Контакт

Европа

Во Амстердам и Ротердам маската е задолжителна на фреквентните локации

Објавено пред

Холандските градови Амстердам и Ротердам воведоа обврска за носење заштитни маски на најпосетуваните локации, како што е улицата на „црвените фенери“, за да се ограничи ширењето на вирусот.

Во средата владиниот тим надлежен за водење на пандемијата оцени дека не е задолжително да се носат маски низ целата земја и одлуката им ја препушти на регионалните власти.

Заедно со скандинавските земји, Холандија е една од последните европски земји што продолжија да се спротивставуваат на обврската за задолжително носење маски.

Сепак, санитарните власти на Амстердам утврдија дека маските ќе бидат задолжителни од 5 август на најпосетуваните места.

Во пристанишниот град Ротердам маските ќе бидат задолжителни и во трговските области од 5 август.

Премиерот Марк Руте неодамна ги повика Холанѓаните да го почитуваат мерките за физичка дистанца.

Според најновите податоци на властите во земјата, регистрирани се 53.000 случаи на заразени со Ковид-19 и 6.145 смртни случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шпанците имаат потенцијално ефикасен лек во претклиничко лекување на коронавирусот

Објавено пред

Шпанската фармацевтска компанија „Фрамамар“ соопшти дека во стручното списание „Наука“ е објавена рецензија во која се потврдува дека лекот „плитидепсин“ може да биде потенцијално ефикасен во претклиничко лекување на Ковид-19.

Врз основа на научно истражување спроведено во Њујорк, Сан Франциско и Париз, откриено е дека лекот помага да се намали ширењето на вирусот во телото на заразени животни и да се намали концентрацијата на вирусот во белите дробови на животните третирани со „плитидепсин“.

По денешното отворање на берзата, вредноста на акциите на „Фармамар“ скокна за 13 проценти, на 98,5 евра, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите.

Според весникот „Билд“, таа отворено зборувала за неуспехот на владата на видеоконференција со шефовите на фракциите ЦДУ / ЦСУ и во Бундестагот и во покраинските собранија.

„Ја изгубивме контролата над ситуацијата“, ги цитира весникот зборовите на канцеларката.

Таа истакна дека бројот на нови пациенти мора да се намали на 50 на 100.000 жители и наведува дека сега сите се среќни кога е под 200.

Меркел го призна и неуспехот на властите, велејќи дека здравствените служби немаат можност да ги следат контактите на пациентите.

На канцеларката ѝ е особено важно да го отежни патувањето или целосно да го забрани.

„Сто пати го поставив прашањето зошто не можеме да ги забраниме патувањата?“, рече таа.

Таа додаде дека постојано добивала одговор дека Германија е слободна земја, дека е можно да се ограничи радиусот на движење, но дека е тешко да се забрани патување во светот.

Меркел сака патувањата да ги направи непривлечни и непријатни со суровиот режим на влегување во земјата.

Што се однесува до „отклучувањето“, таа вели дека во моментов не е можно да се зборува за тоа.

„Ќе мора да се отвораме поинаку отколку што беше решено – прво градинки и училишта, потоа продавници и ресторани“, објасни германската канцеларка.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Објавено пред

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми.

Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите на владата утрово, а потоа, според протоколот, тоа официјално ќе му го соопшти на претседателот на Републиката, Серџо Матарела.

Медиумите известуваат дека премиерот во оставка ќе се обиде да спроведе пилотирана криза, доколку претседателот на Републиката му довери трет мандат и формира нова влада што ќе има посилна политичка база на парламентарните партии.

Додека не се формира нова влада, сегашните членови на владата во оставка ќе ги извршуваат потребните задачи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија34 минути

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа1 час

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија2 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија3 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија3 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа3 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет4 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет15 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет16 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија17 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет17 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ18 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија21 час

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа22 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија23 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија23 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ24 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија1 ден

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Досие