во близина на границата со Естонија, 500 милји северно од Киев.

„Тие рекоа дека ќе не однесат во Псков… и таму ќе бидеме посвоени“, рече тој.

Неколку моменти откако автобусот што го вратил него и десетици други деца од територијата под руска контрола пристигнал во Киев, 10-годишното момче скокнало право во прегратките на својот татко.

Денис Запорожченко го држел својот син и го бакнал во челото пред да ги прегрне двете ќерки, кои биле меѓу 17-те деца кои со месеци биле одвоени од родителите.

Собирот го организираше „Спасете ја Украина“, невладина организација која се бори против илегалната депортација на украинските деца на територијата под руска контрола.

Повеќе од 16.000 украински деца се депортирани, според Киев, во Русија од инвазијата на 24 февруари 2022 година, а многумина, наводно, сместени во институции и домови за згрижување.

Русија ги негира обвинувањата, велејќи наместо тоа дека ги спасила украинските деца од ужасите на војната.

Сепак, МКС минатата недела издаде налог за апсење на претседателот Владимир Путин за незаконско депортирање на украински деца.

Некои деца со кои разговараше АФП го опишаа нивото на политичка индоктринација.

„Ако не ја пеевме руската химна, нè тераа да напишеме објаснување“, изјави 15-годишната Таисија.

Четириесет и тригодишната Инеса Вертош изјави дека нејзиниот син станал посериозен по долгата разделба.

„Тој ме гледа и ми вели: „Мамо, нема да ти кажам за тоа, не би спиела навечер“, рече таа.

Едно дете рече дека Русите планирале да ги однесат во Псков каде што ќе бидат посвоени.

Во обид да ги едуцираат, руските власти тепале украински деца, изјавил тинејџер кој бил меѓу неколкуте десетици деца ослободени од руските домови и младински кампови по повеќемесечни преговори, пишува британски „Телеграф“.

Децата, претежно тинејџери, живееле во деловите окупирани од Русија на регионите Харков и Керсон, кога локалните власти предложиле да бидат испратени во летен камп на Крим.

Но, администраторите на тој камп одбија да ги испратат децата дома кога нивните градови беа ослободени од украинските сили.

Едно од ослободените момчиња изјави за локалната телевизија како се однесувале кон нив. Тинејџерот, чиј идентитет не е откриен, рече дека децата од регионот Херсон биле казнети доколку изразуваат проукраински ставови.

„Ќе те однесеме во сиропиталиште. Ќе седиш таму додека не разбереш се“, го цитира момчето чуварот на кампот. Тој, исто така, рече дека видел модринки на грбот на една девојка, наводно поради удар со стап.

Момчето рече дека управителот на кампот му рекол дека родителите се откажале од него и го дале на посвојување. Но, кога конечно и се јавил на мајка си, таа му рекла дека такво нешто никогаш не ѝ паднало на памет.

Раководителите на кампот во еден момент и рекле на мајката на момчето дека „нема да го однесат синот никаде бидејќи тој сега е дете на Русија“,пренесе Телеграф.рс.

Европа

Орбан бесен по одлуката на Европскиот суд да ја казни Унгарија

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека денешната одлука на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија во износ од 200 милиони евра и дополнителни милион евра дневно поради миграциската политика е нечуена и неприфатлива.

dobivaj vesti na viber

Орбан во објава на платформа „Икс“ тврди дека Унгарија е казнета поради, како што наведе, бранењето на границите на ЕУ.

„Илегалните мигранти се чини дека им се поважни на бриселските бирократи отколку европските граѓани“, рече Орбан.

Унгарија ќе мора да плати глоба од 200 милиони евра поради непримена на промените во политиката за третман на мигрантите и барателите на азил, објави денеска највисокиот суд на ЕУ, Европскиот суд на правдата.

Судот наведе дека Унгарија, која претходно одби да ја спроведе судската одлука од 2020 година, исто така ќе мора да плаќа казна од 1 милион евра дневно додека целосно не ги спроведе предвидените мерки, објави „Ројтерс“.

