Контакт

Свет

(Видео) Секс за оценки на универзитетите во Западна Африка, професори снимени како уценуваат студентки

Објавено пред

Академските институции во Западна Африка се соочуваат со обвинувања за сексуална злоупотреба од страна на професори. Овој начин на злоупотреба, како што се наведува, е ендемски, но речиси никогаш досега не било докажано.

Откако биле собрани повеќе сведочења на жртви на сексуална злоупотреба, Би-би-си Африка испрати новинари во тајна мисија, кои се претставиле како студенти во рамките на Универзитетот во Лагос и Универзитот во Гана. Новинарката Кики Морди открива што се случувало зад затворени врати на некои од најпрестижните универзитети во регионот.

Предавач на Универзитетот во Лагос е фатен на камера како нуди секс за прием на студент. Предавачот беше изложен во 13-минутно видео од Би-би-си Африка, каде прикриениот новинар Кики Морди, маскирана како 17-годишна студентка, сака да се запише на универзитетот.

Истрагата е дел од поширока операција, која открива секс-злоупотреби за оценки во универзитетите во Западна Африка.

Предавачот Бонифациј Игбенегу е поранешен судија-декан на Факултетот за уметност и главен пастор на локалната црква „Форсквер госпел“.

Игбенегу ја покани студентката во неговата канцеларија за „упатства“ и на првиот состанок ја праша: „колку години има?“.

Откако таа одговори, предавачот започна да коментира за нејзиниот изглед.

„Зарем не знаете дека сте убава девојка? Дали знаете дека сум пастор и сум во своите 50-ти години, но ако сакам девојка од 17 години, сè што ми треба е сладок јазик и ставам пари “, вели тој.

Пред таа да одговори на неговот прашање, тој го опиша тајното место, каде предавачите се состануваат со студентките за да ги допираат нивните гради, во клубот на персоналот на Универзитетот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Хамнеи: Агресорот ќе зажали ако го нападне Иран

Објавено пред

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека арапските земји од Заливот се однесуваат во согласност со волјата на Соединетите Држави и дека секој напаѓач ќе зажали доколку го нападне Иран.

„Ние немаме никаков мотив да бидеме непријателски расположени кон овие земји, но тие се управувани од САД во нивните постапки против Иран. Секој агресор ќе зажали за нападот врз Иран“, рече Хамнеи во разговор со пакистанскиот премиер Имран Кан.

Тој додаде дека прекинувањето на војната во Јемен ќе има позитивен ефект врз регионот.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралиец без вина минал 19 години во затвор, сега доби милиони долари

Објавено пред

74-годишниот Дејвид Истман, кој без вина минал 19 години во затвор поради наводно убиство на полицаец, добил 4,8 милиони долари отштета од Австралија, пренесе „Би-би-си“.

Истман беше осуден на доживотен затвор во 1995 година, врз основа на судската одлука дека шест години претходно го убил припадникот на австралиската федерална полиција, Колин Винчестер.

По низата жалби, беше решено дека тој немал правично прво судење и во повторениот процес минатата година беше прогласен за невин. Убиството на Винчестер и натаму останува нерешено.

Истман во судот рече дека немал можност да започне семејство или кариера затоа што бил затворен. Додека тој бил во затвор, починале мајка му и двајцата помлади браќа.

„Згуби значаен дел од животот“, изјавил неговиот адвокат, Сем Тиерни.

Винчестер бил застрелан двапати во главата пред семејниот дом во Канбера, а Истман, кој во тоа време работел како државен службеник, бил осомничен бидејќи претходно му се заканувал со убиство.

По неговото апсење, Истман мина 19 години во затвор и повеќепати се жалеше – 1999, 2000, 2001, 2005 и 2008 година.

Но, последниот пат, во 2014 година, судот ја одобри неговата жалба и донесе пресуда дека Истман претрпел огромна неправда поради погрешни докази користени за време на судењето.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Подготвени сме да го нападнеме Манбиџ

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските трупи и нивните сојузници од сириската опозиција се подготвени да извршат напад врз градот Манбиџ кој го држат сириските Курди.

„Ние ќе ја спроведеме нашата одлука за Манбиџ“, им рече Ердоган на новинарите.

Целта е во градот да се врати арапското население кое, рече тој, ги има сите имотни права, пренесува АП.

Претходно, турската телевизија јави дека турските сили се подготвувале за операција во Манбиџ и се позиционирале на периферијата на градот.

Во меѓувреме, сириските Курди постигнаа договор со владата во Дамаск за заедничка одбрана од турската инвазија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ27 минути

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден, откако вчера качувајќи се по патека кон врвот на „Илинден“, се...

Топ47 минути

Истрага за случајот во Богданци: Се опијаниле па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци, поради постоење на основано сомневање...

Македонија56 минути

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија2 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа3 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа3 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт13 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија18 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ19 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион20 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура20 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија23 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија24 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија2 дена

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Досие