Контакт

Свет

(Видео) Швеѓаните излегоа на улица против владините ковид мерки

Објавено пред

Хаос на протестите во Стокхолм. Шведската полиција се обидува да ги растера демонстрантите кои се собраа против забраните воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, кои организираа протест во главниот град на Шведска. Протестот беше организиран и покрај забраната за големи собири.

Полицијата го блокираше мостот во центарот на градот и на нејзината веб-страница пишува дека води дијалог со организаторите за да ги убеди демонстрантите да се разотидат, пишува „Ројтерс“.

Како што пренесуваат тамошни медиуми, еден полицаец е полесно повреден и пренесен во болница.

Според шведскиот дневен весник „Дагенс Нихетер“, демонстрантите пристигнале од повеќе делови на земјата каде што е во сила забрана за јавни собири на повеќе од осум лица.

Шведска, која има 10 милиони жители, во петокот регистрираше 4.831 нов случај на коронавирус и 26 нови смртни случаи, вкупно 13.003 смртни случаи од Ковид-19.

Владата минатиот месец објави дека ќе го скрати работното време на рестораните, баровите и кафулињата и ќе ги засили ограничувањата на бројот на луѓе дозволени во продавниците, во обид да се избегне трет бран на пандемијата.

Европа

Шведска: Наместо „Астразенека“, друга вакцина како втора доза

Објавено пред

Швеѓаните помлади од 65 години, кои примиле една доза на вакцината против коронавирус од „Астразенека“, како втора доза ќе примат вакцина од друг прозиводител, објави денеска Шведската здравствена агенција.

„На лицата под 65-годишна возраст, кои веќе примиле доза од ‘ваксзеврија’ (што е новото име на вакцината oд ‘Астразенека’), треба да им се понуди втора доза од друга таканаречена mRNA вакцина како што е онаа на ‘Фајзер’ / ‘Бионтек’ или ‘Модерна’“, посочи здравствената агенција во соопштението, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Фатах ги интензивира напорите за одложување на изборите стравувајќи од победа на Хамас

Објавено пред

Член на Централниот комитет на Фатах врши притисок врз палестинските затвореници во израелските затвори да повикаат на одложување на претстојните избори, ако Израел го забрани движењето во Ерусалим, пренесува „Мидл ист монитор“.

Новинската агенција „Сама“ пишува дека извори блиски до затворениот лидер на Фатах, Марван Баргути, откриле дека се вршат притисоци врз затворениците за изборите да бидат во мирување како резултат на националната криза.

Изворите велат дека голем број затвореници од Фатах одбиле да ја поддржат изјавата, по што се соочиле со закани, особено по неколку анкети кои предвидуват дека Хамас ќе освои мнозинство во парламентот.

Весникот исто така пишува дека Палестинската самоуправа во Рамалах работи на убедување на арапските држави, ЕУ и САД да ги прифатат нивните напори за одложување на изборите бидејќи тие не можат да продолжат ако Израел не дозволи да учествуваат Палестинците во Ерусалим.

Според истите извори, Вашингтон сè уште нема донесено одлука за ова прашање, но американскиот државен секретар Антони Блинкен претходно му порача на израелскиот министер за надворешни работи, Габи Ашкенази, дека САД нема да заземе никаква позиција што му штети на Тел Авив.

Израелскиот портал за вести „Вала“ објави дека американската администрација е загрижена дека Хамас ќе победи на изборите.

Весникот додава дека претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, го испратил својот министер за надворешни работи, Ријад ал Малики, во Европа за да нагласи дека Ерусалим „е црвената линија“ и нема да се одржат избори без него.

Ова, додал тој, ќе овозможи изборите да се одложат без Палестинската самоуправа да биде обвинета за одлуката.

Прикажи повеќе...

Регион

Од утре граѓаните на Србија се вакцинираат без закажување

Објавено пред

Од утре во цела Србија вакцинацијата со вакцината на „Фајзер“ е можна без закажување.

Според најавите, од среда во Белград и Нови Сад и од четврток и петок во цела Србија истото ќе биде можно и со вакцината „спутник В“.

Локалните самоуправи ќе бидат вклучени во акцијата со цел да ги повикаат граѓаните на вакцинација.

Вакцинацијата со вакцината на „Фајзер“ без закажана средба ќе биде можна за домашните државјани и за странците со постојан престој, но не и со регистрација на живеење од неколку дена. Исто така, странците што живеат во Србија ќе можат да се вакцинираат без закажан термин, но не и оние кои дошле само да се вакцинираат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија2 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет3 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија4 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија4 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија5 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа5 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет6 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија8 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија19 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа20 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија20 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа23 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија23 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија24 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Досие