Контакт

Европа

Во Британија има нов „супер-сој“ на коронавирус, тврди научник од Оксфорд

Објавено пред

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, кој е професор по молекуларна медицина на Универзитетот во Оксфорд, вели дека се појавила и нова мутација на британскиот вид на коронавирус, која ја нарекува супер-сој.

Британската варијанта на вирусот беше откриена во декември 2020 година и последниов месец стана доминантен вид, бидејќи повеќе од 50 проценти од луѓето се заразени со неа, пишува „Јутарњи“.

„Исто така, откриено е дека овој британски вид има мутација што потекнува од јужноафриканската варијанта. Сега имаме нов супер-сој на британската варијанта со јужноафриканска мутација, кој би можел да избегне имунолошки одговор“, вели Рамадан.

Тој додава дека Велика Британија го вакцинира населението со голема динамика и дека досега се вакцинирани 13 милиони луѓе. Околу 15 милиони луѓе се очекува да бидат вакцинирани до средината на февруари.

Во однос на вакцината од „Астразенека“, Рамадан вели дека таа е подеднакво ефикасна како и другите вакцини и дека последните податоци покажуваат оти истата штити и создава еднаков имунитет кај сите возрасни групи, пренесува ХРТ.

„Најновите клинички испитувања покажуваат дека ‘Астразенека’ развива имунитет по околу 20 дена во 76 проценти од случаите по првата доза, а по втората доза штити и до 85 проценти од случаите“.

Прашан дали појавата на новиот вид најавува трет бран на епидемијата, Рамадан вели дека тоа ќе зависи од ограничувачките мерки кои ќе ги воведат земјите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Украинската армија го гранатираше Доњецк

Објавено пред

Украинската армија ги гранатираше предградијата на Доњецк, изјави претставникот на самопрогласената Народна Република Доњецк во Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот на прекин на огнот.

Тој рече дека во гранатирањето се оштетени шест куќи и далекувод, пренесуваат тамошните медиуми.

Според првичните податоци, нема повредени.

Доњецката и Луганската Народна Република прогласија независност по пучот во Украина во февруари 2014 година. Тогаш, украинските власти започнаа воена операција против Доњецк и Луганск, бидејќи не ги признаваат и сметаат дека тие територии се окупирани, анализират медиумите во Украина.

Конфликтот во Донбас е регулиран со договорите од Минск од 2015 година, според кои страните се обврзаа да го запрат гранатирањето и да го повлечат тешкото оружје од линијата за раздвојување.

Договорите од Минск предвидуваат и уставни реформи во Украина, чии клучни елементи треба да бидат децентрализацијата и усвојување на закон за посебен статус на одредени делови на регионите Доњецк и Луганск.

Прикажи повеќе...

Европа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Објавено пред

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат користењето на руската вакцина „спутник В“ за итна употреба, сè додека агенцијата не ги испита целосно нивната безбедност и ефикасност, објави „Гардијан“.

„Потребна ни е документација врз основа на која би направиле процена. Во моментов немаме податоци за вакцинирани лица, тоа е непознато. Затоа би апелирала до земјите од ЕУ да не ја одобруваат вакцината ‘спутник В’ за итна употреба“, рече Виртумер-Хох за австриската телевизија ОРФ.

Таа не исклучи дека постои можност „спутник“ да се појави во понудата за вакцинација во земјите на ЕУ.

„Пред тоа, потребно е да се направи експертиза, што ја започна ЕМА. Податоците што доаѓаат од рускиот производител ќе бидат прегледани според европските стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност. Ако сè оди добро, вакцината ќе биде одобрена“, додаде Виртумер-Хохе.

„Спутник В“ веќе е одобрен или е близу до одобрување во три земји на ЕУ – Унгарија, Словачка и Чешка – а официјални претставници на Европската Унија изјавија дека Брисел би можел да почне преговори со производителот на вакцини доколку тоа го побараат најмалку четири земји.

ЕМА ќе ја разгледа и употребата на американската вакцина на „Џонсон и Џонсон“, а посебен состанок во врска со одобрувањето на оваа вакцина ќе се одржи на 11 март.

„Очекуваме позитивна процена и дека Европската комисија многу брзо ќе ја одобри употребата на вакцината“, додаде висок претставник на Европската агенција за лекови.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Ерупција на вулканот Етна, осум села покриени со пепел и камења

Објавено пред

Спектакуларен портокалов облак од пепел и лава се крена над сицилијанските села минатата ноќ по ерупцијата на Етна.

Ова е 10-та голема ерупција на Етна од 16 февруари, кога повторно избувна најактивниот европски вулкан.

Столб од чад и пепел се крена на висина од 10.000 метри, а осум околни села се покриени со пепел и камења, додека топла лава се слеваше по падините на југоисточниот кратер кон ненаселената област, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија на Италија (ИНГВ), објави АП.

Извештаите наведуваат дека нема жртви, нема сериозни материјални штети, а во соопштението на ИНГВ се вели дека ветровите ги носеле облаците од пепел понатаму на исток и дека кратко време по ерупцијата биле регистрирани нови земјотреси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа29 минути

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет2 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Македонија2 часа

Комисијата предлoжи воведување полициски час во Македонија од 22 навечер до 5 часот наутро

Министерстeрот за здравство, Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска до Главниот координативен кризен штаб предложи воведување...

Регион2 часа

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа3 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава4 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија4 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет16 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет19 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија20 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија20 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа21 час

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет21 час

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија22 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија22 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија23 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа23 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Досие