Контакт

Свет

(Видео) Свечен дочек и протести за Борис Џонсон во Берлин

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон во Берлин го дочекаа демонстранти кои извикуваа:„Запрете го брегзит“. Нивните повици биле во пресрет на состанокот на Џонсон со германската канцеларка Ангела Меркел.

На новинарскот прашање дали се надева на договор, Џонсон не одговорил.

За неговата посета приредена е свечен дочек во рамки на кој го пречекала германската канцеларка, а „Вашингтон пост“ пишува дека таа средба делувала „студено“ со оглед дека не комуницирале за време на церемонијата.

Регион

САД не го поддржуваат делумното укинување на царините од страна на Курти

Објавено пред

Американскиот специјален претставник за дијалогот Белград- Приштина, Ричард Гренел објави дека САД не ги поддржуваат половните мерки на косовскиот премиер Албин Курти за делумно укинување на царините за стоки од централна Србија.

„Нашата позиција е сосема јасна: таксите мора да бидат целосно укинати. Курти прави сериозна грешка и ова му е јасно ставено на знаење на косовскиот претседател Хашим Тачи во Белата куќа“, напиша Гренел на Твитер во врска со постепеното и условно укинување на царините на стоки од централна Србија и БиХ.

Прикажи повеќе...

Свет

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Објавено пред

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите се искачи на 26.Надлежните информираат дека 245 луѓе биле заразени со новиот вирус.
        
Бројот на заразени со коронавирус во Кина се искачи на скоро 80.000 лица, а регистирани се и 2.746 смртни случаи.Вирусот се рашири во уште 44 држави кад има 3.256 случаи на зараени со вирусот, а регистриран е и 51 смртен случај.
        
Во Италија, земја со најмногу заразени во Европа, бројот на заболени од коронавирусот се зголеми на 650.Седумнаесет лица починаа во Италија, а најголем број случаи на заболени од вирусот има во Ломбардија и Венето.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Објавено пред

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане иста, но дека неговата земја повеќе не е во можност да ги задржува оние коишто се на пат кон Европа.

Според турски официјален претставник, земјата одлучила повеќе да не ги спречува сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море.

Изјавата е дадена во пресрет на масовно движење на бегалци од сириската провинција Идлиб, каде има еден милион раселени лица. Турската полиција, крајбрежната стража и граничарите добиле наредба да се држат настрана.

Гувернерот на турската област Хатај, Рахми Доган, изјави дека бројот на загинатите турски војници во воздушниот напад во Идлиб се искачи на 34 лица. Ројтерс наведува дека се очекува масовно движење на бегалци од сириската покраина Идлиб кадешто има милион раселени лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет45 минути

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа11 час

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа11 час

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион13 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа14 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија15 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија17 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија19 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија20 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија20 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија20 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија21 час

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија22 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ22 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија22 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија23 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион23 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет23 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет1 ден

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Досие