Контакт

Свет

(Видео) Скандал во Белата куќа, одземена акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Објавено пред

Белата куќа му ја одзеде акредитацијата на новинраот на Си-ен-ен, Џим Акост, и тој повеќе нема да може да известува од Белата куќа, ниту ќе може да му поставува прашања на американскиот претседател.

Причината за ова е жестоката дебата меѓу него и претседателот на прес-конференцијата на Доналд Трамп по изборите во САД.

Акост имал неколку прашања за Трамп, вклучувајќи го и оној поврзан со истрагата на Роберт Милер, како и за импичментот.

Трамп остро одговори на прашањата на Акост.

„Тоа е доволно“, „Седни“, му рече Трамп на новинарот притоа навредувајќи го дека е ужасна личност, а исто така целиот овој настан беше проследен и со фактот што една помлада жена, наводно, практикант во Белата куќа, се обиде да му го одземе микрофонот на новинарот, пишува Си-ен-ен.

Новинарот на Си-ен-ен на својот твитер-профил веднаш по инцидентот напиша дека неговата акредитација е одземена и дека причината за тоа е токму инцидентот што се случил за време на прес-конференцијата на Трамп.

Набргу потоа, Сара Хакаби Сандерс, портпаролката на Белата куќа, исто така на социјалната мрежа во низа пораки се обиде да објасни што точно се случило.

„Претседателот Трамп се залага за слобода на печатот и очекува и добива тешки прашања за него и за администрацијата. Меѓутоа, ние нема да толерираме репортер да крене раце на една млада жена која само се обиде да си ја заврши својата работа како практикант во Белата куќа “, напиша таа.

Сандерс додаде дека воопшто не е фер што репортерот на Си-ен-ен ги игнорирал своите колеги не дозволувајќи им да поставуваат прашања.

Свет

Преживеан од „Батаклан“ кој се самоуби признат како 131 жртва во нападот

Објавено пред

Гијом Валет, кој го преживеа нападот во „Батаклан“ во 2015 година, но се самоуби две години подоцна, е официјално признат како 131 жртва на нападите, пренесува „Ле Паризиен“.

Иако не беше физички повреден за време на терористичкиот напад во ноември 2015 година, Гијом Валет доби тешко посттрауматско растројство, што се влоши до тој степен што во 2017 година се самоуби со бесење.

По неговото самоубиство, родителите на Валет извршија притисок тој да биде признат како жртва на нападот, а нивниот адвокат доведе експерт кој сведочеше дека 30-годишникот немал психички проблеми пред нападот.

Психијатарот д-р Кетрин Вонг сведочеше пред судот во врска со случајот велејќи:

„Може да се утврди дека траумата од 13/11/2015 била причина за состојбата на пост-трауматски стрес кај Гијом Валет, искомплицирана од голема депресивна епизода и дека самоубиството било компликација на ова голема депресивна епизода. Затоа, самоубиството на Валета Гијом е крајна последица на нападот. ”

Сведочењето ги убедило судиите да го признаат Валет како директна жртва на нападите, а Клер Жозеран Шмит, адвокат од Француската асоцијација на жртви на тероризам (АФВТ), ја нарече првичната пресуда огромен чекор напред.

„Приказната за Гијом мора да ги алармира властите за потребната придружба на жртвите на нападите со текот на времето”, додаде таа и рече дека менталните повреди треба да се препознаат на ист начин како што и телесните повреди.

Минатата година, жртвите на Батаклен добија 85 милиони евра компензација, која во голема мера беше собрана од мала такса на договорите за осигурување имот.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија: Америка настојува намерно да предизвика војна со Иран

Објавено пред

САД намерно настојуваат да предизвикаат војна со Иран, изјави официјален претставник од руското министерство за надворешни работи, коментирајќи го соопштението на САД дека ќе испратат дополнителни илјада војници на Блискиот Исток.

Русија, која важи за близок сојузник на Иран, се бори заедно со иранските сили во Сирија.

САД неделава објавија дека ќе испратат дополнителни илјада војници на Блискиот Исток како одговор на нападите врз двата нафтени танкера во Оманскиот Залив. САД го обвинија Иран дека ги извршил нападите, додека иранските власти категорично го негираа тоа.

Обраќајки им се новинарите, заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков рече дека веќе долго време може да се забележи постојан политички, психолошки, економски и воен притисок на САД врз Иран.

„Верувам дека ваквиот начин на реакција, на некој начин е провокација. Не може да се сфати никако поинаку освен како настојување да се предизвика војна“, рече Рјабков, а пренесе државната агенција „Тасс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Јапонија нема да испрати војска во Оманскиот Залив по нападот врз танкерите

Објавено пред

Јапонија нема да испрати воени сили во Оманскиот Залив по нападот минатата недела врз двата танкера таму, рече јапонскиот министер за одбрана, Такеши Ивеа, пренесува ТАСС.

„Не е јасно кој стои зад нападот, а немаше јапонски државјани на танкерите. Нападите не продолжија и нема потреба да се испраќаат јапонските одбранбени сили таму“, рече Ивеа.

Тој додаде дека Токио внимателно ги следи случувањата во регионот по ескалацијата на односите меѓу САД и Иран.

На 13 јуни два танкера се запалија во Оманскиот Залив по нападот. Екипажите на танкерите беа евакуирани од иранските спасувачки служби и беа однесени во пристаништето Јаск. Американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, рече дека Иран е одговорен за нападите. Техеран негира каква било вмешаност во инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија2 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт3 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет3 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет4 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија4 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија4 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech6 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток18 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија19 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија23 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија1 ден

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион1 ден

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт2 дена

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести2 дена

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Досие