Контакт

Европа

Во Европа доаѓа екстремен топлотен бран

Објавено пред

Според најновите прогнози, доаѓа многу интензивен, рекорден и потенцијално смртоносен топлотен бран, кој ќе погоди голем дел од Европа, пишува Severe Weather. Особено ќе бидат погодени Шпанија и Франција, каде што температурите ќе бидат над 40 Целзиусови степени.

Температурите ќе се зголемат и в среда, а врвот на топлотниот бран во Европа се очекува в четврток. Температурите на места во Шпанија и Франција може да се зголемат до екстремни 46 степени.

Последен ден од топлотниот бран во повеќето земји треба да биде петок по што треба да се појави ладен фронт во Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Пропаднат грабеж во Италија: Комбе со милиони евра пробило барикада од камиони и запалени возила

Објавено пред

Група разбојници поставиле ноќна заседа на автопат во близина на Милано, наменета за блиндирано комбе кое носело неколку милиони евра, но возачот успеал да ја пробие блокадата од два камиони, запалени автомобили и шајки расфрлани на патот.

Нападот се случил на Автопатот А1 што ги поврзува Милано и Неапол на 20 километри од Милано доцна во вторникот, објави новинската агенција „Анса“.

Комбето удрило во двата камиона поставени од страна на разбојниците за да го блокираат патот, но возачот успеал да се пробие и запрел на блиска бензинска пумпа каде што стоело полициско патролно возило.

Возачот ги избегнал и преостанатите пречки поставени од криминалците: шајки и неколку запалени автомобили.

Три километри од автопатот биле затворени неколку часа за да може властите да го расчистат патот.

Нормалниот сообраќај продолжил околу 9 часот наутро.

Компанијата „Батистоли“, која е сопственик на оклопното возило, соопшти дека нема повредени во инцидентот.

Сличен, исто така неуспешен напад, се случи на истиот автопат во 2014 година.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Европскиот парламент денеска гласа за излез на Велика Британија

Објавено пред

Европскиот парламент денеска треба да го одобри договорот за излез на Велика Британија, а земјата официјално ќе стане трета страна за ЕУ на полноќ на 31 јануари.

Гласањето на пленарната сесија во Европскиот парламент во Брисел е последниот чекор пред брегзитот. Станува збор за церемонијално гласање кое во Брисел се квалификува како историско.

Гласањето за излезот на првата земја од ЕУ е закажано за 18 часот, а на истото ќе му претходи дебата на европските пратеници за договорот за брегзит.

Европскиот парламент за 1 февруари, планира и церемонија за спуштање на знамето на Велика Британија, кое заедно со знамињата на другите земји членки се наоѓа пред седиштето на парламентот во Брисел.

Британското знаме ќе биде вклучено во колекцијата на Музејот на европската историја, сместен во близина на Европскиот парламент во Брисел.

Заминувањето на Велика Британија од ЕУ ќе го промени составот и бројот на Европскиот парламент, кој ќе падне од 751 на 705 пратеници.

Со заминувањето на 73 британски пратеници, 27 места ќе пополнат пратеници од 14 други земји членки, додека останатите 46 места ќе почекаат на претставници од идните можни земји членки.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Расте бројот на заразени во Германија, уште три нови случаи

Објавено пред

Во Германија четири лица, сите од компанијата „Вебасто“, биле заразени со коронавирус, а нивниот работодавец привремено го затворил седиштето на компанијата во Горна Баварија.

Четворицата заразени од коронавирусот работат во седиштето на компанијата во која се вработени околу илјада луѓе, а фирмата е во близок контакт со надлежните органи и донесува одлуки засновани врз основа на препораки од Институтот „Роберт Кох“.

„Три нови пациенти се примени и на Клиниката Швабинг во Минхен, каде што се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор. Неколку други лица кои биле во контакт со нив во моментот се набљудуваат “, велат од германското Министерство за здравство.

„Дојче веле“ наведува дека уште 40 нивни колеги се под медицински надзор.

Раководителот на Специјалното одделение за инфектологија на баварскиот Државен институт за здравје и безбедност на храна рече дека може дополнително да се зголеми бројот на заразени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија2 часа

(Видео) Евакуиран цел „Сити мол“ по дојава за бомба

Поради дојава за бомба, вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани. Им било соопштено да...

Македонија3 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија3 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија4 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија4 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија5 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет5 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион6 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет7 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион7 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион7 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија7 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија18 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија20 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија20 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија21 час

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт22 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија22 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија23 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Досие