Контакт

Свет

(Видео) Тајландскиот премиер ги испрска новинарите со спреј за дезинфекција

Објавено пред

Тајландскиот премиер Прајут Чаноче на новинарско прашање за реконструкција на неговиот кабинет реагирал така што зел спреј за дезинфекција и почнал да ги прска новинарите.

По прашањето, тој рече дека прво треба да биде информиран за тоа како премиер и дека воопшто не треба да го прашуваат за тоа, пренесува „Ројтерс“.

По тоа им пришол на новинарите и почнал да ги прска со средство за дезинфекција. Сето тоа се случило за време на преносот во живо на прес-конференцијата.

„Има ли уште нешто да се праша?“, рекол тој, стоејќи на говорницата. „Не знам, не сум го видел. Нели е тоа нешто што премиерот треба прво да го знае?

За време на брифингот во живо, тој ја напуштил говорницата, грабнал мало шише дезинфекција, опуштено им пришол на новинарите и ги испрскал држејќи хируршка маска пред лицето.

Прајута Чаночеје е на власт од 2014 година, кога се случи воен удар. Ова не е првпат да се однесува контроверзно на прес-конференции.

Свет

Напад на нуклеарната централа Натанц во Иран, Техеран се закани со одмазда

Објавено пред

Иранските власти го обвинија Израел за инцидент во подземната нуклеарна централа Нетанц и најавуваат одмазда, објави денеска иранската државна телевизија изјава на министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф.

Вчерашниот инцидент во нуклеарната централа Нетанц, официјален Техеран го опиша како акт на „нуклеарен тероризам“ и објави дека го задржува правото да преземе соодветни мерки против насилниците.

„ Ционистите сакаат да ни се одмаздат за напредокот што го правиме во укинувањето на санкциите. Тие јавно изјавија дека нема да ни го дозволат тоа. Но, ќе им се одмаздиме на ционистите“, најави Зариф.

Овој пат, израелските власти не го забранија медиумското известување за овој случај, како што беше пракса во претходните, слични ситуации.

Напротив, израелските медиуми во голем број известуваа за инцидентот во Нетанц, а израелскиот јавен радио сервис направи невообичаен чекор понатаму и објави дека израелскиот Мосад „игра централна улога“, објави претходно лондонски „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Свет

Премиерката на Нов Зеланд порача: Задолжителна вакцинација на вработените на граница

Објавено пред

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека луѓето кои работат на границите мора да бидат вакцинирани до крајот на овој месец или да ризикуваат да останат без работа, откако во нивните редови беше пријавен третиот случај на инфекција со коронавирус.

Нов Зеланд практично го елиминираше вирусот во рамките на своите граници и не е забележан никаков локален пренос повеќе од 40 дена. Сепак, еден работник на границата, кој двапати ја пропуштил вакцинацијата, имаше инфекција минатата недела. Оттогаш, регистрирани се уште два случаи на инфекција.

До крајот на април, луѓето кои не биле вакцинирани нема да можат да работат на места кои носат ризик од инфекција и ќе бидат префрлени на други позиции, рече Ардерн, додавајќи дека вакцинирани се 86 проценти од работниците на границата.

Нов Зеланд минатата недела го прекина влезот на патници од Индија, вклучително и нејзините граѓани, по зголемениот број на позитивни случаи од оваа земја.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин потпиша амандман со кој се забрануваат истополовите бракови во Русија

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша уставен амандман со кој официјално се забрануваат истополови бракови во Русија.

Дефинирањето на бракот како заедница само на маж и жена е дел од групата уставни реформи изгласани од Русите на 1 јули 2020 година. Од тој пакет, кој беше поддржан од скоро 78 проценти од Русите, најпозната е одредбата што му овозможува на Путин да се кандидира за уште два шестгодишни претседателски мандати,па така до 2036 година да владее со Русија, пренесува „Јутарњи лист“.

Во истиот пакет уставни измени, Путин доби доживотен имунитет од гонење.

На 5 април Путин официјално ги потпиша уставните амандмани и овозможи нивно стапување во сила.

Истополовите бракови се веќе нелегални во Русија, така што новата формулација во Уставот всушност дополнително го утврдува тоа и им отежнува на истополовите двојки да добијат шанса за еднаквост со хетеросексуалните двојки.

Тоа исто така значи дека ЛГБТ-лицата нема да можат да посвојуваат деца.

Оваа одлука не е изненадување за Русија на Путин, каде што геј и квир заедниците се соочуваат со чести насилства и дискриминација, а познатата забрана за „геј пропаганда“, со која се забранува дистрибуција на сè што се смета за про-ЛГБТ, постои од 2013 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија3 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија18 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија21 час

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија22 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија22 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет23 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија24 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие