Контакт

Свет

(Видео) Пукање во геј клуб во Америка, има мртви и ранети

Објавено пред

Пет лица загинаа, а 18 други се повредени откако вооружен маж отвори оган во геј клуб во Колорадо Спрингс.

dobivaj vesti na viber

Очевидци сугерираат дека во инцидентот биле погодени „повеќе луѓе“ и дека имало повеќе жртви.

„Club Q“, каде што се случи инцидентот, се рекламира како „ноќен клуб ориентиран кон возрасни, кој е домаќин на тематски вечери како што се караоке, драг шоуа и диџеи“, пренесува Мирор.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат голем број полициски и возила на брза помош кои се наредени на улицата пред клубот.

Неколку часа по хоророт, полицијата во Колорадо Спрингс потврди дека во престрелката во клубот загинале пет лица, додека други 18 се повредени.

Тие се уште не откриваат во каква состојба се лицата кои се хоспитализирани,пренесе Телеграф.

Свет

(Видео) Учествувал на 238 избори и никогаш не победил: овој човек го нарекуваат „најголемиот губитник на светот“

Објавено пред

Приказната на К. Падмарајан е приказна за истрајност. 65-годишникот од индиската држава Тамил Наду учествуваше на 238 политички избори во изминатите три децении и потроши илјадници долари за котизација.

dobivaj vesti na viber

Најблиску до победа беше во 2011 година, кога се кандидираше за генералното собрание на градот Метура и доби 6.273 гласа. Тој беше далеку зад победникот (75.000 гласови), но тоа му даде надеж дека еден ден ќе може да триумфира.

Тој ден може да дојде во иднина, но Падмарајан истакнува дека победата е споредна цел. Одлучноста и прифаќањето на поразот се клучни – и никој не го прави тоа подобро од него.

„Сите кандидати бараат победа на изборите, јас не“, изјави неодамна тој.

Можеби мислите дека се шегува, но не е така. По 238 неуспешни избори, Падмарајан сака само да ја продолжи својата серија на порази.

Годинава тој ќе се обиде по 239-ти пат, за време на изборите за пратеничко место во областа Дармапури во државата Тамил Наду. Ќе видиме што ќе се случи.

Неговата приказна започна во 1998 година кога се кандидираше за позиција во неговиот роден град Метуру. Знаеше дека практично нема шанси, но сакаше да покаже дека „обичниот човек“ има право да се кандидира за службени функции.

Прикажи повеќе...

Свет

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата ноќ лансираше околу 300 беспилотни летала и проектили за да го нападне Израел, пишува Њујорк Тајмс.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот, неколку членови на воениот кабинет на Израел биле за покренување на брз напад, но недостатокот на сериозна штета нанесена од Иран, покрај разговорот на Нетанјаху со Бајден, доведе до негово откажување.

Ганц: Ова не е готово, ќе возвратиме кога ќе ни одговара

Претседателот на националното единство и член на воениот кабинет Бени Ганц го коментираше нападот на Иран и рече дека Техеран „се соочи со моќта на израелскиот одбранбен систем“.

Ганц додаде дека „Иран е глобален проблем, регионален предизвик и опасност за Израел, а вчера светот силно застана покрај Израел пред опасноста“.

– Овој инцидент не е завршен – стратешкиот сојуз и системот на регионална соработка што ги изградивме, кој издржа значителен предизвик, мора да се зајакне… Соочени со иранската закана – ќе изградиме регионална коалиција и ќе се погрижиме Иран ја плаќа цената, на начин и во време кога ни одговара – додаде тој.

Портпаролот на израелската армија: Ќе одговориме со акција, а не со зборови

Портпаролот на израелската војска најави неодреден одговор по големиот ирански напад врз Израел.

„Ќе му одговориме на Иран со акција, а не со зборови“, изјави тој за иранската телевизија во егзил Иран Интернешнл во неделата, според објавата на Платформа Х.

Воениот портпарол не навлезе во детали за тоа како би можел да изгледа одговорот на Израел. Друг армиски пост на фарси гласеше: „Секоја акција има реакција, не со зборови, туку со акција“.

Се уште е во тек состанокот на израелскиот воен кабинет.

Кирби: САД продолжуваат да соработуваат со Нетанјаху

Советникот за комуникации за национална безбедност Џон Кирби рече дека САД „ќе продолжат да работат со“ и ќе го „советуваат“ Нетанјаху, на прашањето дали администрацијата има доверба во проценката на израелскиот премиер за потенцијалниот одговор на иранскиот напад.

Тој рече дека верува оти пошироката војна не е неизбежна.

Кирби додаде дека САД „ќе продолжат да му помагаат“ на Израел да се брани. Кирби додаде дека САД „остануваат будни“, велејќи дека „многу јасно им ставивме до знаење на сите страни, вклучително и на Иран, што ќе направиме… и колку сериозно ќе ги сфатиме сите потенцијални закани за нашиот персонал“.

– Претседателот беше јасен: не сакаме да ја видиме оваа ескалација. Не бараме поширока војна со Иран. Мислам дека следните часови и денови ќе ни кажат многу – додаде Кирби.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелските жители се потресени од иранското гранатирање

Објавено пред

Првиот директен напад врз Израел од Иран ги потресе Израелците и ги исплаши дека се наѕира поголема војна.

dobivaj vesti na viber

Иранското оружје и пресретнувачите можеа да се видат како трепкаат над небото ноќе.

„Мислам дека беше доста страшно кога среде ноќ почнавме да слушаме како бум и не знаевме што е тоа, мислам дека знаевме што е, не знаевме до кој степен ќе биде“, рече Жител на Ерусалим Сесиле Смуловиц.

„Но, фала му на Бога, израелската армија успеа, и досега е тивко и се надеваме дека така ќе продолжи“.

Некои Израелци рекоа дека не сакаат ескалација, но со толку високи влогови тие беа нервозни.

„Навистина се надевам дека нема да има голема војна, никој од нас во Израел не сака голема војна, па се надевам дека тоа е тоа, и се надевам дека Иран ќе престане сега“, рече Џереми Смит (60), жител на Цур Хадаса.

„Замислувам дека Израел ќе одговори затоа што мислам, целата наша земја беше покриена со проектили и беспилотни летала. Па, што можете да направите? Но, мораме некако да го спречиме тоа“.

Жителката на Ерусалим, Ејми Фридланг Морганс (71) рече: „Не сакаме војна со Иран, некако тие не можат да прифатат еврејски луѓе да живеат овде. Ова е нашата татковина, тоа е напишано во Библијата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија4 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет7 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет7 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет9 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет9 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет9 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет9 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет9 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет9 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет10 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет11 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет12 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет13 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет14 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија18 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет18 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет18 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет18 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...