Контакт

Свет

(Видео) Уапсен полицаец, ја соборил поранешната девојка на под, па насилно ја однел во психијатриска болница во Пенсилванија

Објавено пред

Оженет полицаец во американската сојузна држава Пенсилванија ќе биде обвинет за давење и присилно затворање и напад на својата љубовница, која ја фатил и ја сместил во психијатриско одделение врз основа на лажни тврдења.

dobivaj vesti na viber

Роналд Кит Дејвис (37), оженет татко на две деца, е уапсен на 21 септември под сомнение дека ја злоупотребил службената положба за да ја смести својата љубовница, со која се гледал четири месеци, во медицинска установа. Тој тврдеше дека таа се самоубила.

Дејвис побарал помош од своите колеги велејќи дека на неговиот имот живее жена во кампер. Им кажал дека нивната врска се влошила и дека не ѝ дозволува да си ги подигне работите од имотот бидејќи се однесувала променливо. За да го докаже своето мислење, им покажал неколку СМС-пораки што си ги размениле.

Тој добил инструкции од своите колеги да стапи во контакт со окружните власти од неговата официјална е-пошта и да се идентификува како полицаец за да добие налог за нејзино приведување. Додека се водело барањето, полицијата постапила по наредба и отишла да ја испраша жената, но на три локации не успеала да ја најде.

Во изјавата по заклетва се наведува дека Дејвис го зел формуларот и рекол дека сам ќе се погрижи за тоа, а потоа ја напуштил полициската станица. Ја зел поранешната девојка и се обидел да ја одвлече до својот автомобил.

На 12-минутната снимка што ја објави Државното обвинителство се гледа како жртвата се обидува да се ослободи од рацете на полицаецот, кој се обидел насилно да ја внесе во возилото.

Додека таа се обидува да застане на нозе, Дејвис се обидува да ја собори на подот. Таа го удира во самоодбрана, но Дејвис успева да ја фати. Таа постојано му викала дека не може да дише.

Кога пристигнала полицијата, ги документирала нејзините повреди, а потоа ја однеле на преглед во болница. Полицијата потоа го испрашала Дејвис.

Во сведочењето тој повторил дека од неа добивал коментари, како: „Немам причина да живеам, безвредна сум“. Тој на испрашувањето додал дека таа не одговарала на неговите повици.

По пристигнувањето во болница, М. Ф. била задржана 72 часа, а потоа уште два дена. Во текот на тие пет дена не покажала никакви мисли за самоубиство. Таа била пуштена од болница на 26 август, а подоцна во разговор со полицијата открила сосема друга страна од приказната.

Раскажала како се случил целиот инцидент по тепачката. Таа истакнала дека по четиримесечна врска, на виделина излегле нивните спротивставени ставови.

Изјавила дека Дејвис ѝ се заканувал неколкупати во текот на врската велејќи ѝ дека „знае дека не е луда, туку дека ќе ја претстави како таква“.

Кажала и дека тој ја исклучил струјата во нејзиниот кампер и спречил пристап до нејзините лични работи.

Кога нивната врска почнала да се распаѓа, М. Ф. почнала да спомнува дека сака да го почне животот на друго место. Таа тврди дека од тој момент сè тргнало надолу бидејќи можела да почувствува дека Дејвис сака да ја контролира.

Таа им дозволила на полицајците да ја фотографираат нејзината преписка со Дејвис. Тој продолжил да ја омаловажува и ѝ рекол дека треба да се тестира на дрога и дека не е способна за работа.

Дејвис е обвинет за кривично дело загрозување со давење, лажно затворање, напад, несовесно загрозување и угнетување од службено лице.

По рочиштето, на 21 септември му е одреден притвор без кауција.

Свет

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека признавањето на палестинската држава не е подарок за палестинската милитантна група Хамас.

dobivaj vesti na viber

„Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас, напротив“, изјави Борел, наведувајќи дека палестинските власти не се Хамас и дека, напротив, тие се длабоко конфликтни, пренесе Ројтерс.

