Контакт

Свет

(Видео) Украина објави ново видео: „Пловечкиот дрон сепак удри во руски брод“

Објавено пред

Министерството за одбрана на Русија во средата објави дека три украински беспилотни бродови неуспешно го нападнале рускиот воен брод Иван Хурс во близина на Босфор рано изутрина во Црното Море.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објавено на комуникациската платформа „Телеграм“, Министерството наведува дека бродот ги штити гасоводите „Турски тек“ и „Син поток“, кои транспортираат гас, делумно преку Црното Море, од Русија до Турција. Тие додадоа дека бродот „продолжува да ги извршува своите задачи“.

Најавата најверојатно ќе ги подигне тензиите во Црното Море, каде Русија минатата недела се согласи да го продолжи договорот со кој и се овозможува на Украина безбедно да извезува жито од нејзините пристаништа.

Украинците денеска објавија ново видео. Антон Герашченко, советник во украинскиот МУП, вели дека третиот дрон навистина удрил во рускиот воен брод.

„Вчера објавив објава за бродот на руската Црноморска флота Иван Хурс кој беше нападнат од беспилотни пловила.

Русија тврдеше дека „бродот продолжува да ги извршува своите функции“ без да ја спомене неговата состојба. Се чини дека третиот дрон успеа да го оштети бродот“, пишува Герашченко, кој го објави видеото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Меѓу жртвите и 3-годишно дете и новороденче – порасна бројот на загинати од пожарот во Валенсија

Објавено пред

Бројот на жртви во пожарот што ја зафати станбена зграда во источниот шпански град Валенсија се искачи на десет, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Според Ел Паис, четирите жртви се членови на исто семејство – татко, мајка, тригодишно девојче и новороденче.

Претходно властите соопштија дека најмалку четири лица загинале, а 14 се водат за исчезнати.

Официјални лица велат дека жителите побегнале од пожарот на балконите, од каде пожарникарите спасиле неколку лица користејќи кранови. Повредените се здобиле со скршеници, изгореници и прекумерно вдишување чад.

Причината за пожарот не е позната, но некои медиуми јавуваат дека пожарот многу брзо се проширил поради материјалот користен во конструкцијата на зградата.

Не е познато колку луѓе имало во зградата во моментот на пожарот.

Големиот пожар изби на четвртиот кат од зградата во населбата Кампанар во Валенсија.

Пожарот брзо избувна и ги оштети сите 14 ката од зградата. Властите ја расчистија областа околу зградата за да избегнат загрозување на цивилите и да им го олеснат пристапот на пожарникарите и итните служби.

Прикажи повеќе...

Свет

Една од најголемите евакуации во Британија во последните 80 години, отстранета германска бомба

Објавено пред

Повеќе од 10.000 луѓе се евакуирани од нивните станови, куќи и работни места поради отстранување на бомба од Втората светска војна во Плимут, Англија.

dobivaj vesti na viber

Парковите беа расчистени од полицијата, фериботите престанаа да сообраќаат, возовите беа запрени, училиштата беа затворени и имаше, како што сликовито опишува Гардијан, колективно задржување на здивот додека воен конвој многу бавно ја транспортираше бомбата тешка 500 килограми низ скалестите улици.

Одлуката за преместување на бомбата им била соопштена на сите во областа преку нивните мобилни телефони со помош на владиниот систем за предупредување за итни случаи, што се верува дека е првпат да се користи за вистински итен случај.

Луѓето излегоа од своите куќи и влегоа во нивните автомобили. Работниците на бродоградилиштето се спакуваа и си заминаа.

„Тоа е малку како оние евакуации што ги гледате во филм за катастрофа“, рече Стив Џонс додека ја напушташе продавницата каде што работеше.

Министерството за одбрана соопшти дека тоа е една од најголемите евакуации на цивили во Обединетото Кралство од Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Свет

Соработниците на Навални тврдат: Руските власти со ултиматум на мајка му да го погреба во рок од 3 часа

Објавено пред

Портпаролката на покојниот Алексеј Навални изјави дека руските власти ѝ рекле на мајка му oти нејзиниот син ќе биде погребан на теренот на казнената колонија каде што умрел, освен ако таа не се согласи во рок од три часа да го погреба без јавна посмртна церемонија.

dobivaj vesti na viber

Навални, познат и како политички противник на претседателот Владимир Путин, ненадејно почина пред една недела во казнената колонија на Арктикот каде издржуваше казна од повеќе од 30 години.

Неговата мајка Људмила (69) со денови бара од властите да го предадат телото на нејзиниот син за да го погреба на начин што ќе им овозможи на неговите пријатели, членови на семејството и поддржувачите да му оддадат почит.

Портпаролката на покојниот Алексеј Навални, Кира Џармиш, на „Икс“ напиша: „Пред еден час, истражителот и се јави на мајката на Алексеј и и’ постави ултиматум – или таа ќе се согласи на таен погреб во рок од три часа, или Алексеј ќе биде погребан во казнената колонија“.

Јармаш рече дека мајката на Навални продолжува да одбива таков ултиматум и продолжува да бара телото на нејзиниот син да и биде предадено. Засега руските власти не го коментираа развојот на настаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија16 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ16 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија17 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија18 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија19 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија19 часа

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија20 часа

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија22 часа

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија22 часа

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет23 часа

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија24 часа

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија24 часа

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...

Европа24 часа

(Видео) Голем пожар зафати зграда во Шпанија, има загинати и исчезнати

Најмалку 4 лица загинаа во голем пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои...

Свет1 ден

(Видео) Верижен судир на повеќе од 100 возила на автопат во Кина, неколку повредени

Неколку лица се повредени во Кина, во верижен судар во кој учествувале повеќе од 100 автомобили, јавија денеска кинеските државни...

Македонија2 дена

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија2 дена

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија2 дена

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија2 дена

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...