Контакт

Свет

„Волмарт“ го повлече оружјето од продажба

Објавено пред

Синџирот на американски супермаркети „Волмарт“ соопшти дека го отстранил огненото оружје и муницијата од полиците на своите продавници во САД, за да ги заштити клиентите и вработените, поради се поголемата напнатост низ целата земја.

Пред претседателските избори во САД, многумина се загрижени дека резултатот може да биде оспорен или да предизвика насилство.

„ Видовме изолирани случаи на граѓански немири и како што сторивме во неколку ситуации во последниве години, превентивно префрливме оружје и муниција од полиците во магацинот, за безбедноста на нашите работници и клиенти“, изјави портпаролот на „Валмарт“.

Компанијата не одлучи кога ќе го врати оружјето и муницијата на полиците, додаде тој.

Малопродажниот ланец со седиште во Бентонвил, Арканзас, има повеќе од 5.000 продавници во САД, а приближно половина од нив продаваат оружје, кое ќе продолжи да им биде достапно на клиентите кои ќе побараат да го купат.

Малопродажните компании се загрижени откако, на почетокот на оваа година, луѓето искршија излози на продавници, крадеа стоки и понекогаш палеа некои продавници во Чикаго, Њујорк, Лос Анџелес, Портланд и други американски градови.

Во јуни, „Волмарт“ повлече огнено оружје и муниција од некои продавници во САД за време на протестот за смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд во полициски притвор кон крајот на мај.

Регион

Во БиХ 52 смртни случаи и 1.200 новозаразени

Објавено пред

Уште 52 лица починаа во Босна и Херцеговина како последица на коронавирус, додека повеќе од 1.200 нови случаи беа пријавени во земјата денеска, според податоците објавени од институтите за јавно здравје.

И покрај тоа што дневниот број на нови инфекции во текот на целата недела е значително помал отколку во Хрватска или Србија, сепак бројот на смртни случаи во БиХ е сè уште релативно голем, а од почетокот на епидемијата во март до сега е 2.864.

Во четвртокот, регистрирани се 24 нови смртни случаи во Федерацијата БиХ, каде тестовите идентификуваа 832 нови случаи на инфекција, додека во Република Српска имало 28 починати и 383 новозаразени.

Во изминатите 24 часа, тестирани се нешто повеќе од четири илјади примероци.

Во БиХ сè уште се на сила релативно благи рестриктивни мерки, освен во областа Брчко, a на сите угостителски објекти им е дозволено да работат во согласност со епидемиолошките мерки. Носењето заштитни маски е задолжително на отворено, а ноќе има мерка за ограничување на движењето за луѓето кои не се врзани со работни циклуси.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Северна Кореја стрелан маж поради кршење на корона-правилата

Објавено пред

Северна Кореја одржа јавна егзекуција пред стрелачки вод за да го казни граѓанинот за кршење на правилата утврдени поради коронавирусот, велат извори од таа земја.

Мажот обвинет за шверц преку затворената граница со Кина бил застрелан на 28 ноември, со цел да се исплашат луѓето и да ги натераат да ги следат правилата, пренесува Радио Слободна Азија.

Иако Северна Кореја официјално тврди дека немала случаи на Ковид-19, режимот на Ким Џонг-Ун воведе итни мерки на карантин на високо ниво и на војниците им е наредено да пукаат во минувачите на кинеската граница, велат извори.

„Стрелачкиот вод изврши јавна егзекуција за да им се закани на жителите околу границата, бидејќи имаше многу контакти со луѓето од другата страна на границата, вклучително и криумчарење“, рече изворот.

Убиениот маж наводно имал педесетина години и бил обвинет за криумчарење со кинески деловни партнери преку границата, која беше затворена во поголемиот дел од 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Еден загинат и седум повредени во експлозија на бомба во Пакистан

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а седум се повредени кога експлодираше бомба крај патот на автобуска постојка во пакистанскиот град Равалпинди, соопшти полицијата.

Седиштето на пакистанската војска и канцеларијата на шпионските агенции во земјата се наоѓаат во Равалпинди, оддалечен околу 15 километри од главниот град Исламабад, истакнува АП.

Полицијата првично соопшти дека бомбата била поставена под моторна рикша, но во соопштението на полицијата од Равалпинди се наведува дека експлодирала направа поставена покрај патот.

Никој досега не презеде одговорност за експлозијата.

Снимките на пакистанската телевизија и оние објавени на социјалните мрежи покажуваат изгорен моторна рикша, опкружена со полициски служби и брза помош.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демнатира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Македонија2 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија3 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ4 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион4 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ5 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион5 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија6 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија6 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион7 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет7 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа20 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија21 час

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија22 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија22 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Досие