Контакт

Свет

(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Објавено пред

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска.

Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да го избеганат турското бомбардирање.

„Овој свет ги остави нашите луѓе пред варварски напад, каде згрешивме кога се боревме против Исламска држава за него?“, напиша на Твитер портпаролот на воениот совет, Мандбиј Шерван Дервиш.

Сириските Курди кои ги контролираат областите каде започна офанзивата, се сојузници на САД, но тие не го кријат незадоволството од повлекувањето на американската војска од оваа територија, по што уследи и нападот на Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно соопшти дека денеска започнала воената операција во североисточна Сирија.

Медиумите објавија дека, заедно со турскиот, започнале возвратни напади и од курдските сили.

Турскиот Си-ен-ен на својот профил на Твитер ги прикажа првите фотографии од погодените цели.

Во исто време, „Еуроњус“ објави снимка од турски авиони кои заминуваат од базите во таа земја кон турско-сириската граница.

Меѓународната заедница повикува на воздржаност и повлекување на турските сили, а влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам, попладево се закани дека американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон.

Свет

Документи на ЦИА откриваат дека Хитлер фантазирал дека е Исус Христос

Објавено пред

Адолф Хитлер фантазирал дека е Исус Христос и за второто доаѓање на спасителот, пренесува „Дејли Стар“ повикувајќи се на декласифицирани документи на ЦИА. Во профилот на Хитлер на 68 страници, направен речиси една година откако САД влегоа во Втората светска војна, се тврди и дека тој имал комплекс на месија.

Тајно досие составено од Канцеларијата за стратешки служби, претходничка на ЦИА, презентира биографска скица на фирерот. Таа била испратено од д-р Хенри Филд до главниот помошник на американскиот претседател Франклин Делано Рузвелт. Според досието, Хитлер бил опишан како сексуално некадарен маж опседнат со себеси. Поточно, во документот се вели дека фирерот сонувал да биде месија кој ќе го исчисти Берлин, град што го сметал за „Вавилон на гревот“.

Хитлер почнал да размислува за себе како полубог уште во раните 1920-ти додека ја создавал нацистичката партија, тврдат декласифицираните документи. До 1923 година, почнал да зборува за себеси како суров месија на светот, се вели во досието. Ова размислување влијаело врз неговата политика и врз неговиот сексуален живот.

Документите опишуваат како Хитлер дематирал новинарска вест во која се вели дека бил свршен со Ернам, сестрата на извесен д-р Сеџвик.

„На Хитлер многу му годеа шпекулациите, но под притисок од д-р Сеџвик да ја негираат веста, тој му рекол: Те овластувам да им кажеш на весниците дека никогаш нема да се свршам со жена ниту ќе оженам. Единствената вистинска невеста за мене е и секогаш ќе биде германскиот народ“.Според досието, пријателот на Хитлер, Ернст Ханфстауенгл изјавил дека фирерот се сметал себеси како месија по овој говор.

Британската историчарка Ема Крејги неодамна зборуваше за интимните детали од сексуалниот живот на фирерот. Крејги тврди дека тој имал мал пенис, си инјектирал животински тестостерон и ги камшикувал кучињата за да ја импресионира својата љубовница Ева Браун.

Прикажи повеќе...

Свет

Американец пет години држел жена како сексуална робинка

Објавено пред

Маж од Северна Каролина држел жена како сексуална робинка цели пет години и сега се соочува со обвиненија за трговија со луѓе.

Салвадор Еспиноза Ескобар (48) од Ешбор бил уапсен во средата бидејќи држел жена во сексуално ропство, скратувајќи ги нејзините основни животни потреби уште од јануари 2015 година, во замена за присилни сексуални акти, се вели во полициското соопштение.

Ескобар се појави на суд во петокот и бил пуштен со кауција од 100.000 долари. Властите засега не сакаат да го објават идентитетот на жртвата, а истрагата е во тек, пренесува Си-ен-ен.

Oндреа Азелтон, полициски командир, за локалните медиуми изјавила дека Ескобар наводно не ѝ давал храна на жената кога не сакала да има секс со него.

Локалните власти соопштија дека жената е во стабилна состојба.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се искачи на 40 лица

Објавено пред

Бројот на загинати во земјотрес во Турција се искачи на 40 лица, откако спасувачите извлекоа тело од под урнатините на куќа во градот Елазиг. Во земјотресот со јачина од 6,8 степени што го погоди источниот дел на земјата во петокот вечерта повредени се повеќе од 1.600 луѓе. 45 преживеани биле извлечени од урнатините, пренесува АП.
         
Земјотресот уништи 76 згради и оштети повеќе од 1.000, чии станари бараа засолниште во шатори, џамии, училишта, спортски сали и домови. Поставени се повеќе од 9.500 шатори и се најавува дека околу 2.000 станови ќе започнат со изградба во април.
        
Во болница се задржани 86 лица, од кои 18 се во одделенија за интензивна нега. Скоро 4.000 луѓе се ангажирани во спасувачки операции, како и 22 кучиња. Земјотресот со јачина од шест степени го погоди Елазиг и во 2010 година, при што загина 51 лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија58 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 час

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет2 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија3 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет3 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет5 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет5 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет5 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет6 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт14 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт16 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт16 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет17 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ23 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Досие