Контакт

Свет

(Видео) Со ДНК анализа докажа невност маж кој бил осуден за силување пред 47 години

Објавено пред

Маж од Њујорк е ослободен од сите обвиненија по 47 години, откако со новото ДНК тест конечно беше отфрлено дека тој е сторител на силување во 1975 година. Тоа е најдолгата позната погрешна пресуда во историјата на САД која е поништена благодарение на доказите од ДНК.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш не ја изгубив надежта да ја докажам мојата невиност“

Невин помина седум години во затвор. ДНК-тестирањето идентификувало уште еден маж, кој во меѓувреме го признал силувањето.

Леонард Мек (72) помина повеќе од седум години во затвор откако во 1976 година беше осуден за злосторство што не го извршил.

„Никогаш не се откажав од надежта дека еден ден ќе се докаже дека сум невин“, рече Мек откако беше ослободен од сите обвиненија.

Во мај 1975 година, две тинејџерки си оделе дома од училиште во Гринбург, Њујорк, кога еден маж ги запрел и им вперил пиштол. Едната од девојките била силувана двапати, додека другата успеала да побегне и да побара помош.

Имаше силно алиби, сепак беше уапсен

Полициската управа во Гринбург издаде налог полицајците да трагаат по црн маж на возраст од 20 години. Набргу по нападот, полицијата го запрела Мек, кој случајно возел низ населбата. Иако Мек имал силно алиби и носел поинаква облека од осомничениот, полицијата сепак го уапсила.

Одделот за преиспитување на осудите на окружниот обвинител на округот Вестчестер, заедно со Проектот за невиност – непрофитна организација посветена на ослободување на неправедно осудени лица – спроведоа ново тестирање на ДНК во случаи на силување во 2022 година.

Открија дека вистинскиот сторител е човек кој бил осуден за кражба и силување во Квинс што се случиле неколку недели по првото злосторство. Човекот исто така бил осуден во 2004 година за кражба и сексуален напад на жена во округот Вестчестер.

„Погрешните пресуди не се штетни само за погрешно осудените“

„Оваа ослободителна пресуда потврдува дека погрешните пресуди не само што ги повредуваат погрешно осудените, туку не прават сите нас помалку безбедни“, рече окружната обвинителка Миријам Рока во изјавата, пофалувајќи ја „непоколебливата сила“ на Мек во неговата речиси 50-годишна битка да ја спаси својата чест.

Погрешната идентификација на сведоците е водечка причина за погрешни пресуди, тврди проектот „Иносенс“. Во овој случај, девојките го идентификувале Мек при неисправна полициска идентификација.

„Конечно можам да дишам, конечно сум слободен“

Сузан Фридман, висок адвокат во Проектот за невиност, рече дека случајот има „многу обележја на погрешна осуда“. „Одлуката на државата да продолжи со гонење наместо повторно да ја отвори истрагата ја покажува моќта што расната пристрасност ја игра во системот на кривичната правда“, рече таа.

Мек, кој е ветеран од Виетнамската војна, живеел во Јужна Каролина со својата сопруга со која е речиси 21 година.

„Сега вистината излезе на виделина и конечно можам да дишам. Конечно сум слободен“, рече тој.

Свет

Израел продолжи жестоко да ја бомбардира Газа, ОН: На север владее целосен хаос

Објавено пред

Израел денеска продолжи со смртоносното бомбардирање на разорената Газа, додека Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на прекин на огнот на палестинските територии.

dobivaj vesti na viber

Глобалните сили, кои се обидуваат да најдат излез од растечката криза, досега не успеаја во тоа, а напорите за посредување не успеаја да обезбедат примирје.

Агенцијата за храна на ОН вчера соопшти дека мора да ги запре очајно потребните испораки на северниот дел од територијата, откако таму се соочи со „тотален хаос и насилство“, одлука што ја осуди Хамас.

Светската програма за храна ги обнови испораките во неделата, но нивниот конвој беше пречекан со пукотници, насилство и грабежи, возачот на камионот беше претепан и испораките беа повторно прекинати.

„Шокирани сме од одлуката на Светската програма за храна да ја прекине испораката на помош во храна во северниот дел на Газа, што значи смртна казна и смрт на три четвртини од милион луѓе“, соопшти во вторникот вечерта канцеларијата за медиуми на Хамас.

Повикувајќи ја агенцијата „веднаш да ја повлече катастрофалната одлука“, Хамас рече дека „ги смета Обединетите нации и меѓународната заедница одговорни“.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, Газа се соочува со недостиг на храна, а протокот на странска помош е сериозно ограничен.

ОН постојано алармираа за страшната хуманитарна ситуација во Газа, предупредувајќи дека недостигот на храна може да доведе до „експлозија“ во смртни случаи на деца што може да се спречат.