Борел истакна дека ЕУ веќе ги финансирала палестинските власти и се сретнала со нив и посочи дека секогаш кога некоја земја ќе донесе одлука да поддржи палестинска држава, Израел тоа го прогласува за антисемитски напад.

Ирска, Норвешка и Шпанија во средата објавија дека ќе ја признаат палестинската држава на 28 мај за да обезбедат крај на израелската офанзива на Појасот Газа и да ги оживеат мировните преговори кои беа во застој пред една деценија.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 20 луѓе на летот со турбуленции добиле повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот

Објавено пред

Повеќе од 20 луѓе на летот на Сингапур Ерлајнс, кој во вторникот беше погоден од силни турбуленции, сè уште се на интензивна нега со повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот, според болницата во Бангкок која лекувала некои од патниците, според Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Болницата во главниот град на Тајланд лекува 22 пациенти со проблеми со ‘рбетот и’ рбетниот мозок, шест со повреди на черепот и мозокот и уште 13 со проблеми со коските, мускулите или меките ткива, изјави нејзиниот директор.

Докторот додаде дека 17 пациенти биле оперирани, вклучително и операции на ‘рбетниот столб. Во инцидентот загина едно лице.

Патниците кои разговараа за медиумите откако авионот принудно слета во Бангкок опишаа дека некои патници и членови на екипажот биле фрлени околу кабината, удирајќи со главите во багажниот простор и виделе шокирани луѓе со крвави рани на нивните лица.

Џош Силверстон, еден од патниците на летот на Сингапур Ерлајнс, се опиша себеси како „среќен што е жив“ додека ја напушти болницата во средата вечерта.

Во разговор со новинарите, 24-годишниот британски државјанин рече дека во турбуленциите добил расекотина на окото и скршен заб, но дека неколку патници биле во многу полоша физичка состојба од него.

Силверстон ги опиша другите ефекти од итно слетување во Бангкок, велејќи дека почнал да повраќа, што го поттикнало да побара лекарска помош.

Многу патници појадувале во моментот на инцидентот. Видеото и сликите од внатрешноста на авионот по вонредното слетување во Бангкок го покажаа степенот на штетата, со скршени надземни прегради и воздушни маски за итни случаи кои висат над седиштата.

Еден патник загина, а повеќе од 30 се повредени на летот на „Сингапур ерлајнс“ од Лондон до Сингапур кој го погодија силни турбуленции.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Објавено пред

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“.

dobivaj vesti na viber

Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница беше усвоена вчера со 84 гласа „за“, 19 „против“ и 68 воздржани.

Брнабиќ за РТС изјави дека Србија покажала како се бори за своите интереси, светот и меѓународното право и не дозволила „ народот да биде жигосан“.

„Сето ова сега е многу свежо и една работа што ја научив од претседателот на Србија Александар Вучиќ е дека не треба да реагирате набрзина“, рече таа.

Вака таа одговори на прашањето за идните односи на официјален Белград со земјите од европскиот континент кои ја поддржаа Резолуцијата, на која Србија се противи.

„Сè што ќе кажам е доста емотивно, мене лично ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција“, рече таа.

Таа додаде дека „во секој момент“ ќе се чувствува многу поблиска со земјите кои гласаа против, воздржани или ја напуштија просторијата кога се гласаше за резолуцијата.

„Ние секако треба да продолжиме да работиме со нашите партнери, а тоа е во наш национален интерес и со земјите-членки на ЕУ“, рече таа.

Рече и дека „во секој момент“ секогаш ќе биде со земјите што беа со Србија во ОН и им се заблагодари на сите што ги поддржаа позициите на Белград.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ42 минути

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Македонија1 час

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24...

Европа2 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија3 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Македонија3 часа

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Со повеќе настани денеска во земјава се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници...

Регион3 часа

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет3 часа

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет4 часа

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа4 часа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион17 часа

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија20 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија21 час

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија22 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија22 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија23 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 ден

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија1 ден

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет1 ден

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...