Контакт

Свет

(Видео) По 24 часа, девојче пронајдено под урнатините во Бејрут

Објавено пред

Во експлозијата што се случи во Бејрут загинаа повеќе од 130 луѓе, повредени се илјадници, а многумина сè уште се бараат.

Едно девојче поминало 24 часа под урнатините и успеало да преживее, пренесува „Дејли мејл“.

Локалните медиуми пишуваат дека видеото е снимено синоќа.

Десетици луѓе сè уште се бараат во Бејрут. Најмалку 137 лица починале, а тој број се очекува да расте. Повредени се над 5.000 лица.

Свет

Собјанин: Ниту едно вакцинирано лице немало компликации

Објавено пред

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

„Веќе вакциниравме околу 3.000 луѓе како дел од големата студија по регистрацијата, сите се во добра здравствена состојба и поминаа неколку недели и не забележавме никакви компликации“, изјави Собјанин пред новинарите, пренесе ТАСС.

Русија стана првата земја во светот што на 11 август регистрираше вакцина против коронавирусот, „Спутник V“.

Вакцината е развиена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на руското Министерство за здравство „Гамалеја“ и поминала клинички испитувања во јуни и јули.

Прикажи повеќе...

Регион

Пецас: Благодарение на зрелоста на повеќето Грци, бројот на новoзаболени во земјата се стабилизира

Објавено пред

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, оцени дека земјата е во критична фаза во борбата против коронавирусот.

Toj изјави дека грчкиот народ треба сериозно да го сфати примерот со другите земји.

Пецас ја посочи Франција како напредна европска земја која има шест пати повеќе жители отколку Грција, а во која во моментов има повеќе од 10.000 новозаболени на ден.

Тој кажа дека тоа пропорционално би било како да има 1.600 нови случаи на ден во Грција, пренесува АНА.

„Благодарение на мерките и личната одговорност и колективната зрелост на повеќето Грци, бројот на нови случаи во нашата земја се стабилизира на 300 на ден. Споредбата со Франција, но и со другите европски земји со слично население покажува дека Грција сè уште се бори против пандемијата подобро од другите земји, како во однос на бројот на заразени, така и според бројот на смртни случаи“, рече Пецас.

Прикажи повеќе...

Свет

Лидерот на северноафриканскиот огранок на Исламска држава убиен во Либија

Објавено пред

Лидерот на северноафриканскиот огранок на терористичката Исламска држава бил убиен во акција на Либиската национална армија (ЛНА) во јужна Либија, изјави извор на ЛНА за ТАСС.

Според извештаите од 15 септември, силите на ЛНА спровеле голема операција во јужниот град Сабха на околу 750 км оддалеченост од главниот град Триполи, каде што група радикали се засолниле во добро утврдена група куќи. Следела престрелка, која траела повеќе од шест часа. Како резултат на тоа, убиени биле девет милитанти и тројца припадници на ЛНА.

Меѓу убиените има еден државјанин на Египет, двајца Либијци, тројца жители на Саудиска Арабија и еден австралиски државјанин. Приведени се две жени кои ги придружувале екстремистите – државјанки на Египет и Либија. Изворот на ЛНА за ТАСС изјави дека идентификацијата и истрагата биле завршени минатата недела.

„Истрагата откри дека еден од убиените бил водачот на Исламска држава во Северна Африка, познат како Абу Абдулах ал-Ираки, ирачки Курд чие вистинско име е Абдулах ал-Рабие“, вели изворот, додавајќи дека екстремистот пристигнал во Либија преку Турција во 2014 година.

Следбениците на Исламска држава беа принудени да избегаат во неколку јужни области на Либија откако беа протерани од нивните поранешни упоришта Бенгази, Сирт и Дерна. Минатата година ЛНА спроведе голема воена операција во југозападните региони, насочена кон терористите, криминалните банди и опозициските групи во Чад. За неколку месеци, армијата ја врати контролата над клучните градови и нафтените полиња на југот на земјата.

Сепак, милитантите ги интензивираа своите напади откако ЛНА прераспредели дел од своите сили од југот на Либија во тековната офанзива против владините сили на Триполи.

Во моментов во Либија има две врховни извршни власти: меѓународно признатата Влада на национална спогодба (ГНА) со седиште во Триполи, на чело со премиерот Фајез ал-Сараџ, и привремената влада со седиште на истокот на земјата, заедно со парламентот, која е поддржана од Либиската национална армија (ЛНА) предводена од фелдмаршалот Калифа Хафтар.

Завојуваните страни се борат за контрола над главниот град повеќе од една година. Откако Хафтар започна со офанзива во април 2019 година со цел, како што рече, ослободување на градот од терористите, Владата на националниот договор се обрати до Турција за поддршка и во ноември 2019 година потпиша меморандум за воена соработка со неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна за Сеад Кочан за предметот „Труст“

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија2 часа

Пред Oпштина Центар немаше насилство, рече адвокатот на Трајковски, кој за споредба пушташе снимки од шарената револуција

На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар“ завршни зборови даде Александар Трајковски, кој е обвинет дека е директен извршител...

Македонија2 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија3 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Култура4 часа

Со „Хомо“ на Игор Иванов-Изи вечерва завршува филмскиот фестивал „Синдејес“

Филмот „Хомо“, во режија на Игор Иванов-Изи, вечерва ќе го затвори 19-тото издание на фестивалот за европски филм „Синедејс“, по што...

Регион4 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ4 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија4 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија4 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија6 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа6 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија7 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа8 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет8 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет18 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет19 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет21 час

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет22 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија22 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Досие