Повеќе од четири месеци немилосрдни борби срамнија голем дел од крајбрежната територија, туркајќи 2,2 милиони луѓе на работ на глад и раселени три четвртини од населението, според проценките на ОН.

„Не можеме повеќе. Немаме брашно, не знаеме ни каде да одиме на ова студено време“, рече Ахмад, жител на градот Газа, чии улици се преполни со урнатини од уништени згради и ѓубре.

„Бараме прекин на огнот. Сакаме да живееме“, рече тој.

Но, во Њујорк, Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, подготвена од Алжир, со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот и „безусловно“ ослободување на сите заложници земени во нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Ветото наиде на критики од земјите како Кина, Русија, Саудиска Арабија, па дури и блиските сојузници на САД, Франција и Словенија.

Хамас оцени дека американското вето значи „зелено светло за извршување на нови масакри во окупацијата“.

Како што гласаа светските сили, израелските напади ја погодија Газа рано во средата, при што загинаа 103 лица, според Министерството за здравство на територијата, управувано од Хамас.

Сведоците пријавија силни истрели во Газа, вклучително и во Кан Јунис и Рафах, во близина на египетската граница, каде околу 1,4 милиони раселени Палестинци побараа засолниште.

Рафах, последниот град во Газа кој се соочи со копнена инвазија на израелските сили, е главната влезна точка за очајно потребната помош преку Египет.

Прикажи повеќе...

Свет

Инфлуенсерка во САД изгладнувала деца: „Живееја како во концентрационен логор“

Објавено пред

Мајка од Јута, САД, која споделувала совети за родители на Јутјуб за строгото родителство, е осудена на четири години затвор поради злоупотреба на дете, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Руби Франке (42) низ солзи се извини на суд. Таа претходно се изјасни за виновна за изгладнување и злоупотреба на сопствените деца. Таа доби минимум четири години затвор, а Франке ќе има 30 дена да се жали на одлуката.

На суд, државниот обвинител на Јута, Ерик Кларк, рече дека двете деца, тогаш на возраст од девет и 11 години, живееле во „средина слична на концентрационен логор“ и ја нарече мајката закана за заедницата.

„На децата редовно им се кратело храна, вода, не им беше дозволено да спијат на кревети и им беа забранети сите форми на забава“, рече Кларк.

Франке на суд се бранела со своето лудило.

„Ме наведоа да верувам дека овој свет е злобно место, полн со контролни полицајци, болници кои повредуваат, владини агенции кои го перат мозокот, црковни водачи кои лажат, сопрузи кои одбиваат да не заштитат и деца на кои им е потребна злоупотреба“, рече таа.

Франке беше уапсена заедно со нејзиниот деловен партнер во август 2023 година, откако нејзиниот неухранет 12-годишен син скокна од прозорецот на куќата. Полицијата соопшти дека детето потоа истрчало во куќата на соседот и побарало храна и вода. Тој имал повреди од врзување со јаже.

Со тоа апсењата го означија крајот на нејзината контроверзна кариера на социјалните мрежи. Френке собра повеќе од два милиони претплатници на нејзиниот канал, кој го започна во 2015 година, каде што делеше совети за строго родителство.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинците за три дена соборија шест од најдобрите руски авиони

Објавено пред

На Украинските воздухопловни сили им недостига најдобра муниција, вклучително и противвоздушни ракети Патриот од американско производство со дострел од 150 километри. Сепак, Украинците ретко залудно трошат проектил. Кога ќе го испалат, обично не пропуштаат, пишува Форбс.

dobivaj vesti na viber

Токму затоа украинската армија, дури и додека молеше и преговараше за повеќе муниција, за само три дена собори дури шест руски борбени авиони. Ова е стапка на загуби што руските воздухопловни сили не можат долго да ја толерираат.

„Руските авиони продолжуваат да паѓаат!“, се пофали во понеделникот украинското Министерство за одбрана. Тие тврдат дека меѓу соборените авиони има четири Сухој Су-34 и два борбени авиони Сухој Су-35.

Су-34 е најдобриот суперсоничен авион за напад на руските воздухопловни сили. Во последно време најчесто летаат мисии за поддршка – брзо летаат до линијата на фронтот и фрлаат прецизни бомби КАБ од далечина од 40 километри, по што следуваат авионите Су-35.

Украинците ги соборија првите три авиони во саботата, 90 километри источно од Авдиивка, додека авионите наводно се подготвувале да ги бомбардираат украинските војници кои се повлекувале од урнатините на градот.

Украинската војска тврди дека соборила четири Сухои во неделата и уште две во понеделникот, над Азовското Море на југ.

Можно е, можеби дури и веројатно, системите Патриот да се одговорни за сите шест уривања. Украинските воздухопловни сили испратија еден систем во Киев и по еден на југ и на север.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа3 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион3 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа13 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија15 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ17 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија19 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија20 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија22 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...