Контакт

Свет

(Видео) Смртна казна за Тајланѓанец кој силувал и убил германска туристка на Тајланд

Објавено пред

Тајландскиот суд го осуди на смрт 24-годишниот Ронакорна Ромруена, поради силување и убиство на млада германска туристка на популарно островско одморалиште на Тајланд, пренесе „Вашингтон Тајмс“.

Полицијата го уапсила Ромруена во април оваа година, откако на островот го пронашле телото на девојката, сокриено под камења и лисја.

Ромруена признал дека ја силувал 26-годишната Германка, Мириам Белте и дека ја убил така што ја удрил со камен во главата. Тој е осуден на смрт поради силување, убиство, прикривање на убиство и возење под дејство на метамфетамин.

За време на четири часовното испрашување, Ронанкорна рекол дека по убиството дошол дома, гледал телевизија, пушел цигара и пиел пиво, јавува „Мирор“.

Кох Си Чанг е популарно туристичко место, во кое живеат околу 5000 жители. Островот се наоѓа во покраината Чонбури на околу 65 километри јужно од Банкок.

Регион

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Објавено пред

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е меѓу најголемите заплени на дрогата во Словенија годинава. Според словенечката полиција, дрогата била откриена при проверка на воз на станицата Добово, при влез на возот во Словенија и била во вагон што го користел персоналот на возот.
        
Криминологот од полициското одделение Ново Место, Франце Божичник, на прес-конференција изјави дека биле пронајдени повеќе од 13 килограми хероин во 25 пакети кои биле скриени во тобра која му припаѓала на 35-годишен српски државјанин.
        
Еден српски државјанин, кој бил дел од персоналот на возот, е уапсен и задржан во притвор и се соочува со затворска казна од 5 до 15 години ако биде осуден за трговија со дрога. Полицијата се сомнева дека осомничениот е дел од поширок криминален ланец шверцери и дилери на дрога и спроведува понатамошни истраги, при што проценетата вредност на запленетиот хероин е 1,33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Европа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Објавено пред

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и обединета Шпанија“.
       
„Како што претседателот стави јасно до знаење,САД поддржува силна и обединета Шпанија. Ова е внатрешна работа на Шпанија, која и понатаму е важен сојузник во НАТО и важен партнер на САД“, објави шпанската новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименуван извор од американската влада.
       
„Повикуваме на умереност на оние што се вклучени во протестите и ги повикуваме сите да дејствуваат во согласност со шпанскиот закон“, се вели во апелот на САД.
        
Во вторникот 74 лица беа повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во каталонските градови, при што 25 се приведени.Ова е втор ден на протестот, откако во судирот во понеделникот беа повредени 131 лице, а тројца беа уапсени.
        
Протестите се случија откако Врховниот суд во Мадрид во понеделникот осуди деветмина каталонски политички лидери на 9 до 13 години затвор за организирање на нелегален референдум во 2017 година и прогласување независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ: Ирското Море ќе биде граница по брегзит

Објавено пред

Функционери од Европската Унија кои имаат пристап до информациите за преговорите за брегзит велат дека најголемата пречка за постигнување договор е речиси решена.

Преговарачите на ЕУ и на Велика Британија разговарале во Брисел за да постигнат договор за брегзит кој е закажан за 31 октомври. Целта е Велика Британија тогаш да ја напушти Унијата со договор.

Функционерите наведуваат дека главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барни, рекол дека Ирското Море главно би било царинска граница меѓу ЕУ и Велика Британија. Така би се избегнала видлива копнена граница на ирскиот остров, но Северна Ирска би ја ставило во посебна положба.

Тие додале дека разговорите се активни и дека траат и дека сè уште е можен позитивен резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион29 минути

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа39 минути

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија11 час

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет13 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија14 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа16 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион17 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт17 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет18 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет18 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ19 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија20 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија20 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија21 час

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија22 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија22 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора23 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија24 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа1 ден

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион1 ден

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Досие