Контакт

Свет

Владата и опозицијата во Венецуела се согласија да формираат антикризна комисија

Објавено пред

Владините и опозициски сили на Венецуела се согласија да формираат комисија во која ќе разговараат за начините за надминување на актуелната политичка криза, информира Министерството за надворешни работи на Норвешка, кое дејствува како посредник во процесот на преговори, пренесува ТАСС.

„Претставниците на главните политички актери во Венецуела ги продолжуваат преговорите што беа почнати во Осло. Како дел од овој процес е воспоставена преговарачка маса која ќе работи континуирано и ефикасно за да се постигне решение во рамките на Уставот”, се вели во соопштението на министерството.

Во меѓувреме, гувернерот на државата Миранда, Хектор Родригез, кој ја претставуваше владата на Венецуела на разговорите во Барбадос, рече дека е можен договор со опозицијата.

„Тоа ќе биде тежок пат за кој ќе биде потребна огромна работа и трпеливост. Но верувам дека може да потпишеме договор за мирен соживот”, рече тој .

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро рече дека тридневните разговори со опозицијата на Барбадос биле многу интензивни.

„Имаме договор со владата на Норвешка да не ги откриваме деталите. Можам само да кажам дека нашата агенда вклучува шест одредби”, рече тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Италијански војник избоден со нож во Милано, напаѓачот извикувал „Алаху акбар“

Објавено пред

Италијански војник бил прободен со нож во грлото од напаѓач, кој, како што се вели во извештаите, извикувал „Алаху акбар“ пред Централната станица во Милано, пренесува РТ.

Наводниот напад се случил околу 10:45 часот по локално време. Војникот бил погоден во вратот и рамото за време на бесмислениот напад, пишува „Молано тудеј“. Напаѓачот избегал од местото на настанот, но брзо бил уапсен од полицијата и во тој момент извикал „Алаху акбар“.

Во тек се истраги за да се утврди дали нападот е поврзан со тероризам.

Војникот бил однесен во блиската болница на итен третман, а неговата состојба се смета за животно незагрозувачка и покрај длабоката рана на вратот. Напаѓачот, наводно странски државјанин, бил вооружен со ножици и бил редовен посетител на станицата.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанците презедоа одговорност за експлозиите Кабул

Објавено пред

Движењето на Талибанците ја презеде одговорноста за експлозиите што го потресоа авганистанскиот главен град Кабул и провинцијата Парван утрово, пренесува „Ал џезира“.

Две експлозии го погодија предизборниот митинг на авганистанскиот претседател Ашраф Гани во провинцијата Парван, при што загинаа најмалку 24 лица, а 31 беа повредени.

Нешто подоцна, во центарот на Кабул се случи уште една експлозија, во која загинаа најмалку три лица, а повредени се уште неколку.

Претседателските избори, кои се одложени неколку пати, се очекува да се одржат во Авганистан на 28 септември. Ашраф Гани работи е претседател на земјата од 2014 година. Според уставот на Авганистан, претседател се избира за петгодишен мандат кој може да се продолжи еднаш.

Прикажи повеќе...

Европа

Шредер демонстративно го прекина интервјуто по новинарското прашање упатено до неговата сопруга

Објавено пред

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер (75) и неговата сопруга Сојеон Шредер-Ким (51) присуствуваа на гала-донација во Берлин кога новинар на РТЛ сакаше да ја праша госпоѓа Шредер за тужбата што поранешниот сопруг ја поднел против нејзиниот сегашен сопруг. Тоа не му се допадна на поранешниот канцелар, кој го прекина интервјуто.

„Во медиумите има наслови за тужбата на вашиот поранешен сопруг“, рече новинарот, но пред да успее да го постави прашањето, Шредер го прекина.

„Готово е“, рече Шредер и замина со својата сопруга.

Господинот Јун од Кореја, поранешен сопруг на петтата сопруга на Шредер, го обвини за браколомство и бара 75.000 евра отштета.

Според германски „Билд“, во времето кога Шредер ја запознал Сојеон, таа сепак била мажена за Кореанецот.

Јун го обвини поранешниот канцелар дека е виновен затоа што му пропаднал бракот и се развел во 2017 година.

Шредер и Сојеон се запознале во 2015 година на состанокот во Јужна Кореја, кога работела како преведувач, а во 2018 година таа стана негова петта сопруга по ред.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија53 минути

Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и Законот за Јавно...

Македонија3 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет4 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет4 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет4 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија5 часа

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија5 часа

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет16 часа

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет17 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија19 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија1 ден

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 ден

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 ден

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет1 ден

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија1 ден

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија1 ден

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион1 ден

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ1 ден

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет1 ден

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Досие