Судот на ЕУ посочува дека Унгарија не презела мерки за почитување на пресудата од 2020 година во врска со правата на барателите за меѓународна заштита да останат во Унгарија во очекување на конечната одлука по нивната жалба против одбивањето на нивната апликација, како и протерувањето државјани од трети земји, кои илегално престојуваат во таа земја.

Унгарската влада претходно тврдеше дека пресудата од 2020 година е спорна бидејќи веќе ги затвори таканаречените транзитни зони и ги заостри правилата со кои се забрануваат идните барања за азил.

Европската комисија (ЕК) поднесе втора жалба против Унгарија до судот на ЕУ на почетокот на 2022 година, во која се наведува дека Унгарија не ги презела сите неопходни мерки за да се усогласи со пресудата од 2020 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата Франциско ќе се сретне со Бајден и Зеленски на самитот на најмоќните светски лидери

Објавено пред

Папата Франциско ќе се сретне со лидерите на САД, Украина, Франција и на Индија на маргините на самитот на Г7 во Борго Егнација, Италија, соопшти денеска Ватикан.

dobivaj vesti na viber

Франциско, кој во јануари предупреди за перверзните опасности од вештачката интелигенција, треба да учествува во разговорите на лидерите за новата технологија в петок.

Тој е првиот папа што учествува во дискусиите на групата Г7, индустриски најразвиените земји во светот.

Објавувајќи ја програмата за неговата еднодневна посета, Ватикан соопшти дека Франциско ќе има билатерална средба со американскиот претседател Џо Бајден, исто така католик.

Ватикан исто така објави дека папата ќе има индивидуални средби и со украинскиот премиер Володимир Зеленски, Французинот Емануел Макрон, Индиецот Нарендра Моди, Бразилецот Луис Инасио Лула да Силва, Канаѓанецот Џастин Трудо, Турчинот Реџеп Таип Ердоган, Кениецот Вилијам Рута, Алжирецот Абделмаџид Тебуне и шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски очекува важни одлуки од самитот на лидерите на најмоќните земји во светот

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека очекува важни одлуки од самитот на Г7, што почнува во Италија, особено потпишување безбедносен договор со САД и Јапонија.

dobivaj vesti na viber

„Голем дел ќе биде посветен на Украина, нашата одбрана и економска отпорност. Очекуваме денеска да се донесат важни одлуки“, објави Зеленски на „Телеграм“.

Украина треба да потпише билатерални безбедносни договори со Јапонија и САД. Зеленски рече дека со американските партнери ќе биде потпишан документ без преседан.

Земјите членки на Г7 треба да разговараат за деблокирање на заемот од 50 милијарди долари за Киев, кој би бил обезбеден со камата од запленетите руски средства. Г7 е меѓувладин политички и економски форум, кој се состои од седум економски водечки земји во светот – САД, Канада, Обединетото Кралство, Франција, Германија, Италија и Јапонија. На самитот учествуваат и претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет.

Во четвртокот Украина го поздрави новиот пакет американски санкции против Русија. „Особено ги поздравуваме строгите мерки против руската воена индустрија и пристапот на Русија до технологијата и ресурсите во странство“, објави украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, на X.

„Затворањето на воената машина на Путин е клучно за светската безбедност. Секое оружје што Русија не може да го произведе е спасен живот“, додаде тој. Во вторникот Зеленски ги повика западните сојузници да му испратат нови системи за противвоздушна одбрана за одбрана од руските напади, кои ја фрлија на колена енергетската инфраструктура на Украина.

По самитот на Г7 во Швајцарија, в сабота и в недела ќе се одржи мировна конференција за Украина, на која ќе учествуваат речиси 90 земји и меѓународни организации. Русија не беше поканета.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија12 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија15 часа

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија15 часа

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија16 часа

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија16 часа

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија16 часа

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет17 часа

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет17 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет17 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ1 ден

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија1 ден

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија1 ден

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија2 дена

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија2 дена

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија2 дена

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија2 дена

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија2 дена

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион2 дена

